Brazílie si dočkala vysněného fotbalového zlata, rozhodující penaltu proměnil Neymar

21. 8. 2016 1:12
Fotbalisty Brazílie slaví premiérové olympijské zlato z fotbalového turnaje. Rozhodl o tom ale až sobotní penaltový rozstřel s Německem, kde klíčovou penaltu proměnil domácí Neymar.
Neymar slaví proměněnou penaltu
Neymar slaví proměněnou penaltu | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Fotbalisté Brazílie poprvé v historii vyhráli olympijský turnaj. Domácí reprezentace ve finále v Riu de Janeiro remizovala v základní hrací době i po prodloužení s Německem 1:1 a v rozstřelu zvítězila 5:4. Bronz získala Nigérie, která si poradila 3:2 s Hondurasem.

Brazílii na Maracaná poslal do vedení gólem z přímého kopu v 27. minutě kapitán Neymar, ale po hodině hry vyrovnal Meyer. V normální hrací době ani v prodloužení další branka nepadla a zápas tak musel rozhodnout penaltový rozstřel. V něm jako jediný neuspěl v poslední sérii Petersen a Neymar vzápětí rozjásal celou hostitelskou zemi. Získala na hrách zlatou medaili, po níž toužila vůbec nejvíc.

Brazílie se jí dočkala na čtvrtý pokus, když v letech 1984, 1988 a 2012 vždy prohrála. Na kontě má také dva bronzy. Německo ve svém prvním finále rovněž usilovalo o první triumf pod pěti kruhy, na hrách dosud dvakrát obsadilo třetí místo.

Na výhře Nigérie se v Belo Horizonte dvěma góly podílel Umar Sadiq, který se prosadil v 34. a v 56. minutě, kdy po gólu Amina Umara zvýšil na 3:0. Honduras dokázal zápas zdramatizovat, když v 71. minutě snížil Anthony Lozano a čtyři minuty před koncem Marcelo Pereira. Na vyrovnání už ale síly nenašel.

Nigérie tak zkompletovala olympijskou sadu medailí z fotbalového turnaje, když v roce 1996 získala zlato a v roce 2008 stříbro. Honduras naopak při čtvrté účasti na hrách na premiérovou medaili nedosáhl, čtvrté místo je však jeho nejlepším výsledkem.