reklama
 
 

Bolt je schopen porazit i Mr. Beana. Ale nic jistého nemá

3. 8. 2012
V Londýně začíná atletika. Finále stovky mužů se běží v neděli pozdě večer

Londýn, Praha – Bude to kratičký přenos, vlastně jen chvilkový záblesk nebo šlehnutí bičem, na které se bude dívat nejvíc lidí v historii televizního vysílání. Méně než deset vteřin, více než miliarda lidí. Usain Bolt vstupuje na londýnskou scénu.

Na olympiádě v Londýně začínají v pátek atletické soutěže a hned v sobotu a neděli se čeká jejich vrchol, možná vrchol celých her. Jamajský sprinter a jeho soupeři se v sobotu pustí do rozběhů a meziběhů, v neděli ve 20.45 a 22.50 SELČ pak do semifinále a finále. Samozřejmě: nikdo nemá nic jisté, natož postup do nedělního finále sprintu mužů na 100 metrů. Ale že v něm Bolt bude chybět, je stejně pravděpodobné, jako že Temže poteče proti proudu.

S ochrankou

Kolem Bolta je v Londýně frmol už od chvíle, kdy sem přijel. Olympijskou vesnicí ho musí doprovázet ochranka (kterou normálně má) složená z jamajských koulařů a diskařů, aby odháněla zájemce o podpis nejrychlejšího muže planety. Proč ten rozruch, je jasné.

Bolt drží tři klasické světové rekordy (stovka 9,58, dvoustovka 19,19, štafeta 4 x 100 37,04). V Pekingu před čtyřmi lety předvedl famózní show, vyhrál oba sprinty, stovku v tehdy platném nejrychlejším čase všech dob, ačkoliv závěrečných deset metrů v podstatě vypustil.

Napětí před nedělním závodem ale víc než Boltovy fenomenální výkony z minulosti zvedá očekávání, zda obhájí titul nejrychlejšího muže světa v souboji proti kamarádovi Yohanu Blakovi, jenž ho na jamajském šampionátu porazil na obou sprinterských distancích.

Bolt, který nemá jisté vítězství

Bolt sám o sobě by byl tahák, ale Bolt, který musí bojovat, aby vyhrál, to už je něco.

Němečtí vědci si kdysi dali tu práci a analyzovali Jamajčanův světový rekord. Když ho v Berlíně na atletickém MS zaběhl, vyvinul podle počítačových simulací okamžitou rychlost 44,7 km/hod. Vědci před lety tvrdili, že vzhledem ke stavbě lidského těla a fyzikálním zákonům není v silách člověka běžet stovku na dráze pod 9,6 vteřiny. Pak ale začal běhat Bolt.

Greene: Vyhraje Blake

Experti se před nedělním závodem rozdělili do dvou táborů – věří a nevěří Boltovi zhruba stejnou měrou. Například někdejší šampioni Maurice Greene a Ed Moses předpověděli, že Yohan Blake Bolta porazí. "Jste jen tak dobrý, jak dobrý je výsledek vašeho posledního závodu,“ prohlásil pro Guardian bývalý překážkář Moses v narážce na to, že pekingské Boltovo představení je čtyři roky staré.

Bolt sám působí klidně. Směje se, kudy chodí, jen možná o malinko méně než dřív. Už také netrénuje společně s Yohanem Blakem.

Bolt: musím trénovat, spát a jíst

„Každým tréninkem se tady zlepšuji,“ řekl v Londýně a porážku v neděli si nepřipouští. „Je to všechno o tréninku, jídle a spánku. Tomu věnuji veškerý čas, chci vyhrát.“ Prý si uvědomil, co v minulých měsících dělal špatně. A pochvaluje si, že problémy přišly už před Londýnem, nikoliv na olympiádě.

Díky jeho divadelním gestům mají Bolta lidé zafixovaného jako muže bez nervů, který je – jako skoro každý Jamajčan – prostě free. Zdání trochu klame. Bolt je například detailista. Před hrami v Londýně si koupil stejné startovací bloky, do kterých bude zaklekat v sobotu a neděli.

A taky ví, že ho v nedělním finále čeká smečka pronásledovatelů, nejen Blake.

„Čekám největší závod historie,“ prohlásil Bolt.

Neexistují přesná měření sledovanosti, ale odhaduje se, že zahajovací ceremoniál her v Londýně s Mr. Beanem a dalšími britskými celebritami viděly dvě miliardy lidí. V Pekingu to bylo podobné (dokonce se odhady pohybovaly mezi jednou a čtyřmi (!) miliardami lidí).

Až padne výstřel startérovy pistole během nedělního pozdního večera, Bolt je schopen oba ceremoniály ve sledovanosti porazit. Zda tak učiní i se soupeři, to jisté není.

Atletika na olympiádě

Česká reprezentace: 15 žen a 12 mužů.

autor: Zdeněk John | 3. 8. 2012

Související

    reklama
    reklama
    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama