Czech Team si tyká. Sportovci se zabydlují na olympiádě, jeden apartmán sdílí s Poláky

Nakrájet Karla, usušit prádlo a jde se na věc. Tak se čeští olympionici zabydlují v Koreji
Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová jsou mezi prvními, která se v olympijské vesnici zabydlely. Není divu, už v sobotu, tedy den po oficiálním zahájení her, je čeká závod na 3000 metrů.
Takto vypadá olympijská vesnice (tedy spíše panelákové sídliště) v Kangnungu, kde sídlí bruslaři. Tedy rychlobruslaři, krasobruslaři a hokejisté.
České pokoje poznáte i zvenku snadno.
Michal Březina hraje v oddechové místnosti stolní tenis.
Foto: ČOV/Pavel Lebeda
ČTK ČTK
6. 2. 2018 11:05
Čeští olympionici se zabydlují v olympijských vesnicích. Na žádné větší problémy zatím nenarazili, byť je překvapila neschopnost Korejců improvizovat.

Pchjongčchang/Kangnung - Sedm pater v horské vesnici v Pchjongčchangu a osm v přímořském Kangnungu obývají Češi na olympijských hrách. Neveliké pokoje jsou útulné, vzduch zlepšuje stoupající pára ze zvlhčovačů a jen zalepené kuchyňské linky či police nejsou k dispozici.

Vesnice pro sportovce v Pchjongčchangu pojme 3500 sportovců s doprovodem, ve druhé je 2400 postelí. Česká výprava čítá 93 reprezentantů, přičemž v Kangnungu jsou na ledové sporty rychlobruslaři a krasobruslaři, hokejisté přijedou až koncem týdne.

"Mně se to líbí. Není to tak roztahané jako v Soči, kde to bylo pojaté velkolepě a všechno bylo daleko. Je to kompaktní, na jednom místě. To je super," řekla rychlobruslařka Martina Sáblíková, která startuje na čtvrtých hrách. "Z prvních v Turíně si ale už skoro nic nepamatuju. Jen to, že jsem byla ze všeho vytřískaná. Jé, potkala jsem tohohle a támhle je tenhle," uvedla trojnásobná olympijská šampionka.

Každá z vesnic je tradičně rozdělena na tři části - vstup, náměstí s vlajkami a budovou s kadeřnictvím, kavárnou, poštou či bankou, a ubytovací část.

V Pchjongčchangu se bydlí v patnáctipatrových panelácích. Češi vyvěsili vlajky do oken v sedmi spodních patrech. Nad nimi jsou Poláci a nahoře Turci. "Je to sídliště, ale baráky z okna vypadají dobře. Když jsem viděl letecký pohled, tak jsem se toho děsil malinko víc," řekl běžec na lyžích Martin Jakš. "Nejvíc se mi líbilo paradoxně v Soči. Bylo to malinko menší, žádné kontroly na sportovišti a měli jsme štěstí, že jsme bydleli v pěkné a dodělané vesnici," řekl účastník třetí olympiády.

Jediným větším zádrhelem je, že o jeden apartmán (každý má pět pokojů) na horách, se Češi zatím dělí s Poláky. "Máme dostat každý svůj. Nevyhnutelně i v jiném baráku. Je lepší mít vlastní apartmán než nemít. Musíme mít vždycky v rezervě jeden pokoj jako marodku," řekl šéf české výpravy Martin Doktor.

V přízemí jsou lékaři, i se světelnou sprchou, a vedení výpravy. Ve společenské místnosti je kávovar, minipingpong a nápis "Czech Team si tyká".

Ve všech apartmánech jsou zakryté kuchyňské linky, aby se nepoužívaly. "Zalepili i poličky a lidi si nemají kam dát věci," zlobil se Doktor. "Škoda kuchyně, trošku chybí, že si nemůžeme udělat třeba pití a musíme chodit do jídelny," řekl Jakš.

Martina Sáblíková na pokoji
Martina Sáblíková na pokoji | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Převážně se bydlí na pokojích po dvou. Třeba snowboardistka Ester Ledecká bude mít jeden s matkou Zuzanou. Na Jakše vyšla sólo postel. "Měl jsem výsostné postavení si vybrat, protože je nás tu lichý počet, tak jsem to vzal," usmíval se.

Zvlhčovače suchého vzduchu si česká výprava do obou vesnic pronajala. Televize ale zakoupila. "Vyšlo to levněji než je pronajmout," řekl Doktor, který se musel naučit při jednání s Korejci jednu zásadu: mít vše dopředu naplánované. "Nejsou schopni improvizace. Cokoli je jinak, tak nevědí, co s tím," konstatoval.

V rezidenční zóně nechybí prostor pro dopingové kontroly, obří jídelna je v kruhové starší budově sousedící s českým ubytováním. Z pokojů Češi vidí na polikliniku. Hrací koutek má každý z paneláků v suterénu, kde je i menší posilovna. Biatlonisté si dole do chodby navíc na zeď přivrtali posilovací stroj na soupaž.

V Kangnungu bydlí Češi hned v prvním domě po vstupu do rezidenční části a rovněž v blízkosti jídelny. "To je hodně příjemné. Není to jako v Soči, kde to bylo docela daleko přes park," řekl krasobruslař Michal Březina. Na druhou stranu v Koreji to je blízko všude. Za domem má český tým lékařské centrum, fitness i hernu.

Na předešlých hrách sportovci hojně využívali kola. V Koreji jsou v horské vesnici zakázané, ale ani v druhé je nepotřebují, i když například Nizozemci si je přivezli. "V Rusku jsme je stejně měli jen do té doby, než přijeli hokejisté," pousmál se Březina při vzpomínce na minulou olympiádu a příjezd Jaromíra Jágra a spol.

Počasí v Koreji je zatím hodně mrazivé, ale po sněhu většinou ani památky. Bílá pokrývka je jen na sportovištích, stráně jsou hnědé a cesty prašné. "Možná chybí trochu zeleně, ale doplnili to tkanými koberci, nebo co to je," řekl Jakš.

Karolína Erbanová krájí chléb Karel
Karolína Erbanová krájí chléb Karel | Foto: ČOV/Pavel Lebeda
 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhráli Klaebo a Johauhová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá na klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Michal Novák doběhl v závodu na 15 km jako nejlepší z Čechů těsně za bodovanou třicítkou na 32. místě. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová, mužům kraloval její krajan Johannes Hösflot Klaebo.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švédka Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Novák závod rozběhl nadějně. V první polovině se pohyboval ve třetí desítce, nakonec ho od bodované třicítky dělilo 3,3 sekundy. Další body po pátečním sprintu nepřidal ani Luděk Šeller, který doběhl na 71. místě.

"Dnes se povedla máza na stoupání. Děkuju servisu! Myslím, že jsem podal velmi dobrý výkon. Čekal jsem, že to vyjde do 30. místa. Bohužel nevyšlo," posteskl si Novák v tiskové zprávě. "Na prvních závodech je vždy každý v top formě a je skutečně náročné se prosadit. Mrzí mě to, byli prostě lepší," dodal.

Trojnásobný olympijský vítěz Klaebo po druhém místě v úvodním sprintu vyhrál s náskokem 15,2 sekundy před Rusem Alexejem Červotkinem, připsal si 38. úspěch v SP v kariéře a do nedělní stíhačky vyrazí jako lídr finské trojdílné minisérie z prvního místa s náskokem 26 sekund před Rusem Alexandrem Bolšunovem. Obhájce křišťálového glóbu dnes doběhl třetí.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72. Adam Fellner skončil mezi muži na 63. příčce.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - 15 km klasicky:

1. Klaebo (Nor.) 34:04,6, 2. Červotkin -15,2, 3. Bolšunov (oba Rus.) -18,0, 4. Iversen (Nor.) -19,8, 5. Niskanen (Fin.) -21,7, 6. Musgrave (Brit.) -32,8, 7. Semikov -33,2, 8. Bělov -37,7, 9. Poroškin (všichni Rus.) -42,3, 10. Holund (Nor.) -47,2, …32. Novák -1:37,0, 63. Fellner -3:05,6, 71. Šeller (všichni ČR) -3:58,4.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Klaebo 36:10, 2. Bolšunov -26, 3. Iversen -31, …30. Novák -2:12, 63. Fellner -3:50, 69. Šeller -4:32.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Klaebo 96, 2. Bolšunov a Iversen oba 86, 4. Hakola (Fin.) 54, 5. Valnes 50, 6. Taugböl (oba Nor.) 48, …34. Šeller 9, 40. Novák 2.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Johaugová 28:06, 2. Karlssonová, 3. Něprjajevová obě -16, …30. Razýmová -1:43, 56. Janatová -3:00, 61. Nováková -3:23, 65. Hynčicová -4:00, 70. Beranová -4:33.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dvě nehody aut na náledí uzavřely dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice byla uzavřená několik hodin, směr na Strakonice byl zprůjezdněn po 13:00, směr na Prahu zhruba o dvě hodiny dříve. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Příčiny a okolnosti havárii policisté vyšetřují, podle Truxy řidiči zřejmě nepřizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky.

Dokumentování nehod, odstraňování jejich následků a uklízení vozovky trvalo až do odpoledních hodin. Ve směru na Prahu i na Strakonice se tvořily na dálnici kolony. Na Strakonice se zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy