Road to Tokio: Čeští baseballisté chtějí na olympiádu v roce 2020

ČTK ČTK
4. 8. 2016 12:15
Čeští baseballisté se chtějí probojovat na příští letní olympiádu v Tokiu. Plán má zelenou poté, co ve středu Mezinárodní olympijský výbor zařadil baseball zpět mezi sporty letní olympiády. Pro postup do závěrečného turnaje v Tokiu vyhlásila Česká baseballová asociace projekt Road to Tokio zaměřený na vzdělávání trenérů a výchovu mládeže.
Česká baseballová reprezentace
Česká baseballová reprezentace | Foto: ČBA

Praha - Ještě dříve, než byl definitivně potvrzen návrat baseballu do programu olympijských her, měli Češi plán směřující k účasti v Tokiu 2020. Ve středu Mezinárodní olympijský výbor na kongresu v Rio de Janeiru baseball skutečně poprvé od her v Pekingu v roce 2008 do soutěží pod pěti kruhy vrátil.

Český tým se chce na závěrečný turnaj probojovat. "Olympijský sen začal žít. Uděláme vše, abychom postoupili do závěrečného turnaje," vyhlásil Petr Ditrich, předseda České baseballové asociace, který je potvrzením baseballu do rodiny olympijských sportů nadšen.

"Zvýší to jeho význam. Speciálně v Evropě a v České republice je to zásadní ukazatel. Vzroste konkurence a kvalita, baseball získá více nezávislosti na profesionálních ligách," popsal Ditrich důležitost rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru.

Centrum dění se už léta začíná přesouvat do Asie a hry v Tokiu to jenom zdůrazní."

Koncem loňského roku, dlouho před definitivním zařazením baseballu na olympiádu, spustila asociace projekt Road to Tokio. Hlavním cílem je vzdělávat trenéry a rozvíjet mládež.

"Kouče vysíláme na zahraniční stáže. Snažíme se, aby junioři hráli co nejvíce zahraničních turnajů. Kadeti bojují nyní o top deset na mistrovství světa v Japonsku," popsal Ditrich, kudy do Tokia.

Podoba evropské kvalifikace na olympijské hry doposud není známa. Český tým se ale určitě porve o postupové místo s Nizozemskem a Itálií. "Věřím, že Evropa bude mít minimálně jedno postupové místo do Tokia. O to chceme bojovat," řekl Ditrich. Na posledním evropském šampionátu skončilo Česko čtvrté.

Čeští baseballisté mají vysoké ambice, což prokázali v březnové kvalifikaci na World Baseball Classic, neoficiálním mistrovství světa. V Mexiku jen těsně prohráli s domácími profesionály a s Nikaraguou. "Proti profesionálům jsme ukázali skvělé výkony," těšilo kanadského trenéra českého národního výběru Mikea Griffina.

"Máme na to bojovat v kvalifikaci o postupové místo na olympijské hry, ale bude dlouhá a nelehká cesta," povzbuzoval Griffin.

Další ostrý test čeká české baseballisty v září na mistrovství Evropy v Nizozemsku. Tam chce český tým vybojovat historicky první medaili. Mládežnická základna baseballu se v Česku rozšiřuje. V současné době ho hraje přes 3000 dětí, celkově má asociace více než 6000 členů a dohromady v tuzemsku působí 55 klubů.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Slovensko prověřuje tři nové případy podezření na koronavirus

Slovensko prověřuje další tři případy podezření na výskyt koronaviru, podle premiéra Petera Pellegriniho se ale potvrzení viru u zmíněných pacientů nepředpokládá. Pellegrini to v pondělí řekl novinářům po zasedání krizového štábu kvůli šíření koronaviru ve světě. Slovenské úřady chystají cvičení s cílem prověřit připravenost záchranných složek na zvládnutí nákazy.

"Pravděpodobně ani při jiných třech případech z minulého týdne, u nichž bylo podezření na onemocnění koronavirem, toto onemocnění potvrzeno nebude," řekl Pellegrini, který po prosincové demisi ministryně zdravotnictví vede i toto ministerstvo. Slovenské úřady u jiného pacienta už o víkendu vyloučily nákazu novým typem koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy