Víc než nádherný úlet. Bauer ve skiatlonu Jakšovi nevěřil, teď mu uznale tleská

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
12. 2. 2018 16:31
Běžec na lyžích Martin Jakš má za sebou dvě olympiády a čtyři starty na světových šampionátech, ale umístění v elitní desítce se dočkal až v jihokorejském Pchjongčchangu v závodě na dvakrát 15 kilometrů, v němž skončil devátý. Netajil, že je z tohoto umístění nadšený a jeho dlouholetý "parťák," legendární Lukáš Bauer, zdůraznil hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz, že je to doslova bomba.
Martin Jakš vybojoval ve skiatlonu senzační devátou příčku
Martin Jakš vybojoval ve skiatlonu senzační devátou příčku | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Věřil jste, že by Martin mohl bojovat o umístění v top 10?

V žádném případě. Ve většině závodů letošní sezony jsem u něj postrádal víc dravosti a hlavně sebedůvěry, kterou mu zřejmě dodalo až poslední vystoupení před olympiádou v rakouském Seefeldu, kde v závodě Světového poháru obsadil desátou příčku. Byla to nepochybně potřebná injekce, nicméně to, co dokázal teď v Koreji, je pro mě více než nečekaný, nádherný úlet.

Není to tedy dílo velkého štěstí a náhody?

To v žádném případě. V Seefeldu zjistil, že je v jeho silách zase bojovat s těmi nejlepšími, ale je k tomu potřeba být výborně fyzicky i psychicky připravený, nepociťovat žádné zdravotní problémy, od servismanů mít na nohou skvělé lyže a nesmí chybět ani trocha známého válečnického štěstíčka. A protože mu z toho nic nechybělo, tak dosáhl tohoto báječného výsledku.

Co vás v samotném závodě nejvíc zaujalo?

Jeho aktivita až agresivita hned od startu, jakoby věděl, že má určitou šanci a chce ji chytit za pačesy. Zpočátku běžel ve druhé skupině a celkově se pohyboval kolem dvacátého místa. Čelo závodu však nikam nepospíchalo a tak obě skupiny se spojily. Někteří favorité pak postupně odpadávali a naopak Martin stále držel naději na přední pozici. Až do posledních metrů bojoval o elitní osmičku. Skončil jen čtyři desetiny vteřiny za Kanaďanem Harveym a nechal za sebou například i špičkového Nora Klaeba. Můj tip, že v nejlepším případě skončí kolem patnáctého místa tedy k mé radosti nevyšel.

Co tento výsledek pro něj znamená do dalších závodů?

Určitě mu zvedne náladu, ještě víc posílí sebevědomí. Z vlastní zkušenosti vím, že je to nemalý impuls do dalších vystoupení, což mě těší. Mimo jiné i proto, že z ostatních českých reprezentantů v běhu na lyžích nějaké mimořádné úspěchy čekat nemůžeme. Zatím se potvrzuje předolympijská prognóza, že kromě Jakše má největší naději na dobré vysvědčení pouze Petra Nováková, které její první závod podle představ nevyšel.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 2 hodinami

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy