Olympijské problémy? Češi se bojí nedostatku výtahů i nového lunárního roku

František Typovský ČTK František Typovský, ČTK
23. 10. 2017 15:31
Do zahájení zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu zbývá 109 dní. Český olympijský výbor vyslal do Asie na inspekční cestu sportovního ředitele Martina Doktora a generálního sekretáře Petra Graclíka. Oba pánové se z Koreje vrátili spokojení, přesto varovně dodávají: "Korejci ještě mají na čem pracovat." Největší problémy prý činí malá velikost pokojů a dopravní infrastruktura z hlavního města Soulu. Naopak bezpečnostní hrozbu v podobě KLDR podle slov Doktora Jihokorejci příliš neřeší, nad areálem ale přesto prolétávají stíhačky.
Martin Doktor,  sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf mise do Ria de Janeiro 2016
Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf mise do Ria de Janeiro 2016 | Foto: ČTK

Praha - Podle zástupců české výpravy jsou více než tři měsíce před začátkem her všechna sportoviště připravena, organizátoři pouze finišují se závěrečnými úpravami. Český olympijský výbor (ČOV), který na inspekční cestě zastupovala dvojice Martin Doktor a Petr Graclík, je s celkovým postupem stavebních prací spokojen. "V porovnání s Riem jsou dále," řekl na setkání s novináři Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV. "Mám navíc pocit, že tam organizátoři nahrnuli půlku Asie, aby všechno stihli postavit," dodal s úsměvem Doktorův kolega Petr Graclík. "Kdybych to měl nějak shrnout. Hry budou pěkné, ale ještě je tam dost práce," uvedl Doktor. 

Jako největší plus uvedli čeští zástupci blízkost jednotlivých sportovišť. Doktor zástupcům médií ukazoval snímky, které během cesty pořídil, a ty jasně ukazují, že většina areálů spolu těsně sousedí. Především pak vyzdvihli Češi vzdálenost mezi skokanskými můstky a areálem pro běžecké lyžování a biatlon, které se nacházejí vedle sebe v řádech několika desítek metrů. 

Český inspekční tým nejvíce zajímal stav ubytovacích kapacit pro české sportovce. V olympijské vesnici, kterou budou tvořit dvě části (horní a dolní) se olympijskému výboru podařilo zamluvit spodní patra, což je podle Doktora velká výhoda. "Je tady málo výtahů, takže bude lepší bydlet níže. Máme to v obou vesnicích blízko k jídelně a spodní část navíc těsně sousedí s českým domem," liboval si zlatý medailista z OH v Atlantě v roce 1996. Oba české inspektory zajímal také stav zásuvek či vzdálenosti do jednotlivých obchodů či lékáren. 

Největším problém je podle Doktora malá velikost i celková kapacita přidělených pokojů. Hlavním úkolem olympijského výboru bude tedy vyjednat s korejskými organizátory zvýšení počtu pokojů, jejichž nízký počet i velikost je markantní především v horní olympijské vesnici. "Musíme se připravit na menší prostory než v případě Ria nebo Soči. Ale s tím, že prostory v asijských zemích budou menší, víceméně počítáme. Organizační výbor nám trošku seškrtal navržená čísla a prostory, s čímž se budeme muset poprat," uvedl Doktor. 

České zástupce, kteří hodně těží z neoficiálních informací z ambasády v Soulu, trápí také nedořešená situace kolem dopravy. Transport sportovců měl zajišťovat speciální rychlovlak, který by cestu Soul-Pchjongčchang zvládl za 90 minut, nakonec však sportovci budou muset vzít zavděk autobusy, které stejnou trasy zajedou třikrát pomaleji. To ale není jediný dopravní problém. "Dostali jsme trochu bokem informace, že uprostřed února slaví Korejci nový lunární rok a všichni obyvatelé Soulu vyrážejí mimo město, což způsobí totální dopravní chaos a cesta do Pchjongčchangu může klidně trvat i deset hodin. To by mohlo způsobit velké komplikace," tvrdí generální sekretář ČOV Petr Graclík. 

Organizátoři prý přislíbili speciální pruh pro olympijskou dopravu, o jeho zavedení ale čeští inspektoři pochybují. "Navíc ta dálnice se v několika místech mění na dvouproudovou silnici, takže tam ani není pro ten pruh místo," dodává Graclík. 

Vyhrocenou situaci na Korejském poloostrově prý tamní obyvatelé příliš neřeší. Podle nich pouze severní soused z KLDR pokračuje v plané rétorice. Přesto nad areálem v intervalech létají stíhačky, které areál vzdálený zhruba 100 kilometrů od nejstřeženější hranice světa chrání. Čeští pozorovatelé ale žádné zvýšené bezpečnostní opatření nezaznamenali. "Bylo to tam skoro jako na rodinném setkání, ale je nám jasné, že to sledují a monitorují. Navíc tam mají výborně organizovanou policii, takže se nebojíme," říkají Doktor s Graclíkem. 

Olympionici jsou navíc na různé hrozby zvyklí. Například před hrami v Riu se řada sportovců obávala viru zika. "Vždy se najde něco, na co se upozorňuje. Do Brazílie jsme nakoupili speciální repelenty na komáry, ale v tomto případě, když tam posílají rakety, asi nic speciálního nepovezeme. I když přiznávám, že to není úplně příjemné pro nikoho," dodal Doktor.

Olympiáda v Pchjongčchangu začíná v pátek 9. února příštího roku. Mezi největší české medailové naděje patří například rychlobruslařka Martina Sáblíková, biatlonisté nebo sněhová obojživelnice Ester Ledecká. 

 

Právě se děje

Další zprávy