Nebýt olympiády, asi bych se už na závody vykašlal, přiznává "posedlý" lezec Ondra

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
27. 11. 2019 13:57
Už mohl mít klid, dát si odpočinek a pořádně se připravit na olympijskou sezonu. Místo toho se musí lezec Adam Ondra trápit s kvalifikací, aby mohl na boje pod pěti kruhy vůbec odcestovat.
Adam Ondra
Adam Ondra | Foto: Lukáš Bíba

V srpnu měl šestadvacetiletý brněnský rodák prvním možnost proniknout do olympijské nominace. Na mistrovství světa ho však video usvědčilo z technické chyby a osmička kvalifikovaných mu zůstala na hony vzdálená. 

Místo postupových oslav si musel v listopadu naordinovat další tři týdny tréninku a nachystat se na olympijskou kvalifikaci do Toulouse, kde bude až do neděle ve hře šest dalších místenek.

"Ten fakt, že je to až za tři týdny, je nepříjemný. Teď se cítím v dobré formě, kdyby to bylo už tenhle víkend, už bych to měl za sebou," krčil Ondra rameny poté, co na začátku listopadu slavnostně pokřtil svou biografii.

Před cestou do Francie stihl kromě životopisné knihy vydat i fotoknihu s obrázky, které ilustrují jeho poslední dva roky po skalních stěnách různě po světě. 

Fanouškům se ve svých výtvorech přiznává, co pro něj lezení znamená. Však se jeho biografie také jmenuje příznačně "Lezec tělem i duší".

"Maminka tvrdí, že jsem v deseti měsících vylezl z dětské postýlky, což je na desetiměsíční dítě docela hezký výkon," napsal v ní Ondra.

Zároveň neskrývá, že své nadšení pro lezení momentálně u svých nástupců nevidí. "Dnes vidím, že spousta dětí v osmi letech leze těžké cesty, jenže se mi zdá, že jim často chybí takový ten zápal, chybí jim moje posedlost," prohlásil. 

Knihou chtěl upozornit na to, že jeho kariéra lezení nezačala jen slezením cesty na monumentální yosemmitské skalní stěně Down Wall. Nesměla chybět ani kapitola o olympijských hrách a přípravě na ně. I když start v Tokiu 2020 stále nemá jistý.  

Tam bude ve hře jediná sada medailí pro nejlepší v kombinaci tří disciplín - lezení na obtížnost, boulderingu a lezení na rychlost. Právě poslední disciplína dělá Ondrovi největší potíže.

"Poprvé jsem musel trénovat něco, co jsem nikdy nedělal. Lezou se tu snadné cesty, ale o to rychleji. Jen pro představu: při takovém obyčejném ´sprintování´ těžké stěny trvá zdolat patnáct metrů asi minutu a půl, tady je řeč o necelých šesti sekundách. Já momentálně lezu za osm sekund," vysvětluje český lezec.

Ten bude od čtvrtka do neděle v Toulouse bojovat o jednu místenku do Tokia jako nasazená jednička. Ve světovém žebříčku je v olympijské kombinaci na druhém místě za už kvalifikovaným mistrem světa Japoncem Tomoou Narasakim.

Právě na Japonce si bude muset dávat největší pozor. Patří mezi absolutní lezeckou špičku a ve dvaadvacetičlenné startovní listině kvalifikace figurují hned čtyři japonští aspiranti. Na světovém šampionátu už dvě místenky mezi elitou získali, ale chtějí vybojovat další, aby se na jaře 2020 mohli rozhodnout, koho na OH nominují. 

Ondra olympijské výzvě ale podřizuje přípravu, i když by se raději viděl někde v přírodě při zdolávání cest. 

"Musím přiznat, že kdyby žádná olympiáda nebyla, závody už bych možná nechal běžet. Těžko říct. Ale olympiáda bude - a ta mě na závodech pevně drží. Je to něco nového a to mě motivuje," dodala česká naděje. 

Kdyby Ondra ani v Toulouse neuspěl, bude mít možnost ještě na jaře 2020, kdy bude k dispozici jedno místo na mistrovství Evropy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy