Björgenová zakončila olympijský program osmým zlatem, ovládla klasickou třicítku

25. 2. 2018 8:50
Norská běžkyně na lyžích je nejúspěšnější sportovkyní v historii zimních her, má už patnáct medailí.
Marit Björgenová slaví vítězství v běhu žen na 30 km na ZOH 2018
Marit Björgenová slaví vítězství v běhu žen na 30 km na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Poslední vítězkou zimních olympijských her v Pchjongčchangu je norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová. V závodě na 30 kilometrů klasickou technikou získala už osmé zlato, celkově patnáctou medaili a stala se nejúspěšnější sportovkyní historie zimních olympiád. S bilancí osmi zlatých, čtyř stříbrných a tří bronzových předstihla svého slavného krajana biatlonistu Oleho Einara Björndalena o dva bronzy.

Pro stříbro si po dvou třetích místech dojela Finka Krista Pärmäkoskiová s téměř dvouminutovou ztrátou. Bronz získala překvapivě Švédka Stina Nilssonová. Norové se stali nejúspěšnější výpravou v Koreji a s 39 medailemi překonali o dvě rekord Spojených států z roku 2010 ve Vancouveru.

Z české dvojice si vedla lépe Kateřina Beroušková, která doběhla na 23. místě s více než devítiminutovou ztrátou. Petra Hynčicová obsadila 39. místo.

Sedmatřicetiletá Björgenová, která v Koreji už vybojovala zlato, stříbro a dva bronzy, od začátku diktovala tempo a od vjezdu do druhého ze čtyř kol začala soupeřkám ujíždět. Zpočátku se s ní držela Švédka Charlotte Kallaová, která ji v úvodu her připravila o triumf ve skiatlonu. Tentokrát však ani ona neměla šanci, v polovině trati ztrácela už 50 sekund.

Björgenová měla dostatek času, aby si vyměnila lyže a vyrazila do druhé patnáctky. Kallaová se naopak propadla a pátou medaili do své korejské sbírky nepřidala. Na dvacátém kilometru byla na druhém místě Rakušanka Teresa Stadloberová, ale na trati nepochopitelně zabloudila a ztratila více než minutu.

Björgenová své velké sólo dotáhla do zlatého konce. Zopakovala vítězství z maratonu v Soči, kde se ale jelo volnou technikou. Ve Vancouveru o čtyři roky dříve prohrála s Polkou Justynou Kowalczykovou o pouhé tři desetiny sekundy.

Finka Pärmäkoskiová k bronzům na desítce a ve skiatlonu přidala stříbro. V dramatickém finiši o bronz ukázala Švédka Nilssonová, že tady nevyhrála sprint náhodou. Norka Ingvild Östbergová, jedna z velkých favoritek běžeckých soutěží, zůstala v Koreji bez medaile v individuálním závodě. Má jen zlato ze štafety.

Běh na lyžích:

Ženy - 30 km klasicky:

1. Björgenová (Nor.) 1:22:17,6, 2. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:49,5, 3. Nilssonová (Švéd.) -1:58,9, 4. Östbergová (Nor.) -2:00,4, 5. Kallaová (Švéd.) -2:57,2, 6. Niskanenová (Fin.) -3:01,6, 7. Digginsová (USA) -3:37,2, 8. Wengová (Nor.) -4:07,9, 9. Stadloberová (Rak.) -4:14,1, 10. Išidaová (Jap.) -4:20,8, …23. Beroušková -9:23,8, 39. Hynčicová (obě ČR) -16:57,1.

Vyčerpaného Čecha na ferratě v Rakousku zachraňoval vrtulník

Protože v té době na vrchol stoupalo vícero lidí, takže by pěší pomoc byla obtížná, vyzvedl 34letého Čecha vrtulník, napsal portál nachrichten.at.

Čecha postihlo vyčerpání v dolní čtvrtině trasy, která je považována za jednu z nejhezčích v Rakousku a kterou ročně projde na 10 tisíc lidí. Portál rakouské oblasti Solná komora, kde se neštěstí událo, uvádí, že ferrata neboli zajištěná cesta není příliš obtížná, přesto však vyžaduje dobrou kondici. Pro výstup je vyžadována kompletní horolezecká výbava včetně helmy.

Na stejné zajištěné cestě se již v pátek dostala do problémů 31letá Slovenka, která těsně před koncem dostala do rukou i nohou křeče, takže nemohla zdolat závěrečnou stěnu. Kvůli soumraku k ženě nemohl vyletět vrtulník, proto záchranáři museli na vrchol vystoupit normální cestou a poté Slovenku pomocí kladky přes stěnu vytáhnout. Turistce následně pomohli do údolí, kde v noci na sobotu záchrannou operaci ukončili.

Tenistka Hibinová získala v Hirošimě obě trofeje

Japonská tenistka Nao Hibinová ovládla domácí turnaj WTA v Hirošimě. Krajanku Misaki Doiovou porazila 6:3 a 6:2, společně pak vyhrály čtyřhru. Finálový zápas dvouhry mezi dvěma Japonkami se na okruhu WTA dnes uskutečnil po 22 letech.

Obě finalistky byly nenasazené a figurují ve druhé stovce světového žebříčku. Čtyřiadvacetiletá Hibinová, 146. tenistka žebříčku, v Hirošimě získala druhou singlovou trofej v kariéře. První vybojovala v říjnu 2015 v Taškentu.

S Doiovou, 107. hráčkou světa, v deblovém finále přehrály americko-ruskou dvojici Christina McHaleová, Valeria Savinychová 3:6, 6:4 a 10:4.