Hokejisté končí před čtvrtfinále. Švýcaři rozhodli dvěma góly za třináct sekund

Propadák, jaký český hokej nezažil. Tak se zrodila historická porážka se Švýcary
Ještě nikdy po zavedení vyřazovacích bojů na ZOH a MS nechyběla česká reprezentace ve čtvrtfinále. Až letos.
Ba co víc, bez ohledu na to, jestli budou svěřenci kouče Filipa Pešána nakonec devátí nebo desátí, tak špatné umístění dějiny českého ani československého hokeje na velkých turnajích nepamatují.
Sedmým místem překonaly výběr mužů v Pekingu i debutující české hokejistky.
Jenže pak přišlo 13 vteřin zkázy.
Aktualizováno 15. 2. 2022 15:26
Čeští hokejisté prohráli v předkole play-off na olympijských hrách v Pekingu se Švýcarskem 2:4, poprvé v historii nepostoupili do čtvrtfinále a připsali si nejhorší výsledek na turnaji pod pěti kruhy od rozdělení Československa.

Po gólu Lukáše Kloka v 11. minutě sice vedli, ale pak se čtyřikrát prosadili Švýcaři. Čtyři minuty před koncem ještě snížil Roman Červenka, více zdramatizovat duel ale český tým nedokázal.

Svěřenci trenéra Filipa Pešána se s olympiádou rozloučili s bilancí dvou výher - po nájezdech a v prodloužení - a dvou porážek. Zatímco pro český výběr olympiáda končí, Švýcaři se ve středu utkají ve čtvrtfinále s Finskem.

"Zklamání je obrovské. Mrzí mě, že takhle fantastický kolektiv to nedotáhl dál. Jsem moc zklamaný. Za mě jsme byli moc nervózní. Dopadla na nás tíha zápasu, do kterého jsme i dobře vstoupili. Kotouče se neodrážely, jak jsme si přáli," řekl novinářům Pešán.

Opakování vzájemného souboje ze základní skupiny bylo v úvodu opatrné. V 7. minutě dokázal Sedlák dorazit puk za brankovou čáru po Krejčího akci, rozhodčí však přerušili hru dříve, než stihl český útočník zakončit.

O čtyři minuty později Češi vedli, Genoniho ve švýcarské brance prostřelil od modré Klok. Ve 14. minutě byl ale vyloučen Kovář, který při vstřelené brance vzorově bránil soupeřovu gólmanovi ve výhledu, a Švýcaři v přesilové hře vyrovnali. Po Thürkaufově šťastné přihrávce zakončil do prázdné branky Ambühl.

Jen o třináct sekund později Švýcarsko vedlo. K Hollensteinově zblokované střele se nejrychleji dostal Mottet a překonal Hrubce podruhé.

Český tým mohl vyrovnat v početní výhodě, Forův faul ale nepotrestal. Pešánův výběr se tlačil do útoku, obětavě hrající Švýcaři spoléhali na rychlé protiútoky a na přesilové hry. V 28. minutě byl vyloučen Jeřábek a Malgin přiblížil své mužstvo k postupu mezi nejlepší osmičku turnaje.

"Góly inkasované v oslabení jsou už taková naše ohraná písnička. Nepovedla se. Soupeř je zahrál dobře, má velmi kvalitní hráče. Jak jsme přehráli v přesilovkách Rusy, tak dnes nás přehráli Švýcaři," řekl Pešán.

Snížit se snažil individuálně Smejkal, Genoniho však nepřekonal. Pešán do hry zapojil sedmého obránce Skleničku i třináctého útočníka Lence, od třetí třetiny se navíc rozhodl změnit složení elitních dvou formací. I proto, že ze hry vypadl zraněný Sobotka.

Švýcaři, podpoření dvoubrankovým vedením, ale pozorně bránili a nepouštěli soupeře do výraznějších příležitostí. Genoni navíc chytal spolehlivě. Definitivu na české vyřazení a švýcarský postup dal pět minut před koncem kapitán Diaz, jenž prostřelil Hrubce od mantinelu.

"Švýcaři hráli to, co potřebovali. Dostávali puky ven, my jsme se snažili tlačit, i s rizikem, a oni tam pak měli nájezdy dva na jednoho. To k tomu patří. Snažili jsme se do toho jít, ale chyběl nám tam nějaký odraz, abychom se dostali do gólovky, snížili a vrátili se do zápasu," řekl útočník Jan Kovář.

Češi následně riskovali bez brankáře a při hře šest na čtyři Červenka snížil, i přes pokračující power play ale další gól přidat nedokázali. "Bohužel jsme vypadli, je to špatný. Chtěli jsme zabojovat o medaile, bohužel. Věděli jsme, jak důležitý zápas je, nezvládli jsme to," litoval kapitán Roman Červenka.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu

ČR - Švýcarsko 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Klok (Knot, Červenka), 56. Červenka (Krejčí, Jan Kovář) - 15. Ambühl (Thürkauf, Corvi), 16. Mottet (Hollenstein, Diaz), 30. Malgin (Alatalo, Andrighetto), 55. Diaz (Andrighetto, Herzog). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Kaukokari (Fin.) - Lundgren, Malmqvist (oba Švéd.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:2. Diváci: 990.

Sestavy:

ČR: Hrubec - Mozík, Šulák, Kundrátek, Jeřábek, Klok, Knot, od 21. navíc Sklenička - Hyka, Krejčí, Sedlák - Sobotka, Jan Kovář, Červenka - Řepík, M. Špaček, M. Stránský - H. Zohorna, T. Zohorna, Smejkal, od 33. navíc Lenc. Trenér: Filip Pešán.

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Müller, Weber, Loeffel, Fora, Frick, Alatalo - Moser, Haas, Hofmann - Andrighetto, Malgin, Herzog - Thürkauf, Ambühl, Corvi - Vermin, Mottet, Bertschy - Hollenstein. Trenér: Patrick Fischer.