Eva má na to, aby obhájila zlato, říká Kraus o Samkové. Ta před olympiádou trénuje i pády

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
22. 1. 2018 16:59
Na minulé olympiádě v Soči sám závodil, do Pchjongčchangu vyrazí Tomáš Kraus jako atašé Českého olympijského výboru a také coby člen týmu Evy Samkové.
Eva Samková.
Eva Samková. | Foto: SnowNomads

Praha - Ve skikrosu se stal Tomáš Kraus dvojnásobným mistrem světa a čtyřikrát vyhrál celkové hodnocení Světového poháru, teď radí snowboardcrossařce Evě Samkové při cestě za obhajobou olympijského zlata. "Má na to, aby zopakovala triumf ze Soči," říká Kraus v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. V Pchjongčchangu bude pozorně sledovat i Nikol Kučerovou, jedinou reprezentantku Česka, která se v Jižní Koreji představí ve skikrosu.

O víkendu se Samková po zranění ramene vrátila do Světového poháru a v Turecku hned triumfovala. Co to napovídá o její formě před olympiádou?

Po dvou zářijových závodech v Argentině, v nichž obsadila sedmé a druhé místo, musela další tři Světové poháry ze zdravotních důvodů vynechat. Poprvé po několika měsících se objevila na startu právě až teď v tureckém Erzurumu, kde zvítězila a v závodě dvojic byla s Hopjákovou spokojena s druhou příčkou. Přitom ji v Turecku zastihla velice smutná zpráva o úmrtí otce. Eva potvrdila, že je úžasně psychicky silnou a velkou bojovnicí. Jinak lze říci, že ve světě snowboardu se toho moc nezměnilo, nikdo nad ostatními nevyčnívá, pole těch nejlepších je vyrovnané.

Jaké bude mít tedy ambice v Pchjongčchangu?

Má na to, aby zopakovala zlatý triumf ze Soči, což ostatně i po dlouhé závodní přestávce potvrdila teď v Turecku. Nebude to však jednoduché, důležitou roli sehraje momentální forma.

A také zdravotní stav, že? Jak je na tom nyní její rameno, se kterým měla trable?

Vcelku dobře, i když po prosincovém zranění operovaného ramene samozřejmě horší než na začátku sezony. Dva týdny musela být v klidu a potom se postupně vracela do částečně omezené a speciálně upravené přípravy bez velké náročnosti. Bez nejmenší nadsázky však lze říci, že technicky i jezdecky je stále na výši.

Jak jste museli měnit původní program?

Bylo nutné se místo závodů soustředit na rehabilitaci a přípravu v Dolní Moravě, kde je vybudována kopie startu olympijské trati. Ten je totiž tak specifický, že je potřeba ho trénovat, stejně jako pády, aby si v jejich případě opět neobnovila zranění ramene.

Jaký má program do odletu na olympiádu?

Před olympiádou se zúčastní už jen jednoho závodu v německém Feldbergu. Nejvíc času stráví v už zmíněné Dolní Moravě.

Ve skikrosu bude v Koreji jedinou českou reprezentantkou Nikol Kučerová. Probíhá její příprava podle představ?

Vstup do sezony jí nevyšel, ve třech závodech skončila v kvalifikaci, ale před Vánocemi na sebe upozornila v italském Innichenu. V závodě Světového poháru skončila šestá a dokázala, že může soupeřit i s těmi nejlepšími skikrosařkami, což je před olympiádou povzbuzující. Navíc je důležité, že cestu do elitní společnosti našla sama.

Má na olympiádě reálnou šanci na umístění v první desítce?

Přestože v průběžném pořadí Světového poháru se pohybuje kolem dvacáté příčky, v Koreji bude rozhodovat okamžitá forma. Navíc skikros je nepředvídatelný sport, může se v něm stát skoro cokoliv, což jsem ve své kariéře poznal hned několikrát. Proto vidím jako reálné, že za příznivých podmínek a okolností může Nikol zopakovat své velice úspěšné vystoupení z Innichenu.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy