Vytrvalostní závod ovládl Fillon Maillet, Čechům se nevedlo

Aktualizováno 8. 2. 2022 14:08
Biatlonista Mikuláš Karlík atakoval do poslední střelby ve vytrvalostním závodu na olympijských hrách v Pekingu umístění mez elitou, po třech chybách se ale nakonec propadl na 31. místo. Dvaadvacetiletý rodák z Ústí nad Orlicí přesto zaznamenal při své individuální premiéře pod pěti kruhy nejlepší dnešní výsledek v dnešním závodu.
Jakub Štvrtecký v olympijském závodě na 20 kilometrů
Jakub Štvrtecký v olympijském závodě na 20 kilometrů | Foto: Reuters

I přes dva střelecké omyly zvítězil Francouz Quentin Fillon Maillet. Aktuální lídr pořadí Světového poháru slavil po předchozím stříbru ze smíšených štafet první individuální olympijské vítězství v kariéře. Druhý skončil na střelnici bezchybný Anton Smolski z Běloruska, bronz bral obhájce zlata Johannes Thingnes Bø z Norska, který chyboval dvakrát.

Daleko za stupni vítězů skončili další čeští závodníci. Michal Krčmář, obhajující sedmé místo z Pchjongčchangu, byl po pěti střeleckých chybách devětapadesátý, Milan Žemlička skončil na 62. místě a o tři příčky níže byl Jakub Štvrtecký.

Dvaadvacetiletý Karlík, který při svém nedávném olympijském debutu v závodě smíšených štafet musel na tři trestná kola, se od úvodu vytrvalostního závodu držel díky rychlému běhu v první dvacítce. Navzdory ošidným povětrnostním podmínkám se mu povedlo sestřelit prvních patnáct terčů a při příjezdu na poslední "stojku" mu patřilo průběžné osmé místo se ztrátou necelé minuty na vedoucího Maxima Cvetkova z Ruska. V případě čisté střelby se mohl zapojit do boje o umístění v první pětce.

Juniorský vicemistr světa ze sprintu však hned první ranou minul a poté si připsal další dvě trestné minuty. "Nikdy jsem takhle vepředu nejel, takže vám to trochu stoupne do hlavy, když slyšíte, že jedete do desítky. Určitě jsem nad tím přemýšlel. V posledních dvou třech běžeckých kolech už to navíc bylo těžké. Snažil jsem se, dal jsem do toho všechno," řekl Karlík Radiožurnálu.

Před závěrečnou střelbou se snažil i vnitřně uklidnit. "Říkal jsem si to dokola. Chtěl jsem dát nulu a nechtěl si připustit, že jedu o výsledek. Uklidňoval jsem se, abych dělal to samé co na tréninku, a skoro jsem to splnil. Dvě rány asi nedojely do terče a jedna byla daleká," přiznal Karlík.

Do cíle doběhl s více než čtyřminutovou ztrátou na vítězného Fillona Mailleta. Přesto zajel svůj životní výsledek v této disciplíně; v předchozích závodech v Anterselvě skončil na 84. místě a v úvodu sezony v Östersundu dokonce stý. V běhu měl na trati v Čang-ťia-kchou sedmnáctý nejrychlejší čas. "Určitě jsem spokojený. Na takovýto výsledek, od kterého se mohu odrazit, jsem čekal. Těší mě, že to přišlo na olympiádě, doufám, že to není konec a předvedu ještě něco lepšího," doplnil mladý reprezentant.

Zklamaný ze svého vystoupení byl Krčmář, jenž v polovině závodu měl jen jeden střelecký omyl, při druhé ležce ale třikrát minul a s celkovými pěti trestnými minutami byl devětapadesátý. Pro jednatřicetiletého závodníka šlo v o nejhorší výsledek ve vytrvalostním závodu v této sezoně. Dosud byl jednadvacátý a čtrnáctý.

"Ty chyby nejsou, že bych nezvládal techniku střelby nebo zapomněl střílet. Jsou to těsné rány z přemíry snahy," řekl Krčmář České televizi. Nejzkušenější český biatlonista v týmu měnil ještě před startem úderník na zbrani, to však na jeho výkon vliv nemělo. "Na vytrvalostní závod jsem se těšil, ale nebyla dobrá ani běžecká stránka. Musíme to zanalyzovat. Nekončíme tu a takhle to nebudu chtít nechat," ujistil Krčmář.

Vítězný Fillon Maillet se blýskl nejrychlejším běžeckým časem, když svého hlavního rivala Johannese Böa porazil na trati o 21,2 vteřiny. Ve vytrvalostním závodu bral první medaili z vrcholné akce v životě.

"Možná to vypadalo jednoduše, ale bylo to těžké. Nečekal jsem, že bych mohl s dvěma chybami vyhrát, možná atakovat pódium. To vítězství na mě začíná doléhat. Před čtyřmi lety to bylo těžké, o takovéhle olympiádě jsem jen snil. Tím, že jsem ale vyhrál zlato, se sen stal realitou," citoval Fillona Mailleta web Mezinárodní biatlonové unie.

V cíli čtvrtý Cvetkov doplatil stejně jako o den dříve Markéta Davidová na poslední střelu vedle. Ruský biatlonista nakonec ztratil na zlatého Francouze 34,9 sekundy.

Biatlonový program pokračuje po dvou volných dnech v pátek sprintem žen. Muži poběží stejnou disciplínu o den později.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:

Biatlon:

Muži - vytrvalostní závod (20 km):

1. Fillon Maillet (Fr.) 48:47,4 (2 tr. minuty), 2. Smolski (Běl.) -14,8 (0), 3. J. T. Bö (Nor.) -31,1 (2), 4. Cvetkov (Rus.) -34,9 (1), 5. Gow (Kan.) -1:05,6 (1), 6. Doll -1:07,1 (2), 7. Rees (oba Něm.) -1:21,6 (1), 8. T. Bö (Nor.) -1:29,6 (1), 9. Claude (Fr.) -1:38,1 (2), 10. Loginov (Rus.) -1:40,2 (3), …31. Karlík -4:08,9 (3), 59. Krčmář -6:40,5 (5), 62. Žemlička -6:56,9 (2), 65. Štvrtecký (všichni ČR) -7:05,3 (5).