Američany před zahájením olympiády trápí abeceda. V televizi budou moc brzy

Kryštof Černovský
29. 7. 2016 10:01
Televize NBC by ráda změnila pořadí nástupu při slavnostním zahájení olympijských her v Rio de Janeiru. Kvůli sledovanosti.
Olympionici Estados Unidos v uniformě
Olympionici Estados Unidos v uniformě | Foto: Ralph Lauren

Praha - Oči upřené na obrazovku, praskání popcornu v mikrovlnce, občas zatajený dech při jednotlivých vystoupeních, důkladná kritika oblečení všech výprav a tradiční dohady, kdo bude ten šťastlivec, který bude smět zapálit olympijský oheň.

Dost možná budou právě takto, v mnoha domácnostech po celém světě, sledovat zahájení zahájení XXXI. letních olympijských her na stadionu Maracanã.

Rozhoduje jazyk pořadatelské země

Stejně jako je však zahájení velkým lákadlem pro diváky, neméně důležitý je úvodní ceremoniál i pro televize, které ho vysílají. V USA, kde hry vysílá NBC, sledovalo zahajovací ceremoniál 2012 v Londýně více než 40 milionů lidí, což byl značný nárůst oproti Pekingu. Tyto čísla by si televize samozřejmě ráda udržela nebo ještě navýšila. V tomto ohledu však narazila na problém.

Tím je pořadí, ve kterém se budou jednotlivé výpravy objevovat v útrobách stadionu. Sportovci Spojených států nastupují většinou až mezi posledními a diváci si, chtějí-li vidět své reprezentanty, musejí pořádně počkat. V Brazílii je však oficiálním jazykem Portugalština a ta nezná USA, ale Estados Unidos. Američtí sportovci se tak, podle pravidla, dle kterého země nastupují podle abecedy v úředním jazyce pořadatelské země, objeví relativně brzo a mohlo by se stát, že u diváků o zbytek programu opadne zájem a zahájení přestanou sledovat.

Proto se NBC rozhodla požádat Mezinárodní olympijský výbor, zda by jejich sportovci nemohli nastoupit tradičněji, v pozdější části programu. Pořadatele o to, zda by mohli olympioniky USA uvést v angličtině, údajně nepožádali.

Rozhodují směrnice

Mluvčí NBC v prohlášení uvedl, že jednají se svými partnery v Mezinárodním olympijském výboru, aby se snažili vyjít vstříc ohromnému počtu diváků napříč Spojenými státy. Přesto to vypadá, že se svým požadavkem nepochodí.

Jak uvedl mluvčí organizační komise her v Riu, s odkazem na směrnice Mezinárodního olympijského výboru, abeceda v jazyce pořadatelské země určuje pořadí a televizní sledovanost to v tomto případě neovlivní. Počkat si naopak budou muset i čeští diváci-než se na ploše objeví v pestrobarevném oblečení sportovci z República Checa, bude určitě dlouho po půlnoci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Hasiči na D1 na Benešovsku zasahovali v minulých dvou dnech kvůli tragické hromadné nehodě na 49. kilometru ve směru na Brno. Při nedělní havárii cisterny a čtyř osobních aut jeden řidič uhořel, deset lidí ošetřili záchranáři. Kvůli palmovému oleji, který vytekl z cisterny, tam stále platí výstraha na kluzkou vozovku a omezení rychlosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

Další zprávy