Churandy. Češi se mu smějí, on zkusí porazit Bolta

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 8. 2012 13:19
Nizozemský sprinter zkusí večer na dvoustovce rozbít neporazitelné jamajské trio.
Churandy Martina.
Churandy Martina. | Foto: Reuters

Londýn - Další vrchol olympiády zažije ve čtvrtek večer londýnský stadion. Usain Bolt a Yohan Blake si to pravděpodobně rozdají o zlatou medaili v běhu na 200 metrů. Jamajští sprinteři prakticky nemají konkurenci, tedy co se týče sportovních výkonů. V popularitě v České republice jim ovšem těžce konkuruje jiný rychlý muž.

Když komentátoři v televizi vysloví jeho jméno, více než 90 procent diváků u obrazovek se nahlas zasměje. Pojďme si jej představit. Dámy a pánové, Churandy Martina, nizozemský atlet.

Narodil se na Curacau, jeho země zanikla

I když je jeho hlavní devizou, alespoň co se českých fanoušků týče, legračně znějící jméno, Martina není žádné ořezávátko. A jeho kariéra přináší jeden velmi zajímavý příběh. Osmadvacetiletý sprinter se totiž narodil na ostrově Curacao, v Nizozemských Antilách. A tuto autonomní součást Nizozemského království v Karibském moři dlouhá léta reprezentoval.

Jenže Antily přestaly před dvěma lety existovat a staly se součástí Nizozemska. Pro Martinu jen dobře. Změna mu totiž přinesla možnost startovat na evropských šampionátech. A pouze 178 centimetrů vysoký muž toho využil letos v červnu v Helsinkách, kde v běhu na 200 metrů získal evropské zlato.

Na dvoustovce chce medaili, fandit bude i Churinaiska

Cenný kov by teď pro svou novou vlast rád vybojoval i pod pěti olympijskými kruhy. Jenže konkurence je veliká. Na stovce zaběhl Martina skvělý čas 9,94. To ovšem stačilo pouze na šesté místo. Kromě neporazitelných Jamajčanů byli rychlejší i tři Američané - Gatlin, Gay a Bailey.

Nicméně na dvoustovce je šance větší. Letos zaběhl z osmi finalistů čtvrtý nejlepší výkon. Bolt a Blake jsou jinde, třetí je podle letošních tabulek Francouz Lemaitre. A ten by mohl být k poražení. Ve finále dvoustovky se ještě představí třetí Jamajčan Weir, Američan Spearmon, Jihoafričan Jobodwana a Ekvádorec Quinonez.

Všechno vypukne dnes ve 21.55 hodin našeho času. Češi se zasmějí svému „čurandymu“ a pak mu dost možná budou držet palce, aby rozbil famózní jamajský trojblok. Třeba se to podaří. A Martinovi bude jistě fandit i dcerka Churinaiska, které předal podstatnou část svého slavného křestního jména.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy