Podvádíte sami sebe. Hokejová Čína uniká řezu, její tým ale budí ostré reakce

jzp jzp
29. 11. 2021 20:43
Další odklad. Stále není jasné, zda na únorové olympiádě v Pekingu nastoupí hokejová reprezentace Číny. Pokud přeci jen ano, budou ji zřejmě tvořit převážně rodilí Severoameričané.
Součástí čínských příprav na olympiádu byl i tým China Golden Dragon ve třetí nejvyšší české lize.
Součástí čínských příprav na olympiádu byl i tým China Golden Dragon ve třetí nejvyšší české lize. | Foto: Milan Kammermayer

Na konečný verdikt nejnapjatěji čeká Norsko, které by coby nejvýše postavený nepostupující tým Číňany nahradilo.

Jasno mohlo být už ke konci minulého týdne, kdy se Rada IIHF bavila o dvou "cvičných" zápasech Číny v Kontinentální lize z půlky listopadu. Na základě toho měla Mezinárodnímu olympijskému výboru doporučit, zda Číňany na hokejovém svátku ponechat, nebo je nahradit Norskem.

Nakonec ale zásadní rozhodnutí neučinila. To by mohlo přijít 6. prosince, kdy do startu turnaje budou zbývat pouze dva měsíce.

Hlavní problém spočívá v nejistotě, jestli Čína sežene dost konkurenceschopných hokejistů. S vlastními zdroji nemá šanci odehrát skupinu s Kanadou, Spojenými státy a Německem alespoň trochu důstojně, a tak chce využít zdroje Rudé hvězdy Kunlun, čínského klubu nastupujícího v KHL. 

Do zmíněných dvou klání vstoupil Kunlun s 21 hráči, kteří by měli Čínu reprezentovat. Nejdřív prohrál 4:5 po prodloužení s Chabarovskem, pak 1:4 s mistrovským Omskem.

Čili žádné hrůzostrašné výsledky. Rudá hvězda ale měla na soupisce jen dva rodilé Číňany, přičemž jeden z nich neodehrál ani minutu. Ukázalo se ale 17 Kanaďanů, dva Američané a dva Rusové. 

V pestré partě byl i bek Jake Chelios, syn jednoho z nejlepších obránců historie Chrise Cheliose, nebo Cory Kane, Ethan Werek a Josh Nicholls, kteří před lety hráli v české extralize.

IIHF stále zkoumá, kdo z představené jednadvacítky vlastně může Čínu reprezentovat, protože pravidla jsou jasně daná. Aby hokejista mohl hájit barvy nové země, musí tam odehrát alespoň dvě sezony v kuse. A samozřejmě mít příslušné občanství.

Služby naturalizovaných cizinců využila už Jižní Korea na předešlé zimní olympiádě v Pchjongčchangu. Tehdy ale tvořili "jen" necelou třetinu mužstva. U Číny by šlo v podstatě o celý tým, což vyvolává kritiku.

"Ze všech těch Američanů a Kanaďanů budou technicky Číňané, ale záměrem IIHF a jejího pravidla nebylo, aby někdo skládal 'národní' mužstvo rozdáváním pasů," uvedl šéf šéf Asociace evropských klubů Szymon Szemberg.

"Tím záměrem někdy před dvaceti lety bylo reflektovat dnešní svět, kde se lidé častěji stěhují. Když se například Fin permanentně přestěhuje na Nový Zéland a požádá tam o občanství, může pak už za dva roky hrát za tamní reprezentaci," upřesnil Szemberg.

Některé země využívají naturalizaci cizinců relativně hojně, například Bělorusko nebo Kazachstán díky tomu jakž takž udržují krok se světovou špičkou.

"Ale je to jako čůrání si do kalhot. Na začátku vás to hřeje, ale později cítíte chlad a je to nepříjemné," pronesl Szemberg s dodatkem, že z dlouhodobého hlediska funguje pouze sázka na vlastní hokejový rozvoj: "I Německo, Itálie nebo Nizozemsko to v 70. a 80. letech zkoušely s cizinci a samozřejmě to nikam nevedlo."

"I když čistě technicky vyhovíte pravidlům IIHF, takto zosnovaný 'národní' tým je podvod. Ve smyslu, že podvádíte sami sebe," dodal Szemberg.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Zemřel Eduard Marek řečený Hroznýš, nejstarší český skaut

Zemřel Eduard Marek řečený Hroznýš, nejstarší český skaut. Za války ho za pomoc Židům věznili nacisté, po únoru 1948 zase komunisté. Bylo mu 104 let.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Krčmář odpočíval a česká biatlonová štafeta dojela v Anterselvě patnáctá

Čeští biatlonisté bez své jasné jedničky Michala Krčmáře, který dostal po náročném programu volno, obsadili v posledním štafetovém závodu před olympijskými hrami 15. místo. Naděje na lepší výsledek týmu sebral hned na prvním úseku Mikuláš Karlík, neboť po trestném kole jel v závěru startovního pole. Vyhráli suverénně Norové.

Karlík v prvním kole zlomil hůl, což jej ovlivnilo při následné úvodní střelbě. "Zbytečně jsem si ukopl hůlku, pak nad tím přemýšlel a na ležce neudělal nic, co jsem měl. Jsem na sebe naštvaný," řekl České televizi. Po trestném kole Karlík klesl na poslední 24. pozici a na ní s velkou ztrátou také předával Milanu Žemličkovi.

Ten na střelnici nezaváhal, štafetu vytáhl a předával devatenáctý s mankem už téměř tří minut. Jakub Štvrtecký třikrát dobíjel a vyslal Adama Václavíka na trať z 17. místa. Český finišman si úsek protáhl po chybné ráně také o 150 metrů a doběhl patnáctý, předposlední ze štafet, které nebyly dostiženy o kolo. Odstup od Norů v cíli narostl na více než pět a půl minuty.

Češti si připsali 15. pozici v této sezoně po 11., 9. a 18. místě, vždy absolvovali minimálně jeden trestný okruh. Norové vyhráli i třetí týmový závod, do něhož nastoupili. Druzí byli o bezmála dvě minuty pomalejší Rusové, třetí Němci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy