Američany před zahájením olympiády trápí abeceda. V televizi budou moc brzy

Kryštof Černovský
29. 7. 2016 10:01
Televize NBC by ráda změnila pořadí nástupu při slavnostním zahájení olympijských her v Rio de Janeiru. Kvůli sledovanosti.
Olympionici Estados Unidos v uniformě
Olympionici Estados Unidos v uniformě | Foto: Ralph Lauren

Praha - Oči upřené na obrazovku, praskání popcornu v mikrovlnce, občas zatajený dech při jednotlivých vystoupeních, důkladná kritika oblečení všech výprav a tradiční dohady, kdo bude ten šťastlivec, který bude smět zapálit olympijský oheň.

Dost možná budou právě takto, v mnoha domácnostech po celém světě, sledovat zahájení zahájení XXXI. letních olympijských her na stadionu Maracanã.

Rozhoduje jazyk pořadatelské země

Stejně jako je však zahájení velkým lákadlem pro diváky, neméně důležitý je úvodní ceremoniál i pro televize, které ho vysílají. V USA, kde hry vysílá NBC, sledovalo zahajovací ceremoniál 2012 v Londýně více než 40 milionů lidí, což byl značný nárůst oproti Pekingu. Tyto čísla by si televize samozřejmě ráda udržela nebo ještě navýšila. V tomto ohledu však narazila na problém.

Tím je pořadí, ve kterém se budou jednotlivé výpravy objevovat v útrobách stadionu. Sportovci Spojených států nastupují většinou až mezi posledními a diváci si, chtějí-li vidět své reprezentanty, musejí pořádně počkat. V Brazílii je však oficiálním jazykem Portugalština a ta nezná USA, ale Estados Unidos. Američtí sportovci se tak, podle pravidla, dle kterého země nastupují podle abecedy v úředním jazyce pořadatelské země, objeví relativně brzo a mohlo by se stát, že u diváků o zbytek programu opadne zájem a zahájení přestanou sledovat.

Proto se NBC rozhodla požádat Mezinárodní olympijský výbor, zda by jejich sportovci nemohli nastoupit tradičněji, v pozdější části programu. Pořadatele o to, zda by mohli olympioniky USA uvést v angličtině, údajně nepožádali.

Rozhodují směrnice

Mluvčí NBC v prohlášení uvedl, že jednají se svými partnery v Mezinárodním olympijském výboru, aby se snažili vyjít vstříc ohromnému počtu diváků napříč Spojenými státy. Přesto to vypadá, že se svým požadavkem nepochodí.

Jak uvedl mluvčí organizační komise her v Riu, s odkazem na směrnice Mezinárodního olympijského výboru, abeceda v jazyce pořadatelské země určuje pořadí a televizní sledovanost to v tomto případě neovlivní. Počkat si naopak budou muset i čeští diváci-než se na ploše objeví v pestrobarevném oblečení sportovci z República Checa, bude určitě dlouho po půlnoci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká palba v Idlibu zabila devět lidí na straně Damašku

Síly podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada v pondělí přišly o devět bojovníků při tureckém ostřelování v provincii Idlib, kde se nachází poslední syrské pozice džihádistů a povstalců podporovaných Ankarou. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ofenziva vlády, kterou podporuje Rusko, na severozápadě Sýrie trvá bez přestávky od prosince.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy