Poslední Čechoslováci: Změlíka uklidnil kostel, zářil i Železný. Pollert zlato prodal

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 8. 2022 6:15
Před třiceti lety skončila v Barceloně olympiáda, na níž se Češi a Slováci naposled představili pod jednou vlajkou. Československá výprava získala sedm medailí (4-2-1) a v pořadí národů obsadila patnáctou příčku. Podívejte se v přehledu, jak se od roku 1992 tehdejší medailisté proměnili.

Jan Železný (oštěp, zlato)

Legendární oštěpař z Mladé Boleslavi se stal vůbec tím posledním československým olympijským vítězem, neboť jeho disciplína tradičně spoluuzavírá atletický program her.

Úvodním hodem ve finále Jan Železný překonal vlastní olympijský rekord z kvalifikace v Soulu 1988 a 89,66 metru mu s přehledem stačilo na první velké zlato v kariéře. Vyhrál ještě dvě následující olympiády v Atlantě a Sydney, ze Soulu měl stříbro. Třikrát byl mistrem světa.

Železný je dodnes světovým rekordmanem (98,48), jako ředitel vede každoročně ostravský mítink Zlatá tretra a trénuje české oštěpaře. Také jeho zásluhou drží tato disciplína naživu jinak vysychající medailovou žílu tuzemské atletiky.

Před třemi lety se přímo v oštěpařském sektoru na stadionu v Nymburce oženil se svou atletickou svěřenkyní Andreou Drápalovou.