Brodil se bahnem, teď chce olympijské zlato. Jedu vyhrát, netají Dostál před Tokiem

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 7. 2021 15:08
Trojnásobný mistr světa v rychlostní kanoistice kajakář Josef Dostál má ve své sbírce z olympiád bronz z Londýna a bronzovou i stříbrnou medaili z posledních her před pěti lety v Riu. V Tokiu bude závodit v individuálních disciplinách i na deblkajaku s Radkem Šloufem. "Cíl je jasný: podat co nejlepší výkon, který bude stačit na přední umístění," zdůraznil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Josef Dostál
Josef Dostál | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Jak jsou pro vás důležité pěkné výsledky z posledního závodu Světového poháru v Szegedu?

Dojel jsem si tam sice pro dvě stříbra, ale pro vysvědčení pod pěti kruhy to nic neznamená. Bude důležité, abych měl špičkovou formu až v prvním srpnovém týdnu, kdy půjde o olympijské medaile.

Proběhla příprava na olympijské hry podle vašich představ?

S mým deblovým parťákem Radkem Šloufem jsme do ní dali maximum. Na třítýdenním soustředění v italském Livignu byla sice zima, často pršelo a k vodě jsme šli bahnem, ale přesto jsme nic neošidili. Pracovali jsme na vodě, v posilovně i na kole. Další tréninkové dávky jsme polykali v Račicích a v Kadani. Bez nejmenší nadsázky mohu mluvit o spokojenosti.

Kdy se do Japonska vydáte?

Už v neděli, tedy s patřičným předstihem. Ve vesničce vzdálené stovky kilometrů od Tokia budeme bydlet v loděnici, zvykat si na místní režim, časový posun, stravu a zřejmě i vedro, které mi nevadí.

Měli byste mít na tomto soustředění to nejdůležitější, co v závěrečné přípravě budete potřebovat?

Kromě lodí. (smutně se pousměje) Dostali jsme informaci, že naše lodě, které putují přes Portugalsko do Japonska, budou mít kvůli počasí na moři asi desetidenní zpoždění. Zatím je hodně pravděpodobné, že budu muset použít podobnou japonskou loď, ale stále věříme, že se najde nějaké lepší řešení tohoto maléru.

Víte jaké?

Kanoistický svaz ve spolupráci s Českým olympijským výborem mají zítra letecky poslat do Japonska aspoň vyhovující deblkajak, bez něhož bychom trénovat nemohli, japonská loď je pro nás rozměrově nevyhovující. Já už budu muset zvládnout větší část této závěrečné přípravy na zmíněné vypůjčené lodi.

Je pro vás hodně nepříjemné, že se olympiáda kvůli pandemii koronaviru o rok posunula?

Jsem naopak rád, že se loni olympiáda nekonala. Přepadla mě totiž borelioza, která by mě do Tokia nepustila. Po vyléčení jsem se mohl věnovat velice náročnému tréninku, jaký nepamatuju. V nejbližších třech týdnech mě čeká hodně volna, kterého chci využít hlavně k odpočinku a formu už jen vyladit.

Takže do Tokia se těšíte?

Ideální olympiáda to samozřejmě nebude. Budou ji provázet různá přísná opatření, nošení roušek, omezený pohyb a zřejmě i minimum fanoušků na tribunách. Chci se však plně soustředit na svůj výkon, což zdůrazňuje i Radek Šlouf, který jede na olympijské hry poprvé.

A s jakým výsledkem byste byl spokojen?

Netajím, že chci vyhrát singla a mít radost v deblu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Soud ve Francii potrestal Sarkozyho spolupracovníky za zneužití prostředků

Někdejší blízký spolupracovník bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a rovněž ministr vnitra Claude Guéant dostal dnes od soudu roční trest vězení za zneužití veřejných prostředků při zadávání průzkumů veřejného mínění. Osm měsíců z trestu si Guéant musí odpykat ve vězení, čtyři měsíce jsou podmíněné, informovala agentura AFP.

Bývalý politik je již nyní ve vězení. Od poloviny prosince si odpykává trest za nesplácení pokut. Guéant se chce podle vyjádření svého advokáta proti dnešnímu rozsudku odvolat.

Soud rozhodoval o vině celkem pěti bývalých Sarkozyho spolupracovníků. Obžaloba je vinila z toho, že objednávali průzkumy veřejného mínění bez soutěže, čímž porušovali francouzské zákony vyžadující transparentnost a konkurenční nabídky.

Někdejší Sarkozyho poradce a krajně pravicový spisovatel Patrick Buisson byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu a pokutě 150 tisíc eur (3,7 milionu korun). Podle AFP si na přeprodávání průzkumů Sarkozyho úřadu vydělal zhruba 1,4 milionu eur (34 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny

V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.

Zatím slůňata bedlivě střeží jejich matka Bora a starší bratr narozený v roce 2017.

Ochránci přírody skupinku sledují a doufají, že pomohou mláďatům přežít. Jde o samičku a samce. Dvojčata se při porodech slonů rodí jenom v poměru jedna ku stu a samice často nemívají dost mléka na uživení obou mláďat.

Pracovníci ze Save the Elephants byli svědkem narození dvojčat v minulosti jen jednou, v roce 2006, a slůňata tehdy brzy po narození uhynula, řekl šéf této organizace Iain Douglas-Hamilton.

Zdroj: ČTK
Další zprávy