"Češi, mlčte." Přísní Japonci se marně snažili zkrotit Krpálkův rozbouřený kotel

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
31. 7. 2021 7:08
Sedmnáctka diváků v bílých tričkách s nápisem Czech Republic se usadila na prázdnou tribunu posvátné judistické haly Budókan. Všichni měli v hlavě jedinou myšlenku, ze všech sil podporovat českého šampiona Lukáše Krpálka. Ten sice předvedl parádní zlatou show, ale japonští pořadatelé olympiády neměli pro řádění jeho kotle přílišné pochopení.
Lukáš Krpálek slaví triumf v semifinále OH 2020.s Japoncem Hisajošim Harasawou
Lukáš Krpálek slaví triumf v semifinále OH 2020.s Japoncem Hisajošim Harasawou | Foto: Reuters

Tokyo (Od našeho zpravodaje) - Pokud by judisté měli mít nějaké poutní místo, bezpochyby by to byla hala Budókan. Stánek, který Japonci postavili pro  olympijské hry v roce 1964, si s sebou nese nálepku kolébky tohoto sportu.

A kdyby na patnáctitisícové tribuny mohli fanoušci, byl by letošní olympijský turnaj v Tokiu jistě nevídaným zážitkem. 

Ale kvůli opatřením v boji proti koronaviru se mohli v pátek na sedačky usadit jen členové realizačního týmu a někteří sportovci, kteří jsou součástí bubliny jednotlivých reprezentantů.

A tak měl Lukáš Krpálek v den svého historického zápisu mezi judistické legendy na tribuně svůj vlastní kotel, který mu mohl vytvořit alespoň nějakou atmosféru. 

Byl tu jeho tréninkový parťák a reprezentant David Klammert, zápasník Artur Omarov nebo jeden z lékařů české výpravy Pavel Kolář. 

"Jsou slyšet, jsem moc rád, že mohli přijít alespoň oni, když už tu nemůžou být fanoušci," přiznal Krpálek poté, co si zajistil postup do večerních medailových bojů.

Jeho kotel skutečně bouřil. Klammert, který ve své váhové kategorii do devadesáti kilogramů vypadl hned v prvním kole, patřil k těm nejhlasitějším členům výpravy. Neustále pumpoval pravačkou a tleskal, kdykoli se Krpálkovi povedl úspěšný chvat nebo naopak odrazil útok soupeře.

"Hulákali jsme a řvali, co to šlo, ale pořadatelé za námi byli snad třicetkrát, ať jen tleskáme. Moc jim to nešlo nás zkrotit," smál se Klammert. 

Skupinek fanoušků z výprav jiných zemí bylo kolem tatami víc, ta česká ale patřila k nejhlasitějším a Japonci s ní měli nejvíce práce. Dobrovolníci kolem bílých kotelníků kroužili a ukazovali jim natištěnou cedulku s nápisem, aby se utišili.

I to je jedno z opatření proti šíření koronaviru. Podle hygienických stanov her nejsou roušky a respirátoru při řevu tak účinné. 

"Když jste v emocích a jeden z vašich nejlepších kamarádů tam předvádí takové výkony, tak to člověk řve, až by brečel. I kdyby nás chtěli stokrát zastavit, stejně se budeme podporovat," dodal nadšený Klammert.

Nad snahou umlčet českou výpravu kroutil i čerstvý olympijský vítěz. "Tohle mě mrzí, bylo to bez diváků, i medaili jsem si musel věšet na krk sám. Musím říct, že jsem se i obával, aby mi nespadla, když jsem si ji tam bral. Prolítlo mi hlavou, že by to byl takovej trapas…," přiznal Krpálek.

Při samotné boji je prý sice uzavřený do sebe, ale v přestávkách energii z ochozů vnímal a po semifinále i finále se šel neumlčitelným fanouškům pod tribunu poklonit. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy