Chytneš kraba a je po všem, láteřil Synek. Topinková se cestou na start málem potopila

ČTK ČTK
6. 8. 2016 17:01
Olympijskou regatu v Rio de Janeiru trápí silný vítr, který značně komplikuje veslařům život. Předpověď pro následující dny je navíc ještě horší.
OH 2016, veslování: problémy s větrem
OH 2016, veslování: problémy s větrem | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Vysoké vlny na laguně Rodriga de Freitase v centru Ria de Janeiro kazí náladu veslařům. Obhájkyně zlata Mirka Topinková Knapková i dvojnásobný stříbrný olympijský medailista Ondřej Synek sice postoupili bez problémů do čtvrtfinále, v cíli ale jen rozhazovali rukama. Topinková Knapková se dokonce při jízdě na start bála, aby se nepřevrátila.

"Hrozný, měla jsem plnou loď vody a potápěla jsem se. Měla jsem problémy vůbec dojet na start," hlesla v cíli česká skifařka. "Megaextrém, nezažil jsem, že by se v tomhle vůbec někdy závodilo. Hlava mi to nebere," přidal se s kritikou Synek.

Stěžovali si i Redgraveovi

Mistrovství ve vlnách, surfování jízda na pramici pod Karlovým mostem. Taková slova padala při popisu závodů. Favorizovaná Australanka Kim Brennanová málem nepostoupila. Za neznámou Mexičankou Kenií Alanisovou-Lechugaovou, kterou nikdo nezná, zaostala o jedenáct sekund. Při závodě dvojek bez kormidelníka se dokonce Srbové vykoupali.

Některé reprezentantky z veslařsky rozvojových zemí také měly velké problémy s lodí širokou jen 26 centimetrů udržet se na hladině, natož jet rovně, a na trati byly skoro deset minut. "Holky z Baham byly úplně vystrašené. A já jsem se bála, protože tam nikde nebyl záchranný člun," uvedla česká veslařka.

Po dojezdu si postěžovala britské legendě Stevu Redgraveovi, pětinásobný olympijský vítěz pracuje v Riu pro BBC. "Říkal, že mi rozumí, ale prý se mám tomu postavit čelem a dát hlavu vzhůru," řekla Topinková Knapková.

Horší podmínky podle svých slov nezažila. Kdyby nebyla na olympijských hrách, jela by prý domů. "Je to jako na nějakém přeboru. Nejhorší je, když to fouká z boku, tam se udělají takové hřebínky a je to nepříjemné," uvedla. Těžko se v tom řídí, musí se jednou rukou přetahovat, měla jsem pocit, že jedu na surfu. Člověk trénuje čtyři roky, aby závodil s lidmi, se kterýma normálně nezávodí."

Podobný názor měl i Synek. Jeho chorvatský soupeř Damir Martin mu dokonce říkal: "To jsme mohli celý rok hrát fotbal někde na písku, přijet sem a bylo by to úplně stejné."

Podle Synka vůbec nejde o to, kdo má jak natrénováno a kdo jak jede technicky. "Jen o to, kdo se přes to líp dokáže přeplácat," láteřil.

Olympijská medaile za tohle?

Organizátoři se tak ocitli v problémech. Veslaři si stěžují, program nabral hned první den soutěží zpoždění. Posouvat závody kvůli televizím a nabitému programu moc nejde, navíc předpověď hovoří v dalších dnech o větru o síle minimálně tři metry za sekundu a kolem poledne a po obědě až sedm metrů za sekundu.

"Kdybych vyhrál, asi bych mluvil jinak, ale olympijská medaile za tohle?" prohlásil Synek. "Někomu to v tom jede, někomu ne. Prvních 200 metrů najedeš maximálně loď, pak můžeš ztratit deset lodí během 500 metrů. Chytneš kraba a je po všem," upozornil na nežádoucí záběr opačným směrem. "Tady se nedá řídit, tady se spíš jednoduše vystoupí z lodi. Já jsem tak tři čtyři kraby chytil, v jednu chvíli jsem skoro musel zastavit, protože to byly vlny jak od motorového člunu," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy