33. Nestěrov (Gusev, Plotnikov)
44. Semjonov (Plotnikov, Andronov)
47. Gricjuk (Gusev, Tkačov)
49. Čibisov (Vojnov, Šipačov)

Hezké sobotní odpoledne, vítejte u on-line přenosu z hokejového utkání mezi Českem a Ruskem v základní skupině zimní olympiády v Pekingu. Zápas začíná ve 14:10.

Hokejový turnaj na olympijských hrách kvapem pokračuje a dnes nás čeká další duel českého týmu. Nervové soustavy českých fanoušků se po včerejším dramatu ještě nestihly vrátit do normálu a už na ně bude kladen další nápor. Svěřenci Filipa Pešána totiž změří síly s největšáím favoritem nejen naší skupiny, ale zřejmě i celého turnaje. Zatím nepřekonaná sborná pod hlavičkou Ruského olympijského výboru obhajuje zlato z Pchjongčchangu a bude zatím největším testem pro českou reprezentaci. Zatímco Rusové už mají postup do čtvrtfinále jistý a mohou hrát uvolněně, český celek hraje o co možná nejlepší pozici do osmifinále. V něm by se chtěl vyhnout silným severským celkům nebo jednomu ze zámořských týmů.

Ačkoliv včera to pro české příznivce byly nervy, tentokrát však vše dopadlo k jejich radosti. Turnaj však nezačal dobře a ve středu národní tým podlehl Dánsku 1:2. Herně sice český tým dominoval, ale v koncovce to byla mizérie a dvě hrubé chyby v 1. třetině tak byly rozhodující. Včera to byla trošku jiná písnička, brzký gól Smejkala trochu Čechy mohl uklidnit, jenže srovnání Haase na sebe nenechalo moc dlouho čekat. Od té doby to byla bitva, která však už žádný gól nenabídla. Nejblíže brance byl Hyka, ale odkrytou bránu však netrefil. Nerozhodlo ani prodloužení, v nájezdech pak uspěl jako jediný střelec David Krejčí a Češi tak brali 2 body.

V této sezoně se českým hokejistům vůbec nedaří. V Euro Hockey Tour zatím nezaznamenali jedinou výhru, což se trochu podepsalo na jejich psychickém rozpoložení. Velká kritika se snášela i na hlavu kouče Filipa Pešána. Ten však na své pozici zůstal a včera mohl slavit první úspěch v této hokejové sezoně. Pro něj i celý tým přišla velká úleva. Podle bývalého kouče Liberce je však potřeba dále pracovat a porazit dnes Rusy. Klíčem jsou podle něj zlepšené přesilovky, ve kterých by rád viděl větší tlak do brány. Z prostoru brankoviště totiž zatím padá nejvíce branek na turnaji, na kterém jinak a tolik gólů nevidíme.

Klíčem k včerejší výhře proti Švýcarům byl i výkon brankářské jedničky Šimona Hrubce. Ten vyloženě zavřel brankoviště a kromě jediné branky nepustil za svá záda jediný puk. Kolegové v útoku mu moc nepomohli, a tak se muselo jít do nájezdů. Třicetiletý brankář měl za sebou černou šňůru. V reprezentaci totiž během sedmi let prohrál všech 6 penaltových rozstřelů. Ošklivě vyhlížející sérii zlomil až včera, když za svá záda nepustil ani jeden z pěti pokusů hokejistů s helvétským křížem na prsou. Úlevu tak pocítil konečně i on. K uvolnění před nájezdy pomohli i odlehčený rozhovor s kolegou Bartošákem na lavičce.

Takto dnes vypadá sestava českého týmu. Došlo v ní k několika změnám. Do sestavy se mohl po patáliích s testy vrátit Michael Špaček. Ten znovu obnoví spolupráci s Matějem Stránským. Třetím do party k nim bude Michal Řepík. Vladimír Sobotka se pak posune do formace k Janu Kovářovi a Romanu Červenkovi. Třináctým útočníkem dnes bude Radan Lenc, mimo sestavu zůstává Michael Frolík. V bráně bude i potřetí včerejší hrdina Šimon Hrubec.

Dnes však český tým čeká obrovská zkouška. Zatímco Češi mají zatím problém střílet branky, Rusové žádné nedostávají. Dříve byla sborná vždy symbolem atraktivního útočného hokeje, v Pekingu však oslňují ruští hokejisté jiným způsobem. Obě své utkání vyhráli, ale skóre mají zatím "jen" 3:0. Švýcary zdolali ve středu jedinou brankou, houževnatým Dánům vstřelili druhý gól až do prázdné brány. V bráně září Ivan Fedotov. Pětadvacetiletý brankář CSKA Moskva totiž za svá záda nepustil ještě ani jeden kotouč a tahá tak úctyhodnou sérii. Proti zatím ne úplně dobré české ofenzivě tak vyhlíží třetí čisté konto v řadě. Potřeboval by však i větší pomoc od ofenzivních hvězd. Bez bodu je zatím první lajna Gusev, Šipačov, Grigorenko.

Sestava Ruska

Ivan Fedotov (Samonov) - N. Nestěrov, Nikišin, Jelesin, J. Jakovlev (A), Vojnov, S. Tělegin, Šaripzjanov - Čibisov, Šipačov (C), Galijev - Gricjuk, V. A. Tkačov, N. Gusev - D. Voronkov, P. Karnauchov, Slepyšev - Grigorenko, Andronov (A), S. Plotnikov - K. Semjonov.

Také ruský výběr reaguje na nepřesvědčivou produktivitu. Zmíněná první formace byla rozdělena a každý z tři hvězdných útočníků byl dán do rozdílné formace. V bráně bude opět zatím nepřekonaný Ivan Fedotov.

Oba celky jsou na ledě Národního centra. Tým Rusů nastoupí v červeném, český tým poprvé na turnaji v bílých dresech.

Třetí utkání českých hokejistů v základní skupině olympijského turnaje bylo zahájeno.

0:12

Ne zrovna ideální start do zápasu. Tomáš Hyka napadal příliš vehementně a vysloužil si dvouminutový trest.

1:37

Rusům se přesilovka příliš nedaří, čeští hráči hrají oslabení velmi dobře.

2:12

Hyka je zpět na ledě a přesilovka sborné je minulostí.

2:18

Hrubce poprvé vyzkoušel Slepyšev, ranou z levého kruhu ale českého brankáře nepřekvapil.

3:53

Klok přidržel kotouč a Kovář vjel do útočného pásma příliš brzy.

4:51

Necelých pět minut stačilo ruskému výběru k vstřelení první branky. Nikita Gusev uměl sklepl ve středním pásmu na Tkačova, který se prosmýkl podél levého mantinelu a ranou z docela ostrého úhlu překvapivě prostřelil nejistého Hrubce. Asistence: Gusev, Nestěrov

6:32

Stránský posunul na modrou čáru k Jeřábkovi, jeho pokus však zablokoval první soupeř.

6:50

Ivan Fedotov ukázal, proč zatím neinkasoval. Hyka parádně našel Krejčího a český centr měl před sebou odkrytou bránu. Ruský brankář však natáhl lapačku a ukryl v ní puk směřující do brány.

8:51

Jeřábkovo nahození tečoval Sobotka, ale k bráně jeho pokus neproskočil.

10:15

Grigorenko na konci střídání ještě pálil z kruhu, jeho pokus však zablokoval Lukáš Klok.

11:20

Červenka se dostal v pásmu k odraženému kotouči, vylepšil si pozici, jenže Fedotov znovu ukázal ledový klid.

11:59

První početní převahu budou mít čeští hokejisté. Alexander Jelesin nedovoleně bránil Jiřímu Smejkalovi.

12:37

Český tým využívá první přesilovku v utkání i na turnaji. Roman Červenka nabil na modrou čáru Tomáši Kundrátkovi, jehož rána i díky skvělé cloně Kováře prošla až za záda Fedotova, který poprvé na turnaji inkasuje. Asistence: Červenka, Stránský

14:12

Vypadá to, že využitá přesilovka české hráče nabudila. Ruský tým zatím nedokázal zareagovat a celkově neměl v utkání moc nebezpečných akcí.

15:15

Šaripzjanov několikrát lehkým krosčekem postrčil Špačka, švédský sudí už toho však měl dost a ruského beka poslal na dvě minuty na trestnou lavici.

16:50

Šulák pálil od modré čáry, Fedotov ale vyrazil do rohu.

17:04

Šulák je střelecky aktivní, znovu to zkoušel, ale ruský brankář byl ve střehu.

18:56

Po hodně dlouhé době musel zakročit Šimon Hrubec, jeho pozornost prověřil Anton Slepyšev.

19:25

Za vzájemnou potyčku míří na trestné lavice Klok a Voronkov, oba za sekání. Budeme pokračovat ve hře čtyř proti čtyřem.

První třetina končí remízou 1:1.

Český tým dnes nezačal dobře, hned v 1. minutě šel do oslabení a v páté inkasoval z hokejky Tkačova. Od té doby ale šel výkon svěřenců kouče Pešána nahoru, byli střelecky aktivnější a dokonce využili poprvé v turnaji svou přesilovku. Kundrátek propálil Fedotova od modré čáry. Češi měli i další šance, měli střeleckou převahu 12:6, ale skóre už zůstalo nezměněné.

Druhá vteřina začala, ještě víc než minutu se bude hrát ve čtyřech na obou stranách.

20:58

Kundrátek pěkně obkroužil bránu, z úhlu však Fedotova podruhé nepřekonal.

21:20

Také Hyka prověřil připravenost Fedotova. Ten drží svůj tým.

21:33

První prověrku v druhé části má za sebou i Šimon Hrubec, Voronkovův pokus z úhlu jej nemohl zaskočit.

22:02

Karnauchov byl z úhlu v solidní šanci, Hrubec zasáhl.

22:18

Špatné střídání českého týmu vyvolalo zmatek v obranném pásmu, čehož mohl využít nepokrytý Nestěrov, ale z dobré pozice jen vyprášil betony Hrubce.

23:52

Závar před ruskou brankou, Červenka přes změť těl nevystřelil, ale puku se zmocnil Sobotka a bekhendem z úhlu zkusil překvapit Fedotova. Ten ale v současné formě nepouští takto laciné branky.

26:00

Smejkal i Hynek Zohorna byli na modré čáře volní a mohli jít do přečíslení, dlouhá přihrávka Knota ale nenašla cíl.

27:12

Šimon Hrubec zastavil jasný gól ruského týmu. Po hloupé ztrátě přihrával Plotnikov na brankoviště Grigorenkovi, proti němu ale fantasticky zasáhl český brankář.

28:49

Podruhé během pár minut se otevřela vrátka v útočném pásmu českého týmu.  Organizační tým je snaží lépe zajistit.

30:04

Rusové si podruhé zahrají přesilovku, Smejkal zbytečně přidržel Nikišina.

31:08

Tak to je nepříjemné. Doteď ruský tým v přesilovce nic neukázal, jenže Vladimír Sobotka zahákoval Tkačova a český tým bude hrát ve třech. Skoro minutu.

31:35

Gusev našel mezi kruhy volného Plotnikova, ruský útočník s číslem 16 ale jen trefil Šimona Hrubce.

32:19

Český tým už sice byl ve čtyřech, ruský výběr však přesilovku přeci jen využil. Gusev nabil pod sebe Nikitu Nestěrovovi a bývalý obránce Tampy parádní ranou poslal puk za bezmocného Hrubce. Asistence: Gusev, Plotnikov.

34:30

Český tým reaguje na branku soupeře aktivním pojetím, jenže k přímému ohrožení Fedotova se nedostal.

36:49

Kundrátek je při střelecké chuti, ale dnešní druhá trefa byla daleko.

37:17

Fedotov podržel svůj tým proti střelám Kováře a Sobotky.

37:34

Dmitrij Voronkov hhodně ostře atakoval Lukáše Sedláka a bude vyloučen. Rozhodčí ještě zkoumali, zda-li by mladý ruský neměl dostat vyšší trest. Překvapivě tak ruský útočník dostal trest do konce utkání. Češi tak budou hrát 5 minut přesilovku. Hodně zvláštní a pro Čechy příznivé rozhodnutí sudích.

38:23

Krejčí pálil, ale Fedotov vyrazil puk do bezpečí.

38:42

David Krejčí se přeci jen dočkal. Roman Červenka mu poslal v přesilovce krásnou křižnou přihrávku a český útočník odkrytou bránu neminul. Asistence: Červenka, Kundrátek.

39:16

Z pokračující pětiminutové přesilovky přidávají čeští hokejisté hned i třetí branku. Šulák nabil na levý kruh Špačkovi a ten při premiéře na OH parádně propálil Fedotovoa. Češi poprvé vedou. Asistence: Šulák, Sobotka.

Druhá třetina skončila a český tým po ní vede 3:2.

Druhá třetina nabídla ještě zajímavější podívanou než ta první. Ruský tým po matném výkonu v té první přidal a využil pak i české nedisciplinovanosti. Nestěrov propálil Hrubce a v tu chvíli sborná vedla. Český tým ale zareagoval skvěle a vytvořil si tlak. Ráz utkání změnila až trošku překvapivá pětiminutová přesilovka ze nejspíš i čistý zákrok Voronkova. Český tým dlouhou převahu dvakrát využil, trefili se Krejčí a Špaček. Čeští hokejisté tak vedou po 2. třetině 3:2 a budou hrát ještě přes dvě minut v přesilovce.

Třetí třetina právě začala. Češi pokračují v přesilové hře.

41:15

Krejčí pálil, jenže Fedotov měl čas a viděl moc dobře puk.

42:14

Červenka našel v dobré pozici Kováře, ale ten bránu minul.

43:03

Klok nahazoval už při hře 5 proti 5, ale on ani dotírající Smejkal nezakončili.

43:14

Lukáš Klok dostal další šanci, tentokrát z levého kruhu, kde zůstal sám. Tentokrát český obránce parádní ranou do nad rameno Fedotova zakončil přesně. Asistence: T. Zohorna, H. Zohorna.

43:50

Ruský tým se vrací do hry. Český celek totiž před bránou nebyl pozorný a Kirill Semjonov vyražený kotouč zasunul přesně za Hrubce. Asistence: Plotnikov, Andronov.

46:43

Česká obrana znovu obrovsky nedůrazná. Mozík nebyl důrazný v souboji s Gusevem, puku se chopil Gricjuk, natlačil se před Hrubcem a krásně zakončil. Asistence: Gusev, Tkačov.

48:22

Ruský celek dokázal za čtyři a půl minuty otočit stav z 2:4 na 5:4. Andrej Čibisov obkroužil bránu a prostřelil nejistého Hrubce na švestkách. Asistence: Vojnov, Šipačov.

48:57

Ruské vedení trvalo jen 35 vteřin. Z ostrého úhlu nastřelil puk na bránu Hyka a Fedotov překvapivě kapituloval. Asistence: Sedlák, Krejčí.

52:12

Pár minut se po gólových hodech nic důležitého nestalo. Hra se ale neuklidnila. Naopak se rozvířily emoce na české lavičce. Vladimír Sobotka byl totiž vyloučen za sekání.

52:53

Galijev pálil tvrdě, ale bránu Hrubce vůbec netrefil.

54:21

Po ubránění přesilovky soupeře mířili Řepík a Sobotka do přečíslení, jenže střelu Sobotky zablokoval Nestěrov.

58:00

2 minuty do konce základní hrací doby. Vypadá to, že se český tým dočká druhého nastavení v řadě.

Je konec základní hrací doby, český tým má jistý bod za remízu 5:5. O dalším bodu navíc rozhodne prodloužení nebo případně samostatné nájezdy.

Prodloužení začíná.

62:37

Český tým bude hrát přesilovku. Tomáše Hyku sekl Nikišin a národní tým tak bude hrát v početní převaze čtyř proti třem.

63:02

Jelesin dobře nechal hokejku v trajektorii Krejčího rány.

63:21

Kundrátek zlomil hůl při pokusu o střelu.

63:59

Červenka s Krejčím si vyměnili puk, ale střela prvního z nich skončila na betonu Fedotova.

64:29

Český tým nakonec v prodloužení uzmul vítězství pro sebe. Když už to vypadalo, že přesilovku Pešánovi svěřenci nevyužijí, tak Krejčí našel mezi kruhy volného Šuláka a ten propálil Fedotova. Čtvrtý přesilovkový gól v utkání pro národní tým. Ten tak vítězí 6:5. Asistence: Krejčí

Čeští hokejisté zvládli poslední duel základní skupin proti favorizovanému Rusku. Před koncem druhé třetiny ještě Pešánův tým prohrával 1:2, po sporně přiřčené pětiminutové přesilovce ale Krejčí a Špaček otočili skóre.  V úvodu třetí části zvýšil na 4:2 Klok, jenže během minut Rusové zvládli otočit skóre. Aby toho nebylo málo, Hyka šťastným gólem srovnal na konečných 5:5.

V prodloužení dostal český tým možnost hrát přesilovou hru 4 proti 3 a až v jejím závěru ji využil Libor Šulák. Češi tak porazili Rusko 6:5 v prodloužení a skončí ve skupině třetí. Dánové totiž přehráli Švýcarsko a berou druhé místo. Český tým teď musí počkat na zbylé skupiny, aby se dozvěděl jméno soupeře pro osmifinále. Reálná je repríza se Švýcarskem.

Ode mě to je vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne.