Britské žně v atletice. Jamajka má první zlato ze sprintu

5. 8. 2012 0:45
Britové ovládli druhý den atletických soutěží a vybojovali rovnou tři zlaté medaile.
Britská sedmibojařka Jesicca Ennisová
Britská sedmibojařka Jesicca Ennisová | Foto: Reuters

Londýn - Nevídané zlaté hody si vychutnali Britové na olympijských hrách v sobotních atletických soutěžích.

Celkem tři sportovci totiž pro pořádající zemi získali zlato.

Greg Rutherford vyhrál výkonem 831 centimetrů soutěž dálkařů.

Mohamed "Mo" Farah, rodák ze somálského Mogadiša s britským občanstvím, zvítězil v běhu na 10 kilometrů.

V dramatickém finiši udolal Američana Ruppa a mladšího z bratrů Bekelů Tarika. Jeho slavnější bratr Kenenisa, obhájce zlatých medailí z Atén a Pekingu, skončil na čtvrtém místě.

Třetí triumf zaznamenala v sedmiboji Jessica Ennisová, která si výkonem 6995 bodů vytvořila osobní rekord, kterým se zařadila na páté místo v historických tabulkách.

V něm měla zastoupení i Česká republika. Eliška Klučinová skončila na 18. místě. Součtem 6109 zaostala za svým osobním maximem o 174 bodů.

Fraserová obhájila titul na stovce

První sprinterské zlato má Jamajka.

Ještě než se ke svému finále běhu na 100 metrů postaví Usain Bolt, získala v těsném finiši na stejné trati nejcennější medaili obhájkyně titulu z Pekingu Shelly-Ann Fraser-Pryceová. Cíl protla v čase 10,75 sekundy.

O 0,03 sekundy porazila největší favoritku Američanku Carmelitu Jeterovou a o další 0,03 sekundy krajanku Veroniku Campbell-Brownovou.

Závod chodců na 20 kilometrů vyhrál v olympijském rekordu teprve devatenáctiletý Číňan Čchen Ting, který porazil o 11 sekund Guatemalce Barronda a stal se prvním čínským olympijským vítězem v chůzi.

V hodu diskem triumfovala úřadující evropská šampionka Sandra Perkovičová, která vyhrála osobním rekordem 69,11 metru.