Do Ria odletěly další tři desítky českých olympioniků. Včetně vítěze z Pekingu Davida Kosteleckého

ČTK ČTK
29. 7. 2016 7:39
Více než třicet českých olympioniků v noci odletělo z pražské Ruzyně na olympijské hry do Ria de Janeira. Mezi druhou várkou olympioniků, kteří odletěli do Brazílie, byl i olympijský vítěz z Pekingu David Kostelecký.
David Kostelecký
David Kostelecký | Foto: ČTK

Praha - Přes třicet českých sportovců odletělo hodinu po půlnoci na olympijské hry do Ria de Janiero. Ve výpravě z Ruzyně, jež čítala více než padesát lidí, byli mimo jiné i zbývající vodní slalomáři, sportovní střelci, stolní tenisté, šermíři, cyklisté a také veslaři s výjimkou největších medailových nadějí Ondřeje Synka a Miroslavy Topinkové-Knapkové.

Na palubu nastoupil rovněž olympijský vítěz z Pekingu 2008 v trapu David Kostelecký, který odjel na svou pátou olympiádu v jednačtyřiceti letech jako nejstarší český reprezentant. "Vážně? No jo, asi už je to tak. Ale vypadám mladší, ne?" žertoval Kostelecký. "Ale už jsem rád, že letíme, dlouho jsme na to čekali, hodně trénovali, tak je dobře, že už je to tady," řekl na letišti.

Do Ria zamířil připraven na špatné podmínky na střelnici, kterou testoval před čtyřmi měsíci při závodu Světového poháru. "Snažili jsem se na to přichystat, protože tam prý žádné změny nenastaly, takže vyhraje ten, kdo se s tím nejvíc popere," prohlásil. "Ale náš dům ve vesnici je prý jeden z nejlepších, takže to snad bude bez problémů," věřil.

Londýn? Jako by to bylo dneska

V pětičlenném střeleckém týmu nechyběla ani jeho kolegyně Adéla Bruns, která na minulých hrách v Londýně skončila třetí ve střelbě z malorážky ještě pod dívčím jménem Sýkorová. "Jako by to bylo dneska," vzpomínala. Pořád se ale necítí jako zkušená olympionička. "Spíš jako mladá vykulená holka," pousmála se.

Před čtyřmi lety byla její medaile velkým překvapením, jméno Sýkorová znali jen střelci. "Tehdy si mě nikdo nevšímal a já byla v klidu. Teď ten tlak od okolí cítím. Ale já si pro medaili nejedu, letos jsem neměla nijak skvělé výsledky," upozornila na jediné finále ve Světovém poháru. "Do Londýna jsem si ale také nejela pro medaili," doplnila, že stát se může cokoliv.

Bártovi se líbí 60 kilometrů časovky

Náročný závod v Riu čeká na silniční cyklisty. Trať měří 256,4 km a je spíš pro vrchaře. Jsou na něm čtyři prudká stoupání a celkem cyklisté nastoupají na pět kilometrů. "Bude to určitě těžké, ale je to jednorázový závod a myslím, že pro profíky to až zas tak náročné nebude," uvedl Jan Bárta při odletu.

Litoval trochu, že časovka se pojede až jako druhá. "Bylo by to lepší obráceně, ale budeme mít pár dní čas zregenerovat a budeme k tomu mít dobré podmínky. A těch šedesát kilometrů časovky se mi hodně líbí," prohlásil k závodu jednotlivců.

Kanoisté jsou připraveni

Kajakáři a medailoví kandidáti Jiří Prskavec a Kateřina Kudějová jsou už od pondělí v Riu, v pátek se k nim připojí zbývající vodní slalomáři Vítězslav Gebas a delkanoisté Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem. "Jsme připraveni," hlásili s úsměvem kanoisté.

Na palubě byla mimo jiné i stolní tenistka Iveta Vacenovská či tenistka Andrea Hlaváčková, stříbrná medailistka z Londýna v deblu. V letadle nechyběli ani trenéři, funkcionáři či generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Graclík.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy