Čtyřkajak má zdravého háčka a zase může myslet na zlato, které Dostál potřebuje do sbírky

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
20. 8. 2016 6:27
Český čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba v sobotu vyráží do finálového olympijského závodu na kilometrové trati, po které chtějí slavit zlaté medaile. Zvlášť, když se uzdravil háček.
Český čtyřkajak
Český čtyřkajak | Foto:

Rio de Janeiro - Horší rozhodování v životě snad nezažil. Vzdát se olympijského startu, nebo kvůli vlastnímu mizernému zdravotnímu stavu riskovat krach medailových ambicí celého čtyřkajaku? Nakonec se háček české posádky Daniel Havel ze střevních potíží dostal a v pátek s trojicí parťáků nastoupil do rozjížděk takovým způsobem, že si suverénním výkonem zajistili rovnou sobotní finále. V něm tak mohou dokonat opravdu silný zlatý příběh.

Ještě v předvečer rozjížděk Havel nevěděl. Noc na středu prozvracel, s Janem Štěrbou pak absolvoval závod na deblkajaku jen v tréninkovém tempu, protože naplno jet nemohl. "Trochu se to zlepšuje, ale za dva dny jsem snědl suchou rýži a banány," hlásil ve čtvrtek.

Varianta byla. Na uvolněné místo mohl nastoupit Jakub Špicar, po Josefu Dostálovi druhý nejrychlejší český singkajakář. Jenže ten toho s ostatní trojicí v čtyřkajaku moc neodjezdil a háček je pro loď klíčovou postavou, udává tempo a frekvenci záběrů. Tak to Havel riskl, nechtěl nechat parťáky ve štychu.

"Domluvili jsme se, že vyzkoušíme jet rozjížďku naplno prvních šest set metrů, jestli má cenu jet o finále," přiznal po závodě Dostál. A ono to jelo tak, že po polovině kilometrové trati všechny posádky pochopily, že pro přímé postupové místo si dojede právě ta česká. 

"Musím klukům poděkovat, jsem rád, že se za mě postavili," dodal Havel a zdá se, že jeho trable se zdravím partu ještě víc stmelily. Nyní tak mohou podniknout útok na tu nejtřpytivější medaili. 

A že si na ní dělají zálusk oprávněně, je více než jasné. Od jejich společného bronzového úspěchu z olympijských her v Londýně už totiž stihli řadu úspěchů. Stali se mistry Evropy i světa, medaile vozili v podstatě z každé větší akce. A když se českému kvartetu konečně uzdravil háček, logicky pomýšlí vysoko.

Dostál: Opět tam položím duši

V sobotním finále budou jako vítězové rozjížďky startovat uprostřed ve čtvrté dráze po boku Němců, kteří se také dostali přímo do finále. Ale hlavních soupeřů bude víc. Česká čtyřka se často špičkuje se Slováky, kteří vystartují z dráhy šest. I oni si brousí zuby na ten nejcennější kov, vždyť jsou to loňští mistři světa. Zlobit mohou i Portugalci nebo Australané.

Češi mají ještě o motivaci navíc, chtějí Dostálovi zkompletovat medailovou sbírku. Ten už má z Londýna bronz, v úterý přidal stříbro ze singlu a teď chce zlato. Hned po svém prvním finále v Riu hlásil: "Nechal jsem tam duši, ale před čtverákem si ji vyzvednu, abych ji mohl položit znovu, chci to tu pozlatit".

Pánové Štěrba, Dostál, Trefil a Havel vyjedou do sobotního boje o medaile v 15:12 a vy ho můžete sledovat v naší online reportáži.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy