ČT bude olympiádu vysílat nepřetržitě na dvou programech

ČTK ČTK
10. 7. 2012 13:26
Televize chystá z Londýna 468 přenosů a 768 hodin vysílání.
Olympijský stadion pro hry v Londýně byl oficiálně otevřen
Olympijský stadion pro hry v Londýně byl oficiálně otevřen | Foto: Reuters

Praha - Česká televize chystá z olympijských her v Londýně 468 přenosů a 768 hodin vysílání. Hrám se budou věnovat programy ČT4 a ČT2, což znamená 48 hodin olympijských přenosů denně. Vůbec poprvé bude studio přímo v dějišti her v Českém domě, který bude premiérově otevřen veřejnosti.

"Dáváme olympijským hrám největší prostor ze všech evropských stanic. Vysílat budeme v podstatě 48 hodin denně," prohlásil generální ředitel České televize Petr Dvořák na dnešní tiskové konferenci.

"Je to největší projekt, jaký v roce 2012 realizujeme. Olympiáda je taková událost, že si takový prostor zaslouží. Navíc věříme v úspěch českých reprezentantů a neradi bychom diváky ochudili o nějakou českou medaili," dodal.

Záruba a Bosák budou mít studio v Českém domě

ČT vysílá olympijské hry od roku 1960, letos poprvé bude mít své studio přímo v Českém domě. V něm budou moderátoři Robert Záruba a Jaromír Bosák zpovídat sportovce a hosty. "Chceme, aby i ti diváci, kteří neodjedou do Londýna, si budou moci užít tamní atmosféru," uvedl Dvořák.

Atmosféra v Českém domě by měla být hodně živá, protože poprvé bude otevřen široké veřejnosti. "Byli jsme hodně kritizováni za to, že Český dům je jen pro VIP. A Londýn je ideální destinací pro to ho poprvé otevřít veřejnosti. Je poměrně blízko Česku, navíc tam žije 30 až 80 tisíc Čechů," řekl místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Kapacita Českého domu bude 5000 lidí, přičemž do hlavních prostor se jich vejde zhruba 2000.

Na "dvojce" poběží míčové a kolektivní sporty

Londýnské studio bude vysílat na kanálu ČT4, který se bude věnovat medailovým disciplínám. Kanál ČT2 bude patřit míčovým a kolektivním sportům. Doprovázet ho bude pražské zpravodajské studio.

ČT vysílá na hry dva moderátory, 12 komentátorů, tři reportéry plus experta na tenis Jiřího Nováka a experta na veslování Václava Chalupu. "Právě tenisu a veslování se chceme ve vysílání hodně věnovat. Nejen pro to, že v něm máme české naděje, ale i kvůli tradici, kterou tyto sporty v Británii mají," řekl autor olympijského projektu na ČT Záruba.

Všechny disciplíny se do vysílání přesto nevejdou

Přestože televize vysílá na dvou programech, nevejdou se jí do vysílání všechny disciplíny. "Je to jakoby po osmi kolejích přijížděly vlaky na nádraží, kde jsou jen dvě koleje, a je třeba, aby se tam vlaky alespoň na chvíli zastavily a nějaké tam zůstaly stát déle," uvedl Záruba k sestavování vysílacího plánu. "Proto do některých disciplín jako pětihodinové cyklistiky budeme dělat jen vstupy. Celý závod budou moci diváci sledovat na internetu," dodal.

Televize k olympiádě spouští web www.loh.cz, na němž bude vedle zpravodajství a aktuálního programu vysílání možnost sledovat i disciplíny, které na obrazovkách nebudou.

Vysílání z Londýna spustí ČT v pátek 27. července ve 21:00, tedy hodinu před slavnostním zahájením. Ve stejný den se otevře i Český dům.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy