Čtvrtfinále je blízko, Češky otočily duel s Chorvatskem

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
1. 8. 2012 22:40
České basketbalistky ukončily své trápení na olympijském turnaji a konečně zvítězily.
Česká basketbalistka Petra Kulichová blokuje Chorvatku Mariju Vrsaljkovou v utkání skupina A na OH 2012 v Londýně. | Foto: Reuters

Londýn - České basketbalistky na třetí pokus v olympijském turnaji uspěly a výrazně se přiblížily postupu mezi osm nejlepších týmů.

Svěřenkyně kouče Lubora Blažka v poslední čtvrtině otočily duel s Chorvatskem, vyhráli 89:70 a k postupu by jim měla stačit výhra nad outsiderem skupiny Angolou.

Česky začaly hrůzostrašně

Český kouč nechal v úvodu sedět na lavičce tahounky Kateřinu Elhotovou a Hanu Horákovou a tento tah se mu hrubě nepovedl. Kateřina Zohnová ani Kateřina Bartoňová nezazářily a ve čtvrté minutě byl stav zápasu 10:0 pro Chorvatky.

Když nezabral time out, zabrala střídání. Blažek poslal ve 4. minutě do hry Elhotovou s Horákovou a byla to právě prvně jmenovaná, která devátou českou střelou zaznamenala první koš.

Češky se postupně oklepaly z hrozivého úvodu, umazávaly manko a první čtvrtinu nakonec ovládly v poměru 22:19. Když vedení ve druhé desetiminutovce navýšili na šest bodů (45:39) a navíc v úvodu druhé půle odskočili dokonce do jedenáctibodového trháku, vypadalo to z jejich pohledu skvěle.

Chorvatky se nezlomily ani ve třetí čtvrtině

Chorvatky se ale nesložily, konstantní hrou dokázaly otočit vývoj zápasu a po třetí čtvrtině vedly 60:57. Z českým postupem do čtvrtfinále to v tu chvíli vypadalo všelijak, jen ne dobře.

Naštěstí se ale k výborně hrajícímu triu Elhotová-Horáková-Veselá přidala v posledním dějiství také Ilona Burgrová. Česká pivotmanka sice hrála od 27. minutě se čtyřmi osobními chybami, přesto v posledním dějiství koncertovala!

Zaznamela v ní 15 ze svých 19 bodů, přidala celkem šest bloků (4 v poslední čtvrtině) a 4 doskoky.

Když ve 36. minutě podruhé v zápase uskočily Češky do jedenáctibodové trháku a dokázaly jej tentokrát pro následující vteřiny udržet, Chorvatky definitivně odpadly. S ohledem na jejich bojovný výkon je pro balkánské soupeřky porážka o 19 bodů možná až příliš krutá.

Češky čekají ještě dva zápasy

Českým basketbalistkám ale výhra podle všeho zajistil postup do čtvrtfinále, pokud porazí Angolu a nevyhoří v zápase s Američankami ani případná výhra Chorvatek nad Tureckem by je o postup neměla připravit.

Svěřenkyně kouče Lubora Blažka dnes předvedly nejlepší výkon na turnaji, k dokonalosti hodné vicemistryním světa a čtvrtému celku světového žebříčku ale stále něco chybí. Co? Lepší obrana a především střelba.

Sice se celkem pět českých hráček dostalo na dvouciferný součet bodů - Elhotová (20), Burgrová (19), Vítečková (18), Veselá (12), Horáková (11). Zbytek týmu ale zaznamel pouze 9 bodů a celkové procento úspěšnosti střelby se zastavilo na 33 procentech.

A to by v páteční repríze posledního souboje z finále MS na Američanky nejspíše nestačilo...