Aktualizováno 19. 1. 2018 17:26
Karolína Erbanová v pátek ovládla závod Světového poháru v německém Erfurtu.
Karolína Erbanová
Karolína Erbanová | Foto: ČTK

Erfurt - Rychlobruslařka Karolína Erbanová poprvé v kariéře vyhrála ve Světovém poháru závod na 500 metrů. Česká reprezentantka využila toho, že v Erfurtu chyběly nejrychlejší dvě sprinterky této sezony Nao Kodairaová z Japonska a I Sang-hwa z Koreje, a připsala si druhý triumf v seriálu. Na dvojnásobné trati poté Erbanová skončila pátá.

"Samozřejmě, že jsem spokojená. Poprvé první ve Světovém poháru a hlavně mi jízda sedla. Jelo se mi dobře, užila jsem si to," řekla pětadvacetiletá Erbanová, která se na pětistovce představila v závěrečné rozjížďce společně s úřadující mistryní Evropy Vanessou Herzogovou z Rakouska.

Svou rivalku porazila o deset setin sekundy a poprvé v sezoně se v Evropě dostala pod hranici 38 sekund. "Nemyslela jsem na to, ale v cíli jsem byla ráda, že po závodech, kdy jsem měla čas těsně nad 38, to vyšlo," uvedla Erbanová. V průběžném hodnocení disciplíny se posunula na třetí místo.

Své dosud jediné vítězství v SP Erbanová zaznamenala v prosinci 2012 v čínském Charbinu na kilometru, v této sezoně byla na této trati dosud nejlépe šestá. Dnes své umístění o jednu příčku vylepšila a časem 1:16:27 obsadila pátou příčku. Ke stupňům vítězů chybělo Erbanové 36 setin.

Zvítězila dvojnásobná olympijská šampionka Jorien ter Morsová z Nizozemska o 35 setin před krajankou Marrit Leenstraovou. Kompletní stupně vítězů překazila Nizozemkám Ruska Jekatěrina Šichovová, jež v poslední jízdě odsunula na čtvrté místo Ireen Wüstovou.

Erbanová na Ter Morsovou ztratila 1,07 sekundy. Patnáctá Nikola Zdráhalová zaostala za vítězkou o 2,53 sekundy.

Pro rychlobruslařky jsou závody v Německu generálkou na olympijské hry v v Pchjongčchangu.

SP v rychlobruslení v Erfurtu (Německo):

Muži:

500 m: 1. Kuližnikov (Rus.) 35,03, 2. M. Mulder (Niz.) 35,08, 3. Kuzněcov (Rus.) 35,10.

Průběžné pořadí SP (po 8 závodech): 1. Lorentzen (Nor.) 436, 2. R. Mulder 416, 3. Verbij (oba Niz.) 368.

1500 m: 1. Juskov (Rus.) 1:45,33, 2. Pedersen(Nor.) 1:45,76, 3. Bosker (Niz.) 1:46,28, …divize B: 22. Kopřiva 1:52,69, 25. Druszkiewicz (oba ČR) 1:53,14.

Průběžné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Juskov 400, 2. Verweij (Niz.) 312, 3. Mantia (USA) 250.

Ženy:

500 m: 1. Erbanová (ČR) 37,82, 2. Herzogová (Rak.) 37,92, 3. Golikovová (Rus.) 38,10.

Průběžné pořadí SP (po 8 závodech): 1. Kodairaová (Jap.) 700, 2. I Sang-hwa (Korea) 510, 3. Erbanová 466.

1000 m: 1. Ter Morsová 1:15,20, 2. Leenstraová (obě Niz.) 1:15,55, 3. Šichovová (Rus.) 1:15,91, …5. Erbanová 1:16,27, 15. Zdráhalová 1:17,73, divize B: 11. Kerschbaummayr 1:22,16, 13. Dřímalová (všechny ČR) 1:22,66.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Kodairaová 305, 2. Leenstraová 270, 3. Šichovová 270, …6. Erbanová 208, 43. Zdráhalová 14.