Brazilci vypískali rekordmana Lavillenieho. Tohle není fotbal, reagoval znechuceně

Sport ČTK Sport, ČTK
16. 8. 2016 9:36
René Lavillenie byl před olympijským finále tyčkařů považován za jednoho z největších favoritů na zlatou medaili, ale nakonec skončil druhý za domácím Brazilcem Thiagem Braz da Silvou, kterého tamní publikum na olympijském stadionu v Riu de Janeiru podporovalo všemožnými prostředky. Francouz Lavillenie si během svých pokusů musel vyslechnout hlasitý pískot a bučení, které mu stěžovalo koncentraci. "To nebylo fair play. Tohle patří na fotbal, ne na atletiku," postěžoval si Francouz po závodě.
Renaud Lavillenie po finále tyčky.
Renaud Lavillenie po finále tyčky. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro – Mužské olympijské finále skoku o tyči přineslo nečekaného vítěze. Osobním a olympijským rekordem se o zlato postaral domácí Brazilec Thiago Braz da Silva, který za sebou nechal francouzského rekordmana Renauda Lavillenieho.

Závod však do jisté míry ovlivnilo domácí publikum, které pískalo a bučelo na největší protivníky domácích sportovců. Podobné reakce se dočkali i sportovní gymnasté během svých závodů.

Atmosféra na olympijském závodu připomínala spíše fotbalové klání, čehož si nemohl nevšimnout stříbrný Lavillenie, kterého publikum při rozhodujícím pokusu o zlato na 608 centimetrech vypískalo. "To nebylo fair play. Tohle patří na fotbal, ne na atletiku," postěžoval si Francouz.

Nedostatek úcty

"Chápu, že je Thiago domácí skokan, ale projevu nedostatku úcty k jeho soupeřům nerozumím. Podobně se fanoušci mohou chovat doma u televizorů, ale ne na stadionu," pokračoval frustrovaný Lavillenie.

"Nemyslím si, že by se ostatní sportovci dočkali podobné reakce i ve Francii. Fanoušci by si měli uvědomit, že olympijské hry jsou jednou za čtyři roky a mají obrovský vliv na další kariéru sportovce; dnes svým chováním zničili mnoha atletům olympijskou zkušenost," dodal už klidným hlasem Lavillenie.

Kudlička souhlasí s Francouzem

A s téměř třicetiletým Francouzem souhlasil i čtvrtý ze závodu Jan Kudlička. "Přišlo mi to ubohé a do sportu to nepatří. Fanoušci se zachovali nesportovně. Tohle kdyby se stalo v Česku, tak bych se za české fanoušky styděl," nebral si servítky na adresu Brazilců v hledišti Kudlička.

Dokonce i olympijský vítěz Thiago Braz da Silva přiznal, že ho fanoušci hnali až moc. "Musel jsem se koncentrovat na techniku a zapomenout na lidi, ale moje domácí město chtělo, abych to tu vyhrál," mluvil v euforii po závodě tyčkař, jenž poprvé v kariéře překonal šestimetrovou hranici a výkonem 603 centimetrů se stal olympijským vítězem.

 

Právě se děje

Další zprávy