Brazílie v šoku, fotbalistky nebudou hrát o zlato. Švédská fotbalová senzace pokračuje

Aktualizováno 16. 8. 2016 22:55
Švédsko je prvním finalistou ženského fotbalového turnaje na olympijských hrách v Riu de Janeiro.
Radost švédských fotbalistek.
Radost švédských fotbalistek. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Fotbalistky Švédska po obhájkyních olympijského zlata Američankách vyřadily v Riu i favorizovanou Brazílii. Po bezbrankové remíze v základní hrací době i prodloužení zvítězily 4:3 v penaltách a jsou prvními finalistkami. O titul se utkají s Němkami, které porazily Kanadu 2:0. Pro oba týmy jde o premiérovou účast v olympijském finále, dosud hrály nejlépe o třetí místo.

Brazilky, mohutně podporované domácím publikem, i Švédky na turnaji již jeden rozstřel absolvovaly ve čtvrtfinále. Evropanky si v něm poradily s favorizovanými Američankami, domácí zase vyřadily Austrálii. Jihoameričanky zaváhaly dnes v penaltách dvakrát, jejich soupeřky jen jednou.

Domácí fotbalistky doplatily v play off turnaje na slabou produktivitu, Austrálii ani Švédsku celkem 240 minut nedaly gól. Dnes navíc měly ze hry méně šancí, jejich evropské soupeřky v několika případech doplatily jen na vychýlenou mušku. V základní skupině Brazilky přitom Seveřanky rozdrtily pohodlně 5:1.

Autorka rozhodující penalty Lisa Dahlkvistová kromě brankářky Barbary čelila i většině ze 74.500 diváků, i přes jejich pískot ale nezaváhala. "Je skvělé dotknout se míče jako poslední, takovou výzvu mám ráda," řekla Dahlkvistová.

Brazilská kapitánka a pětinásobná nejlepší fotbalistka světa Marta měla v utkání jednu z nejvýraznějších šancí, její přímý kop ve 115. minutě ale zastavila brankářka. "Tato porážka ale nesmaže všechno, co jsme dosud dokázaly. Máme před sebou zápas o bronz, musíme v něm bojovat do posledního dechu, abychom tu medaili získaly," uvedla.

Švédská trenérka Pia Sundhageová bude koučovat finále potřetí za sebou, poslední dva turnaje vyhrála s Američankami. "Jsou to silné emoce. Byla jsem už ve finále v Pekingu a Londýně, ale tam jsem vedla tým, u kterého každý čekal, že tam bude. Je neuvěřitelné, že Švédsko bude hrát finále," řekla šestapadesátiletá trenérka.

Německé hráčky předvedly dosud nejlepší výkon na turnaji a Kanadě oplatily porážku 1:2 ze základní skupiny. Skóre otevřela ve 20. minutě z penalty Melanie Behringerová, po hodině hry zvýšila její spoluhráčka ze záložní řady Sara Däbritzová.

Němky získají čtvrtou olympijskou medaili. V letech 2000, 2004 a 2008 však vždy braly bronz a ve finále si zahrají poprvé, podobně jako Švédky. Bronz v roce 2004 v Aténách získaly v utkání o třetí místo právě proti Švédkám (1:0), pro které to byla jediná účast v nejlepší čtyřce.