Basketbalové překvapení na úvod. Hvězdami nabité USA prohrály s Francií

25. 7. 2021 16:23
Basketbalisté USA, kteří v Tokiu usilují o čtvrté zlato z olympijských her po sobě, podlehli v úvodním utkání Francii 76:83. Američané prohráli pod pěti kruhy poprvé od roku 2004 a po sérii 25 výher. Francouzi budou ve středu druhým soupeřem české reprezentace, která dnes ve skupině A zdolala Írán 84:78.
Edrice Adebayo střílí sice tentokrát připsal dva body, na Francii to ale bylo málo | Foto: Reuters

Americký tým kouče Gregga Popoviche nestačil na Francouze na druhém velkém turnaji za sebou, neboť s nimi prohrál i před dvěma lety ve čtvrtfinále mistrovství světa v Číně. Tehdy skončili Američané sedmí, nejhůř v historii, francouzští basketbalisté si pak došli pro bronz.

"Celé jsme to odevzdali. Doplatili jsme na nedůslednou obranu a spoustu chyb v útoku. Špatně jsem se pohybovali a volili nerozvážné střely. Je třeba si to uvědomit, podívat se na to, zapracovat na tom a snažit se to příště zlepšit," řekl novinářům trenér Popovich.

Šampionům z Pekingu, Londýna a Ria de Janeira nepomohlo ani 18 bodů úřadujícího šampiona NBA Jruea Holidaye a utržilli teprve šestou olympijskou porážku od roku 1936, kdy basketbal na hrách v Berlíně debutoval. Francii táhl 28 body rozehrávač Evan Fournier. Pivot Rudy Gobert měl se 14 body a devíti doskoky blízko k double double.

"Tohle je velký, chlapi. Dokud ale nezískáme to, co si chceme pověsit na krk, tak na tom vůbec nezáleží," prohlásil Gobert. "Každý hráč do týmu něco přinesl. Někdo body, někdo obranu, někdo doskoky. Máme skutečně tým, kterým jsme chtěli být a to je pro nás s ohledem do dalších zápasů úžasné," pochvaloval si francouzský pivot.

Přestože Američané neprožili ideální přípravu a prohráli během ní s Nigérií a Austrálií, proti Francii měli dobrý vstup do utkání a po sedmibodovém vedení v první čtvrtině odcházeli do kabin v poločase s náskokem 45:37.

Jenže hned po návratu do druhého poločasu "Les Bleus" zahájili velkou stíhací jízdu. Precizní obranou dovolili favoritovi jen 11 bodů a sami jich dali 25. Tým USA se navíc musel dlouho obejít bez své hlavní hvězdy Kevina Duranta, kterému byl už v úvodu třetí čtvrtiny odpískaný čtvrtý faul a hrozilo mu vyloučení. Dvojnásobný šampion NBA a nejlepší hráč soutěže z roku 2014 nezažil povedený duel a trefil jen čtyři z celkových 12 střel.

Američany držel čerstvý šampion NBA z Milwaukee Bucks Holiday, který v úvodních pěti minutách poslední čtvrtiny vstřelil 12 bodů a dostal svůj tým opět do sedmibodového trháku. Jenže ani tuto výhodu Popovichův výběr nevyužil. Díky střelecké formě Fourniera náskok ztratil a vrcholem zmaru byla situace, kdy v závěru za stavu 74:76 minuly americké hvězdy čtyři otevřené střely za sebou.

Francouzi si už v koncovce další triumf nad USA ujít nenechali a stali se po Austrálii druhým týmem, který basketbalovou velmoc porazil podruhé ve dvou letech. Američané si připsali třetí porážku z pěti posledních zápasů.

Skupina A (Saitama):

ČR - Írán 84:78 (25:19, 46:30, 67:46)

Sestava a body ČR: Auda 16, Schilb 14, Veselý 11, Balvín 9, Jelínek 7, Bohačík a Satoranský po 6, Palyza, Peterka a Šiřina po 5, Sehnal 0. Nejvíce bodů Íránu: Jakchalí 23, Džamšidi 16, Haddádí 15. Fauly: 17:18. Trestné hody: 18/12 - 17/10. Trojky: 6:6. Doskoky: 43:33.

Francie - USA 83:76 (15:22, 37:45, 62:56)

Nejvíce bodů: Fournier 28, Gobert 14, De Colo 13 - Holiday 18, Adebayo 12, Lillard 11.

1. Francie 1 1 0 83:76 2
2. ČR 1 1 0 84:78 2
3. Írán 1 0 1 78:84 1
4. USA 1 0 1 76:83 1