Eva má na to, aby obhájila zlato, říká Kraus o Samkové. Ta před olympiádou trénuje i pády

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
22. 1. 2018 16:59
Na minulé olympiádě v Soči sám závodil, do Pchjongčchangu vyrazí Tomáš Kraus jako atašé Českého olympijského výboru a také coby člen týmu Evy Samkové.
Eva Samková.
Eva Samková. | Foto: SnowNomads

Praha - Ve skikrosu se stal Tomáš Kraus dvojnásobným mistrem světa a čtyřikrát vyhrál celkové hodnocení Světového poháru, teď radí snowboardcrossařce Evě Samkové při cestě za obhajobou olympijského zlata. "Má na to, aby zopakovala triumf ze Soči," říká Kraus v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. V Pchjongčchangu bude pozorně sledovat i Nikol Kučerovou, jedinou reprezentantku Česka, která se v Jižní Koreji představí ve skikrosu.

O víkendu se Samková po zranění ramene vrátila do Světového poháru a v Turecku hned triumfovala. Co to napovídá o její formě před olympiádou?

Po dvou zářijových závodech v Argentině, v nichž obsadila sedmé a druhé místo, musela další tři Světové poháry ze zdravotních důvodů vynechat. Poprvé po několika měsících se objevila na startu právě až teď v tureckém Erzurumu, kde zvítězila a v závodě dvojic byla s Hopjákovou spokojena s druhou příčkou. Přitom ji v Turecku zastihla velice smutná zpráva o úmrtí otce. Eva potvrdila, že je úžasně psychicky silnou a velkou bojovnicí. Jinak lze říci, že ve světě snowboardu se toho moc nezměnilo, nikdo nad ostatními nevyčnívá, pole těch nejlepších je vyrovnané.

Jaké bude mít tedy ambice v Pchjongčchangu?

Má na to, aby zopakovala zlatý triumf ze Soči, což ostatně i po dlouhé závodní přestávce potvrdila teď v Turecku. Nebude to však jednoduché, důležitou roli sehraje momentální forma.

A také zdravotní stav, že? Jak je na tom nyní její rameno, se kterým měla trable?

Vcelku dobře, i když po prosincovém zranění operovaného ramene samozřejmě horší než na začátku sezony. Dva týdny musela být v klidu a potom se postupně vracela do částečně omezené a speciálně upravené přípravy bez velké náročnosti. Bez nejmenší nadsázky však lze říci, že technicky i jezdecky je stále na výši.

Jak jste museli měnit původní program?

Bylo nutné se místo závodů soustředit na rehabilitaci a přípravu v Dolní Moravě, kde je vybudována kopie startu olympijské trati. Ten je totiž tak specifický, že je potřeba ho trénovat, stejně jako pády, aby si v jejich případě opět neobnovila zranění ramene.

Jaký má program do odletu na olympiádu?

Před olympiádou se zúčastní už jen jednoho závodu v německém Feldbergu. Nejvíc času stráví v už zmíněné Dolní Moravě.

Ve skikrosu bude v Koreji jedinou českou reprezentantkou Nikol Kučerová. Probíhá její příprava podle představ?

Vstup do sezony jí nevyšel, ve třech závodech skončila v kvalifikaci, ale před Vánocemi na sebe upozornila v italském Innichenu. V závodě Světového poháru skončila šestá a dokázala, že může soupeřit i s těmi nejlepšími skikrosařkami, což je před olympiádou povzbuzující. Navíc je důležité, že cestu do elitní společnosti našla sama.

Má na olympiádě reálnou šanci na umístění v první desítce?

Přestože v průběžném pořadí Světového poháru se pohybuje kolem dvacáté příčky, v Koreji bude rozhodovat okamžitá forma. Navíc skikros je nepředvídatelný sport, může se v něm stát skoro cokoliv, což jsem ve své kariéře poznal hned několikrát. Proto vidím jako reálné, že za příznivých podmínek a okolností může Nikol zopakovat své velice úspěšné vystoupení z Innichenu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy