Všichni za jednoho. Když se čeští šermíři sejdou ve strašném vedru jen kvůli jednomu, aby mu pomohli

Podívejte se ve fotogalerii, jak trénuje Alexandr Choupenitch na blížíci se olympiádu v Rio de Janeiru.
Když dvaadvacetiletý šermíř trénuje v Česku, což je málokdy, trénuje hlavně zde, v malé podlouhlé hale budovy Sokola Brno I, jehož je členem.
Zde se dnes chystá na trénink spolu se čtyřmi dalšími fleretisty, reprezentačním trenérem Josefem Prokešem a kondičním trenérem Danem Kašparem, s nímž absolvoval už dopolední tréninkovou dávku.
Jako první přichází na řadu procvičení útoků, kdy, podobně jako v boxu, plní trenér Josef Prokeš roli figuranta, do nějž se Alex přesně a rychle trefuje. Akorát ne boxerskou rukavicí, ale kovovým fleretem.
Ovšem už ani prvotní nácvik není bezbolestný, trenér má za úkol se bránit, což odnesly šermířovy prsty. Během tréninku se tak stane ještě dvakrát. "Ale to tam nepište, ať nám sem chodí děti," směje se Choupenitch po odeznění bolesti.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
21. 7. 2016 13:02
"Dát první zásah prvnímu soupeři. A pak další dalšímu," takový cíl pro Rio si vytyčil Alexander Choupenitch, talentovaný český fleretista, který se jako první český šermíř po dvaceti letech probojoval na olympiádu. Trénuje většinou v zahraničí kvůli lepším podmínkám, my jsme ho ale navštívili během tréninku v Brně, kde se kvůli němu sešli čtyři šermíři ve svém volném čase, jen aby mu pomohli.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Británie dodává Ukrajině obranné systémy kvůli možnému ohrožení ze strany Ruska

Británie dodává Ukrajině lehké obranné systémy kvůli možnému ohrožení ze strany Ruska. Řekl to v pondělí britský ministr obrany Ben Wallace, podle něhož tyto zbraně nepředstavují nebezpečí pro Rusko, ale mohly by Ukrajině pomoci při sebeobraně.

U hranic s Ukrajinou je nyní podle odhadů Západu až 100 tisíc ruských vojáků, podle západních i ukrajinských zpravodajců by ruská invaze do sousední země mohla začít už v prvních měsících tohoto roku. Moskva takové úmysly popírá.

Od Severoatlantické aliance, kterou se cítí ohrožena, naopak požaduje záruky, že se Ukrajina nikdy nestane jejím členem. NATO se k něčemu takovému odmítá zavázat s tím, že každá země má právo o svých spojencích rozhodovat sama a bez vnějšího tlaku.

Napjatou situaci se minulý týden diplomaté obou stran snažili vyřešit na několika schůzkách, ty ale k ničemu konkrétnímu nevedly. Wallace dnes podle agentury Reuters uvedl, že svůj ruský protějšek Sergeje Šojga zve na návštěvu Londýna v příštích několika týdnech.

O situaci na východě Evropy dnes v Kyjevě jednala i německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která vyzvala k mírovému řešení sporu s Ruskem. Uvedla ale také, že by případná agrese proti Ukrajině vyšla Moskvu draho. Baerbocková míří v úterý do Moskvy na jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

před 23 minutami

Apoštolský nuncius Balvo v Česku končí, přesune se do Austrálie

Zástupce Svatého stolce v Česku arcibiskup Charles Daniel Balvo po třech letech v Česku skončí. Papež František jej pověřil novou misí v Austrálii, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce. Nový velvyslanec Vatikánu pro Českou republiku nebyl zatím jmenován a jeho jméno bude oznámeno v dohledné době. 

Balvův odchod by také mohl vypovídat o tom, že již byl vybrán nástupce pražského arcibiskupa Dominika Duky. Nuncius se aktivně podílel na konzultacích o jeho nástupci. "Proces probíhá diskrétně," napsal před časem Aktuálně.cz s tím, že při výběru konzultuje "řadu osob včetně biskupů, kněží, řeholníků, řeholnic a laiků". S koncem jeho mise by měl být završen i výběr Dukova nástupce.

Podle informací Aktuálně.cz zůstaly v uším výběru tři favorité: královéhradecký biskup Jan Vokál, plzeňský biskup Tomáš Holub a osoba mimo okruh dosavadních katolických hierarchů. "Ostatní již odpadli, mají různé kaňky v životopise nebo funkci odmítli," uvádí pro Aktuálně.cz zdroj obeznámený s problematikou.

Charles Balvo se narodil 29. června 1951 v americkém Brooklynu. Na kněze byl vysvěcen roku 1976 v New Yorku. Studia absolvoval ve Spojených státech a v Římě, kde na Papežské gregoriánské univerzitě získal nejprve licenciát z biblistiky a posléze také doktorát z kanonického práva. Americký duchovní působil v Česku od září 2018, nunciem byl však již jedno tříleté období od roku 1996 do roku 1999.

Zdroj: Martina Heroldová
Další zprávy