Dráhař Kelemen vypadl v 1. kole sprintu, Wiggins má osmou olympijskou medaili

Aktualizováno 13. 8. 2016 0:52
Mimořádná představení nabídli britští dráhaři, kteří zlepšili ve finále stíhacího závodu na 4000 metrů, v němž porazili Austrálii, podruhé během dne světový rekord.
Pavel Kelemen.
Pavel Kelemen. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Dráhový cyklista Pavel Kelemen na olympijských hrách v Riu de Janeiro po postupu z kvalifikace sprintu mezi nejlepších osmnáct vypadl v 1. kole. Po porážce v souboji s francouzským velikánem Grégorym Baugém, obhájcem stříbra z minulých her v Londýně, neuspěl v boji o postup do osmifinále v opravné jízdě.

Kelemen se v ní utkal s Australanem Patrickem Constablem a Polákem Damianem Zielinským. Přestože se zdálo, že má závod dobře rozjetý, v posledním kole už mu scházela síla na rozhodující nástup a dojel poslední.

"Tam už je to lehčí vabank, jak je to ve třech. Měl jsem to krásně rozjetý, Australana jsem měl jako ovci; nasával jsem ho, pak jsem ho dojel a prostě mi vytuhly nohy a už to nešlo," řekl Kelemen, jenž se v Brazílii představí ještě jednou. V úterý ve své skvělé disciplíně keirinu, v níž loni dosáhl na titul mistra Evropy.

Mimořádná představení nabídli britští dráhaři, kteří zlepšili ve finále stíhacího závodu na 4000 metrů, v němž porazili Austrálii, podruhé během dne světový rekord. Maximum z olympiády v Londýně 2012, jež posunuli už na cestě do finále o více než vteřinu na 3:50,570, dokázali ještě vylepšit na 3:50,265.

Ve strhující finálové jízdě vybičovali tým ve složení Edward Clancy, Steven Burke, Owain Doull a Bradley Wiggins k dalšímu světovému rekordu fantastickým výkonem jejich dlouhodobí rivalové z Austrálie, kteří ještě po třech čtvrtinách závodu vedli. Jenže favorizovaní Britové vydrželi déle ve čtyřech a nakonec vyhráli o více než sedm desetin vteřiny. Bronz získali v souboji s Novým Zélandem Dánové.

Šestatřicetiletý vítěz slavné Tour de France z roku 2012 Wiggins naplnil svou vidinu dalšího úspěchu pod pěti kruhy a s osmi cennými kovy je nejúspěšnějším britským sportovcem všech dob.

Dosud se o tento post dělil co do počtu cenných kovů s jiným dráhařem Chrisem Hoyem, v jehož sbírce je šest zlatých a jedno stříbro. Wiggins má po úspěchu v Riu na kontě čtyři zlaté, stříbro a dva bronzy z dráhy a kromě toho ještě triumf ze silniční časovky před čtyřmi lety v Londýně.

První čínské zlato v dráhové cyklistice na olympijských hrách vybojovaly Kung Ťin-ťie a Čung Tchien-š', které vyhrály týmový sprint. S ohledem na výsledky posledních let v očekávaném souboji předčily na 500 metrech jasně takřka o tři desetiny sekundy Rusky. Číňanky v předchozích bojích vytvořily nový světový rekord (31,928 vteřiny).

Obhájkyně zlata z Londýna Němky dosáhly alespoň na bronz, když zdolaly o pouhých 22 tisícin Australanky. Anna Mearesová si tak musí na svou šestou olympijskou medaili ještě počkat.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:

Cyklistika - dráhová:

Muži - týmový stíhací závod na 4 km:

Finále: Británie (Clancy, Burke, Doull, Wiggins) 3:50,265 (světový rekord) - Austrálie (Edmondson, Bobridge, Hepburn, Welsford) 3:51,008,

o 3. místo: Dánsko (Hansen, Larsen, Madsen, Von Volsach) 3:53,789 - Nový Zéland 3:56,753.

Další pořadí: 5. Německo, 6. Itálie, 7. Švýcarsko, 8. Čína.

Ženy - týmový sprint:

Finále: 1. Čína (Kung Ťin-ťie, Čung Tchien-š') 32,107 - Rusko (Šmelevová, Vojnovová) 32,401,

o 3. místo: 1. Německo (Welteová, Vogelová) 32,636 - Austrálie 32,658.

Další pořadí: 5. Nizozemsko, 6. Francie, 7. Španělsko, 8. Kanada.