Další zlatá do sbírky. Český dům nadchl fanoušky v Koreji, nejvíc frčí pivo a stolní tenis

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 2. 2018 15:30
Český dům na olympijských hrách v Koreji slaví zlatou medaili. Deník The Bostone Globe mu ji udělil za nejútulnější prostředí ze všech domů.
Nadšený fanoušek v Českém domě
Nadšený fanoušek v Českém domě | Foto: ČOV/Jan Malý

Pchjongčchang - Pivo, párky, guláš. Český dům kousek od olympijské vesnice v Koreji láká na ty nejtradičnější dobroty národní kuchyně. Není divu, že si útulného prostředí českého stánku všimli i redaktoři amerického deníku The Bostone Globe a mezi ostatními olympijskými domy mu udělili zlatou medaili. 

"Český dům nabízí od každého něco, na velkém plátně ukazuje historii českého sportu, za zmínku stojí především plzeňské pivo, dokonce si můžete udělat virtuální prohlídku pivovarua dát si tradiční jídlo párek nebo guláš," píše deník, který dal na druhé místo švýcarský a na třetí korejský dům.

Pivo do českého domu nalákalo i agenturu AP, která navíc ocenila i miniaturní stolní tenis. "Ohlasy na Český dům jsou takové, že je nejlepší. Co jsem se bavila s ostatními sportovci, oceňovali ho hlavně Američané," nechala se bronzová medailistka olympijských her snowboardistka Eva Samková.

Často se tu totiž objevují i sportovci z jiných výprav. Podívat se přišla akrobatická lyžařka Julija Jevgeněvna Galyševová z Kazachstánu či kanadský krasobruslař Scott Moir.

"Je to skvělá zpráva - medaile za měsíce příprav, které celému projektu předcházely. Osobně mě to těší moc, jsem ráda za celý tým, který se na každodenním chodu podílí," řekla Blanka Konečná, šéfka Českého domu.

Chmelený mok je v Koreji opravdu oblíbenou komoditou, na čepu už se vytočilo šest tisíc litrů. Český výprava oceňuje to, že je dům jen přes ulici od olympijské vesnice.

"Můžeme sem tak chodit často. Vrchní patro je útulné, dole se točí české pivo. Navíc je tu řada obrazů, památek od nás a je na první pohled vidět, že je to Český dům," chválí krasobruslař Martin Bidař. 

Projekt Českých domů na olympiádách funguje již od Barcelony v roce 1992, dlouho byl však uzavřený veřejnosti. Poprvé do něho mohli fanoušci během letních her v Londýně 2012 a hned zaznamenal úspěch, tehdy ho navštívilo 80 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 44 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy