Oba čeští tyčkaři jsou v olympijském finále, čtvrtkař Maslák vypadl

Aktualizováno 14. 8. 2016 6:48
Pavel Maslák skončil v semifinále třetí, což mu na postup mohlo stačit, ale neměl dost dobrý čas. "Jsem spokojený s tím, co jsem tady předvedl," řekl Maslák České televizi. Dál, přesněji do finále, jdou oba čeští tyčkaři.
Jan Kudlička.
Jan Kudlička. | Foto: ČTK

Rio de Janeiro - Oba čeští tyčkaři postoupili do olympijského finále. Jan Kudlička zdolal v kvalifikaci 570 centimetrů, Michalu Balnerovi stačilo 560 na první pokus. Pavel Maslák skončil v běhu na 400 metrů v semifinále.

Balner zvládl 530, 545 i 560 cm na první pokus, ale na 570 už neuspěl. To ho však nakonec mrzet nemuselo, předchozí čistý zápis ho zařadil na dělené desáté místo a vynesl mu postup do pondělního finále. Český rekordman a vicemistr Evropy Kudlička naproti tomu zdolal 560 cm až napotřetí, ale přes 570 se pak přenesl rovněž.

Tyčkařská soutěž se protáhla

"Myslel jsem si, že 560 bude na první pokus stačit úplně v pohodě na finále. Pak jsem se na to trochu vyfláknul a zkoušel jsem tvrdší tyč. První pokus byl takový rozcvičovací, druhý dobrý, při třetím jsem se málem zabil. Pak jsem se trochu polekal, ale stačilo to a těšíme se na finále, jsem připraven," řekl Balner.

Kudlička prožil v kvalifikaci horkou chvilku, protože 560 dvakrát shodil a měl nůž na krku. "Vnitřně jsem byl přesvědčený, že to skočím," prohlásil Kudlička. Pochválil si i podmínky - bezvětří a teplotu "akorát". "Výkony tomu odpovídají," upozornil na devět mužů přes 570. "Ale finále bude úplně o něčem jiném," dodal.

Soutěž se protáhla i proto, že byly rozbité stojany a nešla nastavit první výška. Rozhodčí tak museli pokládat na stojany laťku ručně. "A nevěděli," prozradil Kudlička. "Nakonec se to zvládlo, ale doufám, že už se to nebude opakovat," řekl. Češi budou ve finále dva z jedné země jako jediní. "To je super," shodli se.

Máslákovi nestačilo letošní maximum

Dvojnásobný halový mistr světa Maslák skončil v Riu ve svém semifinále třetí, ale ani jeho letošní maximum 45,06 sekundy mu na postup nestačilo. Rovněž před čtyřmi lety v Londýně skončil v semifinále.

Letošní vicemistr Evropy v pátek těsně prošel z rozběhů, od vyřazení ho dělily dvě setiny. V semifinále se v cílové rovince prodral na třetí místo, z kterého ještě šlo postoupit časem, ale už v předchozím prvním běhu byli běžci na třetí a čtvrté pozici rychlejší. Celkově Maslák obsadil 16. místo.

"Jsem určitě spokojený, ale osobák by byl lepší," komentoval Maslák, že zaběhl nejlepší čas v sezoně. Na finále by mu nestačil ani osobní a zároveň národní rekord, který má hodnotu 44,79, jelikož se postupovalo časem 44,49. "To by byl osobák o tři desetiny, na to jsem tady neměl. Asi bych měl na lepší čas, kdybych měl lepší dráhu, ale na takový ne," řekl Maslák.

Pavel Maslák.
Pavel Maslák. | Foto: ČTK

V rozběhu se v Riu necítil dobře. "Teď se mi běželo určitě lépe, a proto jsem i celkově spokojený, protože v rozběhu to stálo za prd. Možná jsem se rozběhal tím rozběhem," uvažoval. Představoval si přesto, že zaběhne lepší čas. "Určitě jsem chtěl pod 45, tajně jsem doufal na osobák, což jsou ty tři desetiny. Ale i tak jsem spokojený, je to nejlepší výkon roku na největší akci," dodal.

Stejně jako v rozbězích byl opět nejrychlejší obhájce prvenství z Londýna Kirani James z Grenady, i s vypuštěným závěrem zaběhl čas 44,02. Jeho pekingský předchůdce na nejvyšším stupni Američan LaShawn Merritt postoupil z druhého místa (44,21). Do finále se zato nedostali další londýnští medailisté, stříbrný Luguelín Santos ani bronzový Lalonde Gordon.