reklama
 
 

Davidová září, a tak se sen Zvařičové rozplývá. Rybář apeluje na přemotivovaného Moravce

14. 2. 2018 10:37
Ve čtvrtek se v olympijském areálu Alpensia pojedou vytrvalostní závody. O českých sestavách je téměř jasno, trenéři řeší jediný otazník.

Pchjongčchang - Pokud by se na svatého Valentýna v Jižní Koreji ženská biatlonová špička vrhla na trať nejdelšího závodu, šlo by takřka jistě o větrnou loterii, v níž by klíčové role měly štěstí a smůla.

"Ve středu má nejen hodně foukat, ale také sněžit. Mají tu být vůbec nejhorší podmínky za celou dobu našeho pobytu," vysvětloval šéftrenér Ondřej Rybář v rozhovoru po oficiální web českého biatlonu.

Předpověď počasí byla neúprosná. A potvrdila se. Foukal silný vítr o rychlosti až deset metrů za vteřinu.

Závod byl přeložen na čtvrtek, kdy se tedy pojede ženský vytrvalostní závod na 15 kilometrů, i ten mužský, ještě o pět kilometrů delší.

O základní sestavě biatlonistek mají trenéři jasno. Nemají důvod ke změnám, a ve čtveřici vyvolených tak budou znovu Veronika Vítková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Eva Puskarčíková.

"Diskutovali jsme, zda by měla startovat Markéta, protože s patnáctkou nemá zkušenosti, ale závodí tu v dobré formě. Jednoznačně jsme se shodli, že nemáme důvod ji nenominovat. Je to olympiáda, jsou to zkušenosti," nechal se slyšet Rybář.

Davidová zajela pod olympijskými kruhy skvěle, ve sprintu skončila patnáctá, ve stíhačce o deset míst níže.

Původní varianta hovořící o výměně teprve jednadvacetileté závodnice za Veroniku Zvařičovou, která na šanci čeká, tak vzala za své. A biatlonistka, jež si splnila sen o nominaci na olympiádu navzdory vážné srážce s automobilem, se tak zřejmě v Pchjongčchangu do hry vůbec nedostane. Start ve smíšené štafetě je málo pravděpodobný, stejně jako v ženském týmovém klání.

Splnění druhé části snu, skutečně na olympijských hrách závodit, se tak devětadvacetiletá biatlonistka podle všeho nedočká.

Naději na čtvrteční start naopak může živit velezkušený Jaroslav Soukup. Dvojnásobný medailista ze Soči se v myslích trenérů objevuje jako náhrada za benjamínka Adama Václavíka.

"Stále mezi sebou porovnáváme Jardu a Adama. Na jedné straně je to trochu neznámá forma u Jardy, ovšem doprovázená jeho zkušeností. Na druhé pak rychlost a dobré tréninkové výsledky Adama Václavíka, jemuž ale ještě schází vyzrálost," popsal dilema Rybář. Rozhodovat budou výkony obou biatlonistů na středečních trénincích.

Jistotu účasti na nejdelší distanci tedy mají Michal Krčmář, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Poslední jmenovaný muž, jeden z favoritů olympiády, je pod velkým tlakem kvůli nejistotě účasti v atraktivním závodu s hromadným startem. Ve stíhacím závodě nasekal třiatřicetiletý závodník osm střeleckých chyb a po dojetí do cíle zmínil, že "čtvrtek rozhodne o všem".

Podle šéftrenéra Ondřeje Rybáře se tak Moravec dostává do nepříjemného psychického pnutí částečně svou vinou.

"Myslím, že Ondra se příliš upnul k závodu s hromadným startem. Dostává tak sám sebe do těžké pozice, protože na sebe vyvíjí tlak. Osobně si myslím, že by se měl vždy zabývat jen následujícím závodem," apeloval na Moravce.

Čtvrteční biatlonový program odstartují v Pchjongčchangu ženy, které se vydají na trať v 9:15. Mužský závod začne ve 12:30 středoevropského času.

autor: Aleš Vávra | 14. 2. 2018 10:37

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama