Brazilci vypískali rekordmana Lavillenieho. Tohle není fotbal, reagoval znechuceně

Sport ČTK Sport, ČTK
16. 8. 2016 9:36
René Lavillenie byl před olympijským finále tyčkařů považován za jednoho z největších favoritů na zlatou medaili, ale nakonec skončil druhý za domácím Brazilcem Thiagem Braz da Silvou, kterého tamní publikum na olympijském stadionu v Riu de Janeiru podporovalo všemožnými prostředky. Francouz Lavillenie si během svých pokusů musel vyslechnout hlasitý pískot a bučení, které mu stěžovalo koncentraci. "To nebylo fair play. Tohle patří na fotbal, ne na atletiku," postěžoval si Francouz po závodě.
Renaud Lavillenie po finále tyčky.
Renaud Lavillenie po finále tyčky. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro – Mužské olympijské finále skoku o tyči přineslo nečekaného vítěze. Osobním a olympijským rekordem se o zlato postaral domácí Brazilec Thiago Braz da Silva, který za sebou nechal francouzského rekordmana Renauda Lavillenieho.

Závod však do jisté míry ovlivnilo domácí publikum, které pískalo a bučelo na největší protivníky domácích sportovců. Podobné reakce se dočkali i sportovní gymnasté během svých závodů.

Atmosféra na olympijském závodu připomínala spíše fotbalové klání, čehož si nemohl nevšimnout stříbrný Lavillenie, kterého publikum při rozhodujícím pokusu o zlato na 608 centimetrech vypískalo. "To nebylo fair play. Tohle patří na fotbal, ne na atletiku," postěžoval si Francouz.

Nedostatek úcty

"Chápu, že je Thiago domácí skokan, ale projevu nedostatku úcty k jeho soupeřům nerozumím. Podobně se fanoušci mohou chovat doma u televizorů, ale ne na stadionu," pokračoval frustrovaný Lavillenie.

"Nemyslím si, že by se ostatní sportovci dočkali podobné reakce i ve Francii. Fanoušci by si měli uvědomit, že olympijské hry jsou jednou za čtyři roky a mají obrovský vliv na další kariéru sportovce; dnes svým chováním zničili mnoha atletům olympijskou zkušenost," dodal už klidným hlasem Lavillenie.

Kudlička souhlasí s Francouzem

A s téměř třicetiletým Francouzem souhlasil i čtvrtý ze závodu Jan Kudlička. "Přišlo mi to ubohé a do sportu to nepatří. Fanoušci se zachovali nesportovně. Tohle kdyby se stalo v Česku, tak bych se za české fanoušky styděl," nebral si servítky na adresu Brazilců v hledišti Kudlička.

Dokonce i olympijský vítěz Thiago Braz da Silva přiznal, že ho fanoušci hnali až moc. "Musel jsem se koncentrovat na techniku a zapomenout na lidi, ale moje domácí město chtělo, abych to tu vyhrál," mluvil v euforii po závodě tyčkař, jenž poprvé v kariéře překonal šestimetrovou hranici a výkonem 603 centimetrů se stal olympijským vítězem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy