Víc než nádherný úlet. Bauer ve skiatlonu Jakšovi nevěřil, teď mu uznale tleská

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
12. 2. 2018 16:31
Běžec na lyžích Martin Jakš má za sebou dvě olympiády a čtyři starty na světových šampionátech, ale umístění v elitní desítce se dočkal až v jihokorejském Pchjongčchangu v závodě na dvakrát 15 kilometrů, v němž skončil devátý. Netajil, že je z tohoto umístění nadšený a jeho dlouholetý "parťák," legendární Lukáš Bauer, zdůraznil hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz, že je to doslova bomba.
Martin Jakš vybojoval ve skiatlonu senzační devátou příčku
Martin Jakš vybojoval ve skiatlonu senzační devátou příčku | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Věřil jste, že by Martin mohl bojovat o umístění v top 10?

V žádném případě. Ve většině závodů letošní sezony jsem u něj postrádal víc dravosti a hlavně sebedůvěry, kterou mu zřejmě dodalo až poslední vystoupení před olympiádou v rakouském Seefeldu, kde v závodě Světového poháru obsadil desátou příčku. Byla to nepochybně potřebná injekce, nicméně to, co dokázal teď v Koreji, je pro mě více než nečekaný, nádherný úlet.

Není to tedy dílo velkého štěstí a náhody?

To v žádném případě. V Seefeldu zjistil, že je v jeho silách zase bojovat s těmi nejlepšími, ale je k tomu potřeba být výborně fyzicky i psychicky připravený, nepociťovat žádné zdravotní problémy, od servismanů mít na nohou skvělé lyže a nesmí chybět ani trocha známého válečnického štěstíčka. A protože mu z toho nic nechybělo, tak dosáhl tohoto báječného výsledku.

Co vás v samotném závodě nejvíc zaujalo?

Jeho aktivita až agresivita hned od startu, jakoby věděl, že má určitou šanci a chce ji chytit za pačesy. Zpočátku běžel ve druhé skupině a celkově se pohyboval kolem dvacátého místa. Čelo závodu však nikam nepospíchalo a tak obě skupiny se spojily. Někteří favorité pak postupně odpadávali a naopak Martin stále držel naději na přední pozici. Až do posledních metrů bojoval o elitní osmičku. Skončil jen čtyři desetiny vteřiny za Kanaďanem Harveym a nechal za sebou například i špičkového Nora Klaeba. Můj tip, že v nejlepším případě skončí kolem patnáctého místa tedy k mé radosti nevyšel.

Co tento výsledek pro něj znamená do dalších závodů?

Určitě mu zvedne náladu, ještě víc posílí sebevědomí. Z vlastní zkušenosti vím, že je to nemalý impuls do dalších vystoupení, což mě těší. Mimo jiné i proto, že z ostatních českých reprezentantů v běhu na lyžích nějaké mimořádné úspěchy čekat nemůžeme. Zatím se potvrzuje předolympijská prognóza, že kromě Jakše má největší naději na dobré vysvědčení pouze Petra Nováková, které její první závod podle představ nevyšel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy