Kostelecký v Tokiu nejvíc věří Liptákovi, Šumovou považuje za černého koně

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
21. 7. 2021 20:01
Účast na olympijských hrách v Tokiu si zajistilo sedm českých sportovních střelců včetně matadora Davida Kosteleckého, který jede už na své šesté hry. Po zlatu z Pekingu v roce 2008 a čtvrtém místě z her v Riu má v disciplíně trap opět reálnou šanci na přední umístění. On sám ale spíš věří svým kolegům.
David Kostelecký.
David Kostelecký. | Foto: ČTK

"Před pěti lety se naše parta sportovních střelců vrátila z olympijských her bez medaile, takže letos chceme přijet s lepším vysvědčením," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kdo má podle vás největší medailovou naději?

Jednoznačně Jiří Lipták v disciplíně trap. Znám ho od jeho dětských let a v hezkém vztahu jsem i s jeho rodiči. Je mu 39 let a na mezinárodní scéně už získal spoustu cenných zkušeností. Poslední léta podává velice vyrovnané a kvalitní výkony, které mu pomohly k zisku několika medailí z vrcholných světových soutěží. Tu poslední, která má stříbrnou hodnotu, vybojoval letos na šampionátu starého kontinentu. V Tokiu bude pod psychickým tlakem, ale věřím, že ho zvládne.

V jakém světle vidíte Barboru Šumovou?

V disciplíně skeet na sebe už několikrát upozornila, hlavně v závodech Světového poháru. Je mladá, pracuje na sobě, dosáhla už několika dobrých výsledků, takže by i v Tokiu mohla příjemně překvapit. Stále se zlepšuje, což prozrazuje letošní stříbro, které s Tomečkem získala na mistrovství Evropy v mixu. Považuji ji v její premiérové olympijské soutěži za černého koně.

Má i už zmíněný Jakub Tomeček ve stejné disciplíně na pozici ve vyšších patrech?

Je mu 30 let a ve svém sportovním růstu dozrál ve výborného střelce, který se může měřit i s těmi nejlepšími. Po londýnské olympiádě se mu dveře do Tokia otevřely dokonce jako prvnímu. Má na to, aby se prosadil a zařadil se do vybrané střelecké společnosti.

S jakými představami vstupujete do své už šesté olympiády vy?

Už jsem ani moc nevěřil, že se vydám i do Tokia, takže jsem rád, že se mi to podařilo. Se svými letošními výkony ve velké konkurenci nejsem stoprocentně spokojený. K těm nejvyšším příčkám bude hodně obtížná cesta, zvláště při mém věku a při různých omezeních v souvislosti s covidem. Když budu mít štěstí, tak by se mi snad mohl podařit postup do elitního sexteta.

A co čekáte od kvarteta střelců se vzduchovou puškou?

Jiřího Přívratského, Petra Nymburského, Davida Hrčkuláka ani Nikolu Šarounovou moc neznám, nesetkávám se s nimi. Jen vím, že jsou mladí a dosáhli už několika pěkných výsledků, které jim pomohly k olympijské účasti. Sám jsem zvědavý, jak si v náročné soutěži povedou.

 

Právě se děje

před 27 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy