Ani na chvíli jsem nepochyboval, bouldering byl ale infarktový, přiznal Ondra

ČTK ČTK
3. 8. 2021 19:35
S vypětím všech sil si Adam Ondra pohlídal lezení na obtížnost a zvládl kvalifikaci olympijské premiéry lezecké kombinace. Do finále prošel z pátého místa a ve čtvrtečním boji o medaile plánuje odvážnější strategii.
Sportovní lezec Adam Ondra na OH 2020.
Sportovní lezec Adam Ondra na OH 2020. | Foto: Reuters

Lezeckou kombinaci začíná závod na rychlost, nejslabší disciplína českého favorita, v které byl osmnáctý. V následném boulderingu Ondra zvládl první top, ve druhém ale neuspěl, ve třetím si připsal zónu a druhý top přidal díky zvládnutému "netopýrovi".

"Bylo to hodně infarktové, hlavně když jsem nevylezl třetí boulder, kterému jsem byl opravdu hodně blízko. Ztratil jsem v něm hodně síly. Na poslední jsem si věřil, ale myslel jsem si, že budu po boulderingu někde v půlce startovního pole a byl jsem fakt hodně naštvaný," řekl.

Nedařilo se ale ani jeho soupeřům a v druhé disciplíně tak stačil jeho výkon na třetí místo. Hodně si proto oddechl. "Úplně nejvíc," přiznal osmadvacetiletý lezec z Brna.

Bouldering přitom začal dobře. Zvládl první cestu, která se mu nelíbila. "Na čtvrtý pokus to klaplo," řekl. Na dvojce přišel na správnou metodu pozdě a nestihl přezout boty, jak by chtěl.

"Na originální metodu lezení jsem přezul na tvrdší lezečku na levou nohu. Zjistil jsem, že touhle metodou to nepůjde, takže jsem to začal zkoušet jinak a potřeboval jsem zpátky měkkou botu, ale na pravou by se hodila tvrdá. Zbývalo mi už jenom půl minuty a už jsem to nestihl," popisoval.

Při třetím boulderu zvládl úvodní skok. "Ale na konci byl velmi fyzický dolez, kde jsem se bál, že to nepůjde. A taky to tak bylo," podotkl a ke čtvrtému dodal: "Bylo potřeba udělat takzvaného netopýra a přitáhnout se za špičky. Bál jsem se toho, naštěstí to nějak vyšlo."

V průběžném pořadí po dvou disciplínách figuroval na šestém místě. Aby se s jistotou dostal do postupové osmičky a neudělal chybu, tak si lezení na obtížnost hlídal. "Nechtěl jsem dopustit, co se stalo před dvěma lety v Hačiodži, kde jsem šel trochu na riziko a dotkl se nýtu, za což jsem byl následně diskvalifikován," zmínil předloňské mistrovství světa právě v Japonsku.

Ochozy areálu byly prázdné, Ondra si ale ještě před začátkem obtížnosti utišil pár desítek přítomných, většinou lidi z realizačních týmů a pořadatele. "Kdyby tady byl kotel lidí, tak by mně povzbuzování nevadilo. Ale tím, že jsem byl v téhle situaci a bylo tady málo diváků, tak jsem radši poprosil o tišší atmosféru, abych se ve spodní pasáži zbytečně nesplašil."

Na patnáctimetrové stěně častěji používal magnézium a snažil se své pohyby kontrolovat. "Takže kvůli tomuhle stylu lezení mi potom nahoře došly síly. Asi bych se znovu zachoval stejně, ale zároveň je to dobrá lekce, že ve finále na tu obtížnost prostě lézt nemůžu. Napálím to, musím jít daleko víc do rizika, což může být cesta k dobrému výsledku," prohlásil Ondra.

Nervóznější, protože ho čekal první olympijský start, Ondra nebyl. "Vlastně celou dobu jsem byl v pohodě. Až na obtížnost, kde jsem ani nebyl nervózní, nepochyboval jsem, že by to snad nemělo vyjít, ale lezl jsem, abych si to pohlídal, a to není nic pro mě," zopakoval.

Ve finále bude Ondra jedním z favoritů na stupně vítězů. Kombinace rychlosti, boulderingu a lezení na obtížnost je ale podle něj nevyzpytatelná. "Tenhle formát je prostě jenom částečně o tom, jak kdo zaleze. Ale je to dost o tom, jak zalezou ostatní," konstatoval.

To není Adam Ondra v tanečních. Takhle vypadá prohlídka lezecké trasy | Video: Petr Paseka

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy