Bojkot ublíží pouze ukrajinským sportovcům, tvrdí Mezinárodní olympijský výbor

ČTK ČTK
1. 4. 2023 14:30
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) kritizoval nařízení vlády ukrajinským sportovcům neúčastnit se kvalifikačních soutěží pro olympijské hry v Paříži 2024, pokud na nich budou startovat Rusové a Bělorusové. MOV uvedl, že toto opatření ublíží pouze ukrajinskému sportu a sportovcům.
Ukrajinští fanoušci - ilustrační foto
Ukrajinští fanoušci - ilustrační foto | Foto: Reuters

Ukrajinská vláda čtvrtečním nařízením reagovala na doporučení MOV mezinárodním federacím umožnit ruským a běloruským sportovcům s neutrálním statusem návrat do soutěží. Sportovci spojeneckých zemí měly zakázán start ve většině sportů od začátku války na Ukrajině loni v únoru.

"Pokud se bude uplatňovat, ublíží toto rozhodnutí pouze ukrajinské sportovní komunitě a v žádném případě neovlivní válku, kterou chce svět zastavit a kterou MOV tak důrazně odsoudil," uvedl dnes Mezinárodní olympijský výbor v oficiálním prohlášení a dodal: "MOV vždy trval na tom, že není na vládách, aby určovaly, jací sportovci mohou startovat v mezinárodních soutěžích."

Ukrajinská vláda rozhodla o zákazu na návrh ministra mládeže a tělovýchovy a zároveň prezidenta Ukrajinského olympijského výboru Vadyma Hutcajta. Pokud by se ukrajinští sportovci přece jen soutěží společně s Rusy a Bělorusy účastnili, hrozily by příslušným svazům sankce.

O startu Rusů a Bělorusů na OH v Paříži má MOV rozhodnout později. Ukrajina již dříve uvedla, že by v případě připuštění sportovců těchto zemí hry bojkotovala.

"Vzhledem k tomu, že se bohužel na světě odehrává až příliš mnoho válek, ozbrojených konfliktů a krizí, téměř na všech olympijských hrách spolu soutěžili sportovci navzdory tomu, že jejich národy jsou ve válce či konfliktu," uvedl MOV.

Některé federace jako například pingpongová ITTF už oznámily, že doporučení MOV vyhoví. Proti startu Rusů a Bělorusů na OH se vyslovily vlády některých evropských zemí včetně české.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy