Hvězdní basketbalisté USA v problémech. Mysleli jsme, že budeme dominovat, diví se

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 8. 2016 13:36
Vyřazovací boje olympijského basketbalového turnaje slibují zajímavější podívanou než v Londýně před čtyřmi roky. Američané jakožto největší favorité zatím nedokázali přesvědčivě porazit žádný silný tým.
Kevin Durant je jednou z hlavních hvězd olympijského výběru USA.
Kevin Durant je jednou z hlavních hvězd olympijského výběru USA. | Foto: ČTK

Praha – Letmý pohled na tabulku a pavouka vyřazovacích bojů nikoho nevzruší. Hvězdní basketbalisté Spojených států ve skupině olympijského turnaje ani jednou neprohráli a ve čtvrtfinále vyhlíží Argentinu.

Teď ovládnout poslední tři zápasy a očekávané zlato je doma. Nebo ne?

Zřejmě půjde o mnohem těžší úkol, než mnozí čekali. Američané mají snad s každým utkáním větší a větší problémy. Skřípat to začalo po drtivých výhrách nad Čínou a Venezuelou.

Proti Austrálii zvítězili neotřesitelní favorité o deset bodů (98:88), ale dlouhou dobu prohrávali. Se Srbskem dojem nenapravili, ba naopak. O výsledek 94:91 se strachovali do poslední sekundy, kdy tajili dech při pohledu na střílejícího Bogdana Bogdanovice. Kdyby zamířil přesně, zápas by šel do prodloužení. Jenže minul. Američané však mohli slavit pouze nesměle. Porážce pod pěti kruhy byli nejblíž od roku 2004, kdy v Aténách zcela vyhořeli a získali "jen" bronz.

Durant a spol. se diví

Ani tahle facka ale nezabrala, proti Francii vyhrály Spojené státy znovu jenom o tři body (100:97). Evropský soupeř navíc šetřil hvězdného Tonyho Parkera.

"Na začátku jsem si myslel, že budeme dominovat, ale když jsme začali hrát s lepšími týmy, viděl jsem, že jsou opravdu hodně dobré," uznal Paul George, jenž jinak válí za Indianu.

Příliš velká dominance žen?

Zatímco hvězdy NBA moc nezáří, ženská reprezentace USA své protivnice bez milosti drtí, Senegal porazila dokonce o 65 bodů. Někteří se ptají, jestli takové výsledky sportu svědčí. Kouč Geno Auriemma svůj tým brání: "Jsme zkrátka takoví. Nikdy se nebudeme omlouvat za to, že jsme tak dobří."

Z údivu nemohl vyjít ani Kevin Durant, který nedávno podepsal kontrakt s Golden State: "Myslel jsem si, že budeme dominovat. Chtěli jsme se předvést, jenže místo toho jsme odehráli tři těsné zápasy v řadě. Ale výhra je výhra. Musíme jen zjistit, jak se zlepšit."

Ale půjde to? Američané se opírají hlavně o Duranta a Carmela Anthonyho. Ti jediní pamatují na čtyři roky staré olympijské velepředstavení v Londýně. Hvězdy NBA tehdy vybojovaly druhé zlato v řadě. Měly sice problém s Litvou a ve finále jim dalo zabrat i Španělsko, ale jinak protivníky drtily, třeba Nigérii smetly 156:73.

Chybí opory, ale leccos se dá vylepšit

V Londýně hráli ještě LeBron James či Russell Westbrook, jenže tentokrát účast odřekli. Stejně jako Stephen Curry a další opory, což je zkrátka znát.

To ale neznamená, že Američané nemají rezervy. "Musíme se sebrat v defenzivě," velí Paul George.

Na olympiádě chybí LeBron James, možná nejlepší basketbalista posledních let.
Na olympiádě chybí LeBron James, možná nejlepší basketbalista posledních let. | Foto: Reuters

Draymond Green z Golden State by zase rád viděl méně statickou hru: "Když jsme se pořádně hýbali, všechno šlapalo, defenziva byla také skvělá. Jenže jsme s tím přestali, takže máme problémy i na naší půlce."

Na vyladění formy nemají basketbalisté USA moc času, už dnes ve 23:45 českého času zahájí čtvrtfinále proti Argentině, čtvrtému nejlepšímu mužstvu světa podle žebříčku FIBA.

Pokud nedojde k překvapení, v semifinále Američané potkají Španěly, finalisty posledních dvou olympiád, nebo Francouze. O těsně výsledky dost možná nebude nouze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy