Chytneš kraba a je po všem, láteřil Synek. Topinková se cestou na start málem potopila

ČTK ČTK
6. 8. 2016 17:01
Olympijskou regatu v Rio de Janeiru trápí silný vítr, který značně komplikuje veslařům život. Předpověď pro následující dny je navíc ještě horší.
OH 2016, veslování: problémy s větrem
OH 2016, veslování: problémy s větrem | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Vysoké vlny na laguně Rodriga de Freitase v centru Ria de Janeiro kazí náladu veslařům. Obhájkyně zlata Mirka Topinková Knapková i dvojnásobný stříbrný olympijský medailista Ondřej Synek sice postoupili bez problémů do čtvrtfinále, v cíli ale jen rozhazovali rukama. Topinková Knapková se dokonce při jízdě na start bála, aby se nepřevrátila.

"Hrozný, měla jsem plnou loď vody a potápěla jsem se. Měla jsem problémy vůbec dojet na start," hlesla v cíli česká skifařka. "Megaextrém, nezažil jsem, že by se v tomhle vůbec někdy závodilo. Hlava mi to nebere," přidal se s kritikou Synek.

Stěžovali si i Redgraveovi

Mistrovství ve vlnách, surfování jízda na pramici pod Karlovým mostem. Taková slova padala při popisu závodů. Favorizovaná Australanka Kim Brennanová málem nepostoupila. Za neznámou Mexičankou Kenií Alanisovou-Lechugaovou, kterou nikdo nezná, zaostala o jedenáct sekund. Při závodě dvojek bez kormidelníka se dokonce Srbové vykoupali.

Některé reprezentantky z veslařsky rozvojových zemí také měly velké problémy s lodí širokou jen 26 centimetrů udržet se na hladině, natož jet rovně, a na trati byly skoro deset minut. "Holky z Baham byly úplně vystrašené. A já jsem se bála, protože tam nikde nebyl záchranný člun," uvedla česká veslařka.

Po dojezdu si postěžovala britské legendě Stevu Redgraveovi, pětinásobný olympijský vítěz pracuje v Riu pro BBC. "Říkal, že mi rozumí, ale prý se mám tomu postavit čelem a dát hlavu vzhůru," řekla Topinková Knapková.

Horší podmínky podle svých slov nezažila. Kdyby nebyla na olympijských hrách, jela by prý domů. "Je to jako na nějakém přeboru. Nejhorší je, když to fouká z boku, tam se udělají takové hřebínky a je to nepříjemné," uvedla. Těžko se v tom řídí, musí se jednou rukou přetahovat, měla jsem pocit, že jedu na surfu. Člověk trénuje čtyři roky, aby závodil s lidmi, se kterýma normálně nezávodí."

Podobný názor měl i Synek. Jeho chorvatský soupeř Damir Martin mu dokonce říkal: "To jsme mohli celý rok hrát fotbal někde na písku, přijet sem a bylo by to úplně stejné."

Podle Synka vůbec nejde o to, kdo má jak natrénováno a kdo jak jede technicky. "Jen o to, kdo se přes to líp dokáže přeplácat," láteřil.

Olympijská medaile za tohle?

Organizátoři se tak ocitli v problémech. Veslaři si stěžují, program nabral hned první den soutěží zpoždění. Posouvat závody kvůli televizím a nabitému programu moc nejde, navíc předpověď hovoří v dalších dnech o větru o síle minimálně tři metry za sekundu a kolem poledne a po obědě až sedm metrů za sekundu.

"Kdybych vyhrál, asi bych mluvil jinak, ale olympijská medaile za tohle?" prohlásil Synek. "Někomu to v tom jede, někomu ne. Prvních 200 metrů najedeš maximálně loď, pak můžeš ztratit deset lodí během 500 metrů. Chytneš kraba a je po všem," upozornil na nežádoucí záběr opačným směrem. "Tady se nedá řídit, tady se spíš jednoduše vystoupí z lodi. Já jsem tak tři čtyři kraby chytil, v jednu chvíli jsem skoro musel zastavit, protože to byly vlny jak od motorového člunu," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy