To je smůla! Gebasovi chybělo k bronzu 13 setin, Slováci mají stříbro

Vítězslav Gebas během své finálové jízdy.
Dvaatřicetiletý Gebas při své olympijské premiéře stejně jako v semifinále zajel čistou jízdu. Svůj semifinálový čas vylepšil o více než sekundu, ale na medaili to nestačilo.
Od třetího Japonce Takuje Hanedy ho dělilo 13 setin sekundy.
I tak Gebas zaznamenal svůj nejlepší výsledek na velké akci. Na mistrovství světa, kde je větší konkurence než na olympiádě, je jeho maximem jedenáctá příčka z roku 2013.
Po své jízdě se Gebas zařadil na třetí místo, ale nahoře byli ještě čtyři favorité.
Foto: ČTK
Sport ČTK Sport, ČTK
9. 8. 2016 20:48
Česká olympijská výprava v Riu stále čeká na svou první medaili. Kanoista Vítězslav Gebas skončil ve finále kategorie C1 na čtvrtém místě. Vyhrál Francouz Denis Gargald Chanut, stříbro bere Slovák Matej Beňuš a bronz si vyjel Japonec Takuja Haneda.

Rio de Janeiro - Tak málo chybělo a český výprava měla první olympijskou medaili. Český singlakonoista Vítězslav Gebas předvedl ve finále slalomu opět čistou jízdu, ale bronz mu nakonec utekl o 13 setin sekundy. Vyhrál Francouz Denis Gargald Chanut, stříbro bere Slovák Matej Beňuš a bronz si vyjel Japonec Takuja Haneda.

"Úspěch to je, ale..." ušklíbl se po závodu Gebas. Logicky se jeho pocity mísily. Ve dvaatřiceti letech byl na své první olympiádě, nepatřil mezi favority a stejně o medaili bojoval. "Když se na to podívám za čas, asi budu rád, ale medaile to není. Dneska na ni bylo. Fakt. Je to škoda," prohlásil.

Český reprezentant vyrazil do závodu jako šestý v pořadí, nejprve zaváhal v horní části, kdy se mu nepovedl rychlý odjezd z branky číslo čtyři, ve dole ale zrychlil a jeho čas 97,57 stačil v tu chvíli na třetí místo za Beňušem a Hanedou.

Všechny ale pak přeskočil Gargald Chanut, mistr světa z roku 2011, a odsunul tak Gebase na čtvrté místo. Slovenská výprava tak díky Beňušově stříbru získala vůbec první cenný kov na olympiádě. Ta česká naopak bere po Davidovi Kosteleckém v trapu druhé čtvrté místo ve dvou dnech.

O medaili kov přišel v první protivodné brance. Dostal se tam totiž blízko levé tyče, musel udělat záběr navíc a ještě k tomu přes ruku. "Přišel proud, musel jsem o jeden záběr nahoru a dole mi to chybělo. Musel jsem něco vymyslet, jinak by byl šťouch. Vyřešil jsem to dobře," uvedl.

Pro Gebase je to nejlepší výsledek na velké akci. Na mistrovství světa, kde je větší konkurence než na olympiádě, je jeho maximem jedenáctá příčka z roku 2013.

"Šel jsem do toho se vším víc, s větší intenzitou, pozorností. Rozhodně to nebylo, že bych to jistil," řekl Gebas. Za cílem si hned řekl, že "to smrdí" nepopulární pozicí. "A taky že jo. A říkal jsem si, že bych snad byl radši, kdyby mě někdo sundal. Ale...," dodal Gebas.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Drahoš kvůli koronaviru odložil svou cestu na Tchaj-wan na jaro

Cesta senátora a někdejšího kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše na Tchaj-wan se vzhledem k horší epidemiologické situaci uskuteční až na jaře. Ve středeční tiskové zprávě to uvedl bývalý senátor Martin Mejstřík. Původně měl Drahoš zemi navštívit 21. až 29. října. Na Tchaj-wan s ním měli odletět vědci, epidemiologové a experti na kybernetickou bezpečnost.

"Odložit cestu mé delegace na Tchaj-wan je za současných podmínek jediné logické rozhodnutí," uvedl Drahoš. "Na straně Tchaj-wanu vidím velký zájem na prohloubení stávající spolupráce a pevně věřím, že i když se moje cesta uskuteční o několik měsíců později, přispěje k dalšímu posílení vztahů s našimi tchajwanskými přáteli," dodal. V zemi ze měl Drahoš mimo jiné zúčastnit otevření česko-tchajwanských technologických dnů v Tchaj-peji.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Král je nahý." V Bělorusku lidé protestují proti inauguraci Lukašenka, zasahuje policie

Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali proti středeční neohlášené inauguraci Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem po zpochybňovaném vítězství v srpnových volbách. Ruská agentura Interfax odhadla počet demonstrantů v Minsku na 1500 až 2000, nezávislý server Onliner.by na několik tisíc. "Naši reportéři se stali svědky několika brutálních zatčení," napsal server.

Na nečekanou inauguraci zareagovali lidé podle serveru Tut.by spontánními protesty i v Mogilevu, Bobrujsku, Lidě a dalších městech.

"Když máš 80 procent, proč se tolik bojíš?", "Nikdy pro nás nebudeš prezidentem", "Nastal čas vypadnout!" a "Odejdi!" stálo na plakátech demonstrantů před minským nákupním centrem Gallery, kam dorazily policejní mikrobusy a vozy na přepravu vězňů. Podle nevládní organizace Vjasna bylo i u prezidentského paláce zadrženo několik demonstrantů s transparenty "Král je nahý" a "Vítězství bude patřit lidu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy