Finové zdolali v osmifinále Koreu, Němci přetlačili Švýcary

20. 2. 2018 15:30
Hokejový turnaj zná poslední dva čtvrtfinalisty. Němci po výhře nad Švýcarskem vyzvou Švédy, Finové po triumfu nad Koreou změří síly s Kanadou.
Finští hokejisté slaví postup do čtvrtfinále ZOH 2018 (Kontiola, Kemppainen, Hartikainen) | Foto: Reuters

Kangnung - Finští hokejisté splnili v osmifinále olympijských her roli favorita proti domácí Koreji a po vítězství 5:2 čeká obhájce bronzu souboj o semifinále s Kanadou. Na vítěze posledních dvou turnajů pod pěti kruhy ve Vancouveru 2010 a v Soči 2014 narazí tým kouče Lauriho Marjamäkiho ve středu ve 13:10 SEČ.

Z postupu mezi osm nejlepších se radují také Němci, kteří porazili Švýcarsko 2:1. Vítězný gól zaznamenal v 26. sekundě prodloužení Yannic Seidenberg. Německo ve čtvrtfinále vyzve rovněž od 13:10 Švédsko.

Finy opět táhl Tolvanen

Za Suomi se trefil dvakrát Petri Kontiola, osmnáctiletý útočník Eeli Tolvanen se podílel na postupu Suomi třemi přihrávkami. S devíti body za tři branky a šest asistencí ze čtyř zápasů si upevnil vedení v kanadském bodování turnaje.

Finové, kteří po stříbru z Turína v roce 2006 a následných dvou bronzech útočí už na čtvrtou olympijskou medaili za sebou, se proti bojujícím Korejcům dočkali brzy vedení. První přesilovou hru využil při trestu I Ton-koa Kontiola, který z levého kruhu proměnil krásnou bekhendovou přihrávku osmnáctiletého Tolvanena od pravého mantinelu.

V úvodním dějství přestříleli Finové soupeře 14:5, další šance nevyužili. Před Daltonem neuspěl zblízka Hartikainen a s koncem přesilovky při trestu Radunskeho si kanadský rodák v korejské brance poradil i s Osalovou dorážkou.

Ve 24. minutě pykal O Hjon-ho a Finové zvýšili. Kontiola se snažil přihrát před branku Hartikainenovi, ale puk si srazil do vlastní branky Young. Ve 27. minutě se po třetí asistenci Tolvanena v utkání trefil další osmnáctiletý talent Heiskanen a po premiérové trefě beka IFK Helsinky na velké mezinárodní akci se zdálo být rozhodnuto.

Jenže Korejci se nevzdali. Z dorážky z pravého kruhu se prosadil v polovině utkání Radunske. Za 123 sekund překonal Koskiinena střelou na lapačku tentokrát z levého kruhu An Čin-hi.

Krok drželi Korejci do 48. minuty, kdy Finové udeřili potřetí v utkání v přesilové hře. Při trestu Plantea po velkém závaru dotlačil puk za Daltona Hietanen. V závěru ještě domácí zkusili duel zdramatizovat při power play, ale sedm sekund před koncem dovršil výsledek do prázdné branky Manninen.

Korea zakončila svou premiéru mezi elitou na velkém mezinárodním turnaji po čtvrté porážce se čtyř zápasů na posledním 12. místě. V květnu bude v Dánsku poprvé v historii bojovat i mezi nejlepší šestnáctkou na mistrovství světa.

Švýcaři opět vypadli v osmifinále

Vyrovnaný duel mezi Německem a Švýcarskem rozhodl už po 26 sekundách prodloužení Yannic Seidenberg. Němci od začátku zápasu vedli, když se trefil Pföderl, ale od přesné trefy Simona Mosera z 24. minuty byl stav vyrovnaný.

Ve stejné fázi turnaje vypadli Švýcaři i před čtyřmi lety v Soči, kdy skončili po porážce 1:3 s Lotyšskem devátí. Němci v Rusku nestartovali, na ZOH 2006 a 2010 se do čtvrtfinále nepodívali, v roce 2002 v Salt Lake City byli osmí.

Zápas měl šokující úvod, když Almond sestřelil Ehrhoffa a už po pouhých devíti vteřinách pro něho osmifinálové vystoupení skončilo. Sudí v čele s českým rozhodčím Hribikem ho poslali do šaten s trestem na pět minut a do konce utkání za zásah do oblasti hlavy a krku.

Uběhlo 70 sekund z dlouhé přesilovky a za hříšníka pykal celý švýcarský tým, když ranou bez přípravy otevřel skóre Pföderl. Pokračující přesilovku ale utnul faulující Němec Schütz. Video pak po Diazově příležitosti zachránilo Němce od vyrovnání, když prokázalo, že puk nepřešel brankovou čáru.

Vše k olympijským hrám v aplikaci Facebook Messenger
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Objednejte si zasílání zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Přihlaste se přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství podle vaší preference.

V další možnosti neuspěl Schäppi, ale 24. minuta už přinesla radost na straně Švýcarů, když Suter zblízka sice ještě neprostřelil Aus den Birkena, ale ve správný čas na správném místě byl Moser a doklepl odražený kotouč do sítě.

Ve 47. minutě byl v dobré pozici Schütz, jenže poslední slovo měl strážce švýcarské branky Hiller. Na konci 52. minuty se před Švýcary otevřela jedinečná příležitost k rozhodujícímu úderu, když hráli přesilovku a bránící Boyle navíc fauloval.

Šestý tým posledního světového šampionátu v Německu a Francii však 14 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři nevyužil. Vniveč přišla rovněž následná klasická početní výhoda a Švýcary to muselo mrzet o to více, když v čase 60:26 úspěšně dorážející Seidenberg rozhodl.

Muži - osmifinále:

Korea - Finsko 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 31. Radunske (Regan, Kim Sang-uk), 33. An Čin-hi (Šin Sang-hun) - 5. Kontiola (Tolvanen, Kemppainen), 24. Kontiola (Lepistö, Tolvanen), 27. Heiskanen (Tolvanen), 48. Hietanen (Osala, Savinainen), 60. Manninen (Hietanen, Koskiranta). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Mayer (USA) - Fluri (Švýc.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 4:1. Využití: 0:3. Diváci: 5409.

Švýcarsko - Německo 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Moser (Ambühl, Suter) - 2. Pföderl (Hördler, Hager), 61. Y. Seidenberg (Kahun, Mauer). Rozhodčí: Hribik (ČR), Öhlund (Švéd.) - McIntyre (USA), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 2:6, navíc Almond (Švýcarsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 2878.