Češi v Riu: Medaile, čtvrtá místa, zklamání i příjemná překvapení

Podívejte se ve fotogalerii, jak si vedli všichni čeští reprezentanti na olympiádě v Rio de Jeneiru.
Začít nelze jinde než u Lukáše Krpálka, který získal dosud jediné české zlato na hrách. Cestou k triumfu v kategorii do 100 kilogramů porazil pět soupeřů včetně Elmara Gasimova ve finále a zaslouženě se radoval ze zlata. To po závodě symbolicky věnoval zesnulému kamarádovi Alexandrovi Jurečkovi.
Josef Dostál si své stříbro vydřel v kajaku, kde ve finále kilometru nestačil jen na Španěla Marcuse Walze. V cíli doslova plival krev a na místě málem zkolaboval.
Češi byli zvyklí na tři stříbra z každé olympiády od roku 1996, v Riu ale brali jen dvě. To druhé získal Jaroslav Kulhavý, který v cross country bikerů nestačil jen na Nina Schurtera.
Petře Kvitové se moc velké šance nedávaly, ale pročištěný olympijský pavouk ji nakonec dovedl až k bronzu. V semifinále nestačila na nečekanou olympijskou šampionku Mónicu Puigovou, souboj o bronz ale proti Madison Keysové zvládla.
Foto: ČTK
Jakub Šafránek Sport Jakub Šafránek, Sport
Aktualizováno 21. 8. 2016 19:37
Podívejte se ve fotogalerii, jak si vedli všichni čeští reprezentanti na olympiádě v Riu de Jeneiro.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy