Češi nahání strach, uznává francouzská legenda. Jsou nebezpeční a nemají co ztratit

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
28. 7. 2021 10:28
Čeští basketbalisté odehrají dnes od 14 hodin druhé utkání olympijského turnaje proti Francii a vítězství by jim zajistilo postup do čtvrtfinále. Papírovým favoritem jsou sice Francouzi, kteří navíc na úvod zdolali Američany, ale Češi v poslední době svět basketbalu okouzlili a experti o nich hovoří s obrovským respektem. Úspěch proti Francii by nebyl považován za šok.
Jan Veselý v zápase basketbalistů s Íránem. Také proti Francii bude velkou českou zbraní.
Jan Veselý v zápase basketbalistů s Íránem. Také proti Francii bude velkou českou zbraní. | Foto: Reuters

Senzačním šestým místem na předloňském mistrovství světa v Číně a zvládnutou náročnou kvalifikací na olympijské hry si čeští basketbalisté získali nejednoho fanouška či odborníka po celém světě.

Když před turnajem v Tokiu dostal bývalý špičkový francouzský pivot Frédéric Weis, dnes expert televize Eurosport, několik otázek o týmu trenéra Ronena Ginzburga, odpověděl slovy plnými chvály a respektu.

"Češi mě v poslední době velice uchvátili. Například způsobem, jakým v semifinále kvalifikace porazili Kanaďany. Mají mužstvo, které v tomto složení už dokázalo velké věci a teď nemá co ztratit," podotkl stříbrný medailista z olympiády v roce 2000.

V systému tří čtyřčlenných skupin, kdy do čtvrtfinále postupují vždy první dvě mužstva plus dva nejlepší týmy z třetích míst, se před turnajem očekávalo, že zápas Čechů s Francouzi by měl být bitvou o přímý postup.

Češi na úvod olympiády splnili roli favoritů proti Íránu a vyhráli 84:78, přestože hlavně s poslední čtvrtinou nemohli být vůbec spokojeni. Zato vítězství Francie nad hvězdnými Američany 83:76 už predikcemi vývoje skupiny zajímavě zamíchalo.

Francii s tahounem Rudym Gobertem z Utahu v čele se teď po skvělém triumfu proti úřadujícím trojnásobným olympijským šampionům připisují ještě větší šance, nicméně alespoň před startem her měl Weis z duelu s českou reprezentací obavy.

"Tím, jak jsou Češi nebezpeční, mi nahání strach. A bát by se mělo i naše národní mužstvo. Francie nehrála před olympiádou tak dobře jako Češi, v přípravném zápase podlehla třeba Japonsku, což by se jí stávat nemělo," připomínal. Dvakrát prohráli Francouzi také se Španěly.

"Všichni mluví o Tomáši Satoranském… Ano, to je vynikající hráč a každý to ví. Ale český tým není jen o něm. Skvělé výkony podávají Ondřej Balvín s Janem Veselým a je tam spousta dalších jmen," poznamenal Weis.

S Weisem souhlasí i španělský basketbalový kouč Piti Hurtado. "Z mého trenérského pohledu je u českého týmu nejdůležitější obrana. Češi mají vysoké hráče, hrají s obrovskou vášní a přivezli Veselého, jednoho z nejlepších hráčů Euroligy. Mohou se měřit s kýmkoliv," prohlásil.

Češi ví, že musí o několik úrovní zlepšit výkon z prvního zápasu, ale na Francii si věří. "Když dáme dohromady naši zkušenost, energii, zábavu a zvládneme se soustředit celých čtyřicet minut, tak si myslím, že máme dobrou šanci," nechal se slyšet Blake Schilb.

"Samozřejmě jsou Francouzi favorité, mají atletický a zkušený tým. Ale my budeme před zápasem v pohodě," doplnil Satoranský, jenž už před odletem do Tokia označil Francii za hratelného soupeře.

Byť patří basketbalisté ze země galského kohouta stabilně mezi špičku v Evropě i na světě, v celé olympijské historii získali jen dvě medaile v letech 1948 a 2000, v obou případech stříbrné.

Zmiňovaný Weis však na finále ze Sydney nevzpomíná zrovna nejlépe. Stal se totiž "obětí" Vince Cartera a jeho "smeče smrti", při níž Američan 218 centimetrů vysokého francouzského pivota přeskočil. "Tehdy jsem se naučil, že lidé umí létat," říkával později Francouz s hořkým úsměvem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy