Čeští stolní tenisté skončili na olympiádě první den, jen Vacenovská došla do druhého kola

Aktualizováno 7. 8. 2016 2:22
Pouze Iveta Vacenovská z kvarteta českých stolních tenistů na turnaji v Riu de Janeiro postoupila do druhého kola. Tam však prohrála s Ukrajinkou Teťjanou Bilenkovou a také ona na olympiádě dohrála.
Iveta Vacenovská.
Iveta Vacenovská. | Foto: ČTK

Rio de Janeiro - Čeští stolní tenisté "nepřežili" na turnaji v Riu de Janeiro první den a všichni čtyři se s turnajem rozloučili. Pouze největší česká naděje Iveta Vacenovská postoupila po hladké výhře 4 :0 nad Kolumbijkou Lady Ruanovou do druhého kola. Tam ale stejně hladce podlehla Ukrajince Teťjaně Bilenkové.

Hned v prvním kole po boji vypadla debutantka Hana Matelová i oba mužští zástupci Dmitrij Prokopcov a Lubomír Jančařík.

Třicetiletá Vacenovská, které patří ve světovém žebříčku 65. místo, splnila v prvním kole proti hráčce z třetí stovky roli favoritky. Utkání vyhrála 11:8, 11:2, 11:7, 11:8.

"V prvním setu jsem byla celkem nervózní, hodně jsem kazila i míčky, které jsem si připravila. Ale to je na začátku normální, to je nerozehranost," řekla Vacenovská. "Soupeřka v prvním setu podala suverénně nejlepší výkon a já byla ráda, že jsem to zvládla. To mě hodně uklidnilo, zjistila jsem, jak hrát takticky, co od ní čekat, a pak už jsem si to hlídala," konstatovala.

O postup do třetího kola, jež bylo jejím maximem před čtyřmi lety v Londýně, se Vacenovská utkala s šestadvacátou nasazenou Teťjanou Bilenkovou. Ukrajinka, jež je v žebříčku o 16 míst výš, měla v prvním kole volno a Češku snadno přehrála ve čtyřech setech 9:11, 8:11 a 3:11 a 15:17.

Vyřazením ve druhém kole Vacenovská nedosáhla na své olympijské maximum, kterým byl postup do třetího kola před čtyřmi lety v Londýně.

Matelová prohrála 3:4 na sety s Číňankou v kanadských barvách Zhang Mo. Šestadvacetiletá Matelová je ve světovém žebříčku o téměř 30 míst výše než kanadská reprezentantka, ale po celý zápas doháněla manko. Vyhrávala vždy sudý set. Rozhodující sedmou sadu prohrála jednoznačně 3:11. "I když jsem prohrála, zápas jsem si užila. Mrzí mě to, ale nepůjdu brečet do šatny. Jsem strašně ráda, že jsem se kvalifikovala, mohla si zažít celou olympijskou atmosféru," řekla Matelová.

Jančařík s Prokopcovem krátce po sobě odehráli podobné zápasy. Oba získali první sadu v poměru 11:8, ale nakonec prohráli 2:4 na sety. Jančařík nestačil na Zochida Kenjajeva z Uzbekistánu, který je až ve třetí stovce světového žebříčku. Zkušený Prokopcov nenašel recept na jednačtyřicetiletého Nigerijce Seguna Toriolu, který jako první africký sportovec startuje již na sedmých olympijských hrách. Debutoval v roce 1992 v Barceloně.