Časovka bude bez Sáblíkové, zato s Froomem, dvěma Čechy či bývalým skokanem na lyžích

Ondřej Kurečka
10. 8. 2016 9:31
Ve středu se na olympijských hrách v Rio de Janeiru rozjedou cyklistické časovky. Zatímco mezi muži budou mít Češi dva zástupce, mezi ženami nikoho.
Chris Froome.
Chris Froome. | Foto: Reuters

Praha - Působení silničních cyklistů a cyklistek na OH v Riu zakončí souboje v časovce žen i mužů. Na startu budou také dva Češi a i vzhledem k poměrně krátké startovní listině nemusejí být úplně bez šance na dobrý výsledek. V ženské kategorii česká cyklistika zástupce mít nebude.

Start Martiny Sáblíkové podle očekávání nepovolila ani Mezinárodní sportovní arbitráž. Zlatou medaili bude po návratu ze závodnického důchodu obhajovat Kristin Armstrongová, vítěz z Londýna Bradley Wiggins na startu časovky nebude. O medaile ale bude bojovat na dráze.

Trať mužské časovky čítá dva okruhy Grumari známé ze sobotního závodu s hromadným startem. Byl to ten první, lehčí okruh. Dohromady se tak jedná o 54,6 kilometru se čtyřmi kratšími, ale o to prudšími kopci. Jedná se o časovku poměrně dlouhou, tak dlouhých soubojů s časem během silniční sezony se příliš nejezdí, v probíhajícím roce to bude první chronometr přes 50 kilometrů. Občas se podobně dlouhá časovka objeví na některé Grand Tour, pravidelně se podobné "štreky“ jezdí pouze na světových šampionátech.

Na startu bude 40 závodníků. Specifikem olympiády je, že se všichni musejí rekrutovat z účastníků hromadného závodu. To ovlivňovalo nominaci jednotlivých federací. Některé státy upřednostnily hromadný závod, jiné časovku, další se snažily solidně pokrýt obě disciplíny.

Do první skupiny patří například Francie, za níž se na start časovky postaví spíše outsideři v této disciplíně Julian Alaphilippe či Romain Bardet. Jediný Ital na trati Damiano Caruso také nebude patřit k hlavním favoritům. Naopak třeba Česká republika se snažila pokrýt obě disciplíny.

Favority Dumoulin a Froome

Suma sumárum je ale jasné, že konkurence bude oproti například světovým šampionátům o dost slabší. Kdo tedy patří k favoritům? Čtyři nepříjemná stoupání na trati, která navíc nejsou úplně "tempařská“, budou ztěžovat situaci ryzím časovkářům. To je především případ v Londýně stříbrného Tonyho Martina, který má ale letos stejně dost daleko k vrcholné formě. Také Fabiana Cancellaru to oproti některým konkurentům znevýhodňuje, olympijského šampiona z Pekingu ale nikdy není radno podceňovat.

Hlavními favority jsou však Tom Dumoulin a Chris Froome. Oběma by měly kopce na trati vyhovovat. Oba předvedli skvělou formu na nedávné Tour de France. Ale… Dumoulin sice vyhrál dvě etapy, v devatenácté etapě si však přivodil zlomeninu ruky. Do tréninku se údajně vrhl záhy, nad tím, nakolik jej to bude limitovat, ale visí otazník. "Nemám pochyby o tom, že bude stále vážnou hrozbou,“ varuje před Nizozemcem Froome.

Na startu nakonec i Thomas

Trojnásobnému šampionovi Tour de France nevyšel podle představ sobotní závod, v němž začal závodit pozdě a na čelo se již nedotáhl. Ukázal ale, že formu z Francie ještě neztratil. Teď by rád vylepšil svou bronzovou příčku z londýnské časovky.

Odstoupení hned tří závodníků zraněných v sobotním závodě pak umožnilo start i druhému Britovi a ani Geraint Thomas nemusí být úplně bez šancí. "Nepochybuji o tom, že může bojovat o medaile," věří svému krajanovi a týmovému kolegovi letošní vítěz "Staré dámy".

Dumoulin, Froome, kdo dále zasáhne do boje o medaile? "Další, kdo se podle mě v sobotu předvedl výborně, je Fabian Cancellara, mohli bychom jej opět vidět v jeho tradiční časovkářské formě," myslí si Froome. Otázka je, zda Spartakovi přece jen sobotní závod, kdy se v závěrečných okruzích objevoval na čele pelotonu, nevzal příliš sil. O jeho motivaci ale v jeho poslední profi sezoně nelze vůbec pochybovat.

Češi nejsou bez šancí

K favoritům je třeba zařadit úřadujícího světového šampiona v této disciplíně, Bělorusa Vasila Kirijenku či Australana Rohana Dennise. Objevem této sezony je pak Slovinec Primož Roglič, vítěz dlouhé časovky z Gira. Roglič je mládežnickým světovým šampionem v týmové soutěži skoků na lyžích.

Byl by to zajímavý příběh, kdyby získal medaili závodník, jenž se cyklistice profesionálně věnuje jen nějaké tři sezony. Nebezpečný bude i Portugalec Oliveira. Nevyzpytatelní jsou oba Poláci – Kwiatkowski a Bodnar, Španěl Castroviejo či po dlouhých zraněních se vracející Taylor Phinney.

A co Češi? Domácí cyklistika bude mít na startu maximální počet, tedy dva závodníky. Už to je při pohledu do historie poměrně významný úspěch. Ale Leopold König s Janem Bártou nemusejí být bez šancí na dobrý výsledek.

Jan Bárta dlouhodobě patří ke světové časovkářské elitě, na loňském světovém šampionátu byl jedenáctý. Leopoldu Königovi dlouhé časovky jdou, kopce na trase také hrají v jeho prospěch. Hromadný závod mu sice nevyšel podle představ, ale jak sám říká, to mu nevyšel ani na domácím mistrovství, přestože předtím v souboji s časem porazil i Jana Bártu.

Sportovní komentátor Luděk Mádl mediální obraz Martiny Sáblíkové jako olympijské mučednice odmítá. Podle něho neznalost pravidel neomlouvá. | Video: Luděk Mádl
 

Právě se děje

Další zprávy