Zimní olympijské hry • 15. den • 5:00

Patnáctý den ZOH živě

Dobrý den, vítejte u online přenosu z 15. dne olympijských her v Pchjongčchangu.

6:00

Kanadské skikrosařky ovládly finále olympijského závodu v Pchjongčchangu. Zlato vyhrála stříbrná medailistka ze Soči Kelsey Serwaová, která v rozhodující jízdě porazila krajanku Brittany Phelanovou. Bronz získala úřadující vicemistryně světa Švýcarka Fanny Smithová.

6:00

Nikol Kučerová vypadla ve skikrosu ve čtvrtfinále a obsadila 14. místo. Osmadvacetiletá česká reprezentantka útočila v těsné čtvrtfinálové jízdě ještě v polovině trati na druhé postupové místo, nakonec ale obsadila poslední čtvrtou příčku.

6:03

Akrobatické lyžování- ženy, skikros: 1. Serwaová, 2. Phelanová (obě Kan.), 3. Smithová (Švýc.), 4. Näslundová (Švéd.), v malém finále: 5. Baronová (Fr.), 6. Anderssonová (Švéd.), 7. Lüdiová (Švýc.), 8. Kennedyová-Simová (Austr.), ve čtvrtfinále: 9. Ofnerová (Rak.), 10. Bergerová Sabbatelová (Fr.), …14. Kučerová (ČR).

6:05

Vrcholem dne bude pro české fanoušky semifinále hokejového turnaje, v němž od 8:40 nastoupí svěřenci trenéra Josefa Jandače proti týmu ruských hokejistů. Projděte si historii vzájemných zápasů, zajímavosti i statistiky obou mužstev.

6:25

Česká skikrosařka Nikol Kučerová nebyla se 14. místem příliš spokojená.

6:30

Olympijskou vítězkou v krasobruslení je patnáctiletá Ruska Alina Zagitovová. Za volnou jízdu dostala navlas stejnou známku jako dvojnásobná mistryně světa Jevgenija Medveděvová, kterou díky náskoku z krátkého programu porazila o 1,31 bodu. Bronz získala Kanaďanka Kaetlyn Osmondová.

6:45

Krasobruslení - ženy, konečné pořadí: 1. Zagitovová 239,57, 2. Medveděvová (obě OSR) 238,26, 3. Osmondová (Kan.) 231,02, 4. Mijaharaová (Jap.) 222,38, 5. Kostnerová (It.) 212,44, 6. Sakamotová (Jap.) 209,71, 7. Čche Ta-pin (Korea) 199,26, 8. Sotskovová (OSR) 198,10, 9. Tennellová 192,35, 10. Nagasuová (obě USA) 186,54.

7:00

Biatlonisty čeká od 12:15 závěrečný závod, štafeta mužů. Pro české kvarteto to bude víc než jen loučení s Pchjongčchangem…

7:15

Projděte si dosavadní výsledky a zbývající program olympiády v Pchjongčchangu.

7:30

Rusce Alině Zagitovové chybělo 26 dní k tomu, aby se stala nejmladší krasobruslařskou vítězkou olympiády. Rekordmankou zůstává Tara Lipinská, která triumfovala v Naganu.

7:40

Už jen hodina zbývá do úvodního buly semifinále hokejového turnaje mezi Českem a týmem z Ruska. Dnes se odehraje i druhý boj o finále, Kanada změří síly s Německem od 13:10. Co si o německém zázraku na ledě myslí ve videorozhovoru expert Milan Antoš?

8:00

Shrňme si dosavadní události 15. dne olympiády v Pchjongčchangu:

• Olympijskou vítězkou v krasobruslení je patnáctiletá Ruska Alina Zagitovová, chybělo jí 26 dní, aby byla nejmladší vítězkou v krasobruslení vůbec
  • Skikros vyhrála Serwaová před Phalenovou, za oběma Kanaďankama dojela Smithová ze Švýcarska. Češka Nikol Kučerová skončila na 14. místě
  • České hokejisty čeká od 8:40 semifinálové utkání s Ruskem
8:08

Trenér Josef Jandač se nejspíš bude muset obejít bez Michala Jordána. Český obránce vynechal čtvrtfinálový zápas, ale pro utkání s Ruskem měl být dle svých slov připraven. Na soupisce pro utkání ale chybí.

Michal Jordán slaví gól na 2:2 v zápase Česko - Kanada na ZOH 2018
Michal Jordán slaví gól na 2:2 v zápase Česko - Kanada na ZOH 2018 | Foto: Reuters
8:21

Za necelých dvacet minut začne v hale v Kangnungu utkání mezi Českem a Ruskem. Utkání Aktuálně.cz sleduje v podrobném online přenosu. Nejdůležitější informace přineseme i zde.

8:36

Češi nastoupí proti Rusům v této sestavě. Utkání začíná už za čtyři minuty.

Sestava Česka:
Francouz (Furch) - Polášek, Nakládal, J. Kolář (A), Mozík, Jordán, Kundrátek, O. Němec - D. Kubalík, Jan Kovář (A), M. Erat (C) - Červenka, Mertl, Martin Růžička - Sekáč, Koukal, Radil - Birner, Horák, Řepík - T. Zohorna.

8:45

Michal Jordán se nakonec přece jen v zápase proti Rusku objeví. Bek Chabarovsku, který předešlý duel kvůli svalovému zranění vynechal, chyběl v původní soupisce národního týmu pro utkání. Po rozbruslení na ni byl ale doplněn. Utkání sledujte živě v podrobném online přenosu.

8:53

V curlingovém zápase mužů o třetí místo zatím hrají Kanaďané se Švýcary v polovině 2:2. Švýcaři si vypracovali vedení 2:0, ale Kanaďané ve čtvrtém endu zapsali dva body.

Kanadští curleři v utkání o bronz na ZOH 2018
Kanadští curleři v utkání o bronz na ZOH 2018 | Foto: Reuters
9:11

Češi hrají s Ruskem po první třetině bez branek 0:0.

9:23

Od 12:15 pojedou o medaili čeští biatlonisté v mužské štafetě ve složení Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Michal Šlesingr a Jaroslav Soukup.

9:37

Krátce předtím, než se utkání překulí do druhé poloviny hraje česká reprezentace s Ruskem bez branek. Další průběh sledujte v podrobném online přenosu.

9:40

Rusko jde ve 28. minutě utkání do vedení zásluhou Nikity Guseva. Celou situaci ještě přezkoumává videorozhodčí na žádost české lavičky, nicméně branka bude pravděpodobně uznána.

Kirill Kaprizov v semifinále Česko - Rusko na ZOH 2018
Kirill Kaprizov v semifinále Česko - Rusko na ZOH 2018 | Foto: Reuters
9:44

Potvrzeno, Česko - Rusko 0:1. Více podrobností najdete v podrobném online přenosu.

9:47

Česko prohrává 0:2. Vladislav Gavrikov zakončil akci dvou na jednoho a zvýšil ruské vedení.

9:56

Pro kanadskou výpravu se jedná o nejúspěšnější zimní olympiádu v historii. Javorové listy získaly 27 medailí a překonaly tak svou nejúspěšnější olympiádu doma ve Vancouveru. Historicky nejúspěšnějším národem zůstávají s 35 cennými kovy Norové.

10:00

• Čeští hokejisté prohrávají na konci druhé třetiny s Ruskem 0:2
10:15

Češi hrají po dvou třetinách s Ruskem 0:2. Soupeř národnímu týmu odskočil díky dvěma brankám během 27 vteřin, o které se postarali Gusev a Gavrikov.

10:29

V některých školách se děti učí, v jiných se mohou dívat na hokej.

10:34

Jenže ne ve všech firmách se zaměstnanci mohou dívat na hokejové semifinále.

10:42

Bronzovou medaili z curlingového turnaje mužů berou Švýcaři, kteří porazili Kanadu 7:5. V polovině utkání byl stav zápasu 2:2, když ve čtvrtém endu srovnali Kanaďané. Hned v následujícím si ovšem vedení o dva kameny vzali zpět Švýcaři a vedení udrželi.

Švýcarští hráči slaví vítězství v zápase o bronz v curlingovém turnaji na ZOH 2018 | Foto: Reuters
10:50

Do konce semifinálového utkání zbývají dvě minuty. Sledujte zápas online.

10:58

Češi se do finále nepodívají. Vyrovnaný zápas s Ruskem rozhodla kratičká pasáž ve druhé třetině.

11:17

Pochvala od americké lyžařské legendy pro Ester Ledeckou. ""Ester jim může dát naději, že jde soutěžit a uspět ve více sportech. Bezpochyby se dá říct, že její počínání bude mít dlouhodobý dosah," řekla.

11:21

Agentura Reuters zveřejnila, že Rusko má na olympiádě v Koreji další dopingový problém. Podezřelá z užívání zakázaných látek je bobistka Naděžda Sergejevová.

11:32

"Inkasovali jsme druhý gól poměrně rychle po prvním z brejkové situace. Určitě jsem měli šance, abychom výsledek minimálně vyrovnali. Bohužel nás na tomto turnaji trápí koncovka. Byť nemůžu hráčům nic, kromě té koncovky, vytknout, tak to bohužel rozhoduje," řekl po zápase trenér Josef Jandač.

Josef Jandač dává hráčům pokyny v semifinále Česko - Rusko na ZOH 2018
Josef Jandač dává hráčům pokyny v semifinále Česko - Rusko na ZOH 2018 | Foto: Reuters
11:36

Bobistka Naděžda Sergejevová je druhým ruským olympionikem s pozitivním dopingovým testem na hrách v Koreji. Země, která je kvůli systematickému dopingu suspendována a jen vybraní její sportovci mohou v Pchjongčchangu soutěžit pod neutrální vlajkou, má další velký problém.

11:47

České hokejisty přišly na semifinálový zápas podpořit také biatlonistky, které už mají na olympijských hrách splněno.

12:05

Dostávali jsme se do střel, ale před bránou nebyl nikdo, kdo by clonil," podotkl zadák Jan Kolář. "Také jsme měli málo dorážek a naše pokusy nebyly tak nebezpečné. Hrozili jsme akorát v přesilovkách."

12:13

Přibližně za dvě minuty začíná štafeta mužů. O medaili budou bojovat i Češi ve složení Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Michal Krčmář Jaroslav Soukup.

12:23

Ruské fanynky slavily, české smutněly. Zápas Česko - Rusko ve fotografiích.

12:34

Po první předávce vedou Němci před Slováky a Ukrajinci. Jako sedmý předával Ondřej Moravec kolegovi Michalu Šlesingerovi.

12:40

Do dějiště olympiády přicestovala také dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka. Dnes povečeří v Soulu s jihokorejským prezidentem. Zúčastní se také závěrečného ceremoniálu v Pchjongčchangu.

Ivanka Trumpová přistála na jihokorejském letišti Inčchon. Do Jižní Koreje se přijela podívat na zimní olympiádu. | Foto: Reuters
12:46

Závod rychlobruslařů na 1000 metrů vyhrál Nizozemec Kjeld Nuis a po triumfu na patnáctistovce získal druhé zlato. Druhý skončil vítěz pětistovky Nor Haavard Lorentzen, třetí dojel Korejec Kim Te-jun.

Norský rychlobruslař Kjeld Nuis slaví vítězství na 1000 m na ZOH 2018
Norský rychlobruslař Kjeld Nuis slaví vítězství na 1000 m na ZOH 2018 | Foto: Reuters
12:53

Skvělý průběh závodu z českého pohledu! Michal Šlesingr zaběhl a především zastřílel skvěle a předává na prvním místě. Zbývá ještě polovina závodu.

13:09

Biatlonový závod je v plném proudu. Zjistěte, jak těžké to mají biatlonisté a vyzkoušejte si střelbu ze stoje i vleže.

13:22

Po sedmé střelbě vedou štafetu překvapivě Švédové před Nory, s větším odstupem běží Němci. Michal Krčmář je aktuálně pátý.

13:29

Po poslední střelbě v biatlonové štafetě mužů vedou Švédové s velkým náskokem na Norsko a dojedou si pro zlato. Třetí jsou s odstupem Němci a vypadá to, že pořeadí na stupních vítězů se už měnit nebude. Závěr závodu sledujte v online přenosu.

13:37

Ilja Kovalčuk sestřelil v semifinálovém zápase Jana Koláře, který se jen těžce zvedal. Rus dostal pouze dvouminutový trest a i v Rusku je jeho zákrok velkým tématem.

13:48

Senzace Německa pokračuje. Po první třetině vedou Němci nad Kanaďany 1:0 zásluhou gólu Brookse Macka z 15. minuty utkání. Sledujte další vývoj utkání v podrobném online přenosu.

13:53

Čeští biatlonisté obsadili v závěrečné štafetě na 4×7,5 kilometru sedmé místo. Ondřej Moravec po úvodním úseku předal na sedmém místě, Michal Šlesingr dokonce po polovině závodu vytáhl tým do čela, ale na třetím úseku selhal při své premiéře v Koreji Jaroslav Soukup. Musel na jedno trestné kolo a srazil české kvarteto na šestou příčku. Finišman Michal Krčmář si po dalším trestném okruhu ještě o pozici pohoršil.

14:00

• Čeští hokejisté budou hrát o bronz, s Ruskem prohráli 0:3. Němci překvapivě vedou nad Kanadou po první třetině 1:0
  • Čeští biatlonisté Soukup, Šlesingr, Moravec a Krčmář doběhli ve štafetě sedmí, zvítězili Švédové před Nory a Němci
14:08

Německo jde do vedení 2:0 v zápase s Kanadou. Matthias Plachta poslal ve 24. minutě puk do kanadské sítě a přiblížil Němce semifinále.

Rene Bourque (17) a Danny aus den Birken v semifinále Kanada - Německo na ZOH 2018 | Foto: Reuters
14:13

Do finále curlingového turnaje žen postupují po výhře 8:5 nad Velkou Británií švédské hráčky.

ZOH 2018, curling: Sofia Mabergová ze Švédska
ZOH 2018, curling: Sofia Mabergová ze Švédska | Foto: Reuters
14:15

Němci se za pomoci přenádherného zakončení Franka Maurera dostali do vedení nad Kanadou už 3:0 ve 27. minutě. Vzápětí však Kanaďané zásluhou Gilberta Brulého snižují na 1:3.

14:31

Nejúspěšnějšími sportovci v Pchjongčchangu jsou aktuálně biatlonisté Martin Fourcade Johannes Hösflot Klaebo, oba dosáhli na tři zlaté medaile.

Norové Simen Hegstad Krüger a Johannes Hösflot Klaebo v cíli vítězné štafety
Norové Simen Hegstad Krüger a Johannes Hösflot Klaebo v cíli vítězné štafety | Foto: Reuters
14:38

Semifinálový duel českých hokejistů s Ruskem sledovala u velkoplošné obrazovky v pavilonu "Z" v olympijském parku na Brněnském výstavišti až tisícovka fanoušků.

14:45

V hokejové hale v Kangnungu se rodí senzace. Po dvou třetinách vedou Němci nad Kanadou překvapivě 4:1, když čtvrtou branku povedenou tečí přidal Patrick Hager ve 32. minutě.

Překonaný kanadský brankář Kevin Poulin v semifinále Kanada - Německo na ZOH 2018 | Foto: Reuters
14:52

Velmi napínavé je semifinálek curlerek mezi Koreou a Japonskem. Korejky dvakrát sahali po výhře, ale jak v osmém endu, tak v dodatečném desátém Japonky skvěle vyrovnaly a prodlužují zápas. Tentokrát za stavu 7:7 do 12. endu.

15:01

Kanaďan Matt Robinson snížil ve 43. minutě na 2:4 z pohledu Kanady. Dokáží Němci udržet vedení? Napínavý závěr utkání sledujte v podrobném online přenosu.

15:13

Druhými semifinalistkami curlingového turnaje žen se staly Korejky, které nakonec poráží Japonsko 8:7 v 11. endu.

15:15

Kanada snižuje na 3:4! Němci se tedy ještě o své finále budou strachovat. Do konce třetí třetiny zbývá deset minut.

15:19

Curling (Kangnung):

Muži - o 3. místo:

Švýcarsko - Kanada 7:5.

Ženy - semifinále:

Švédsko - Velká Británie 10:5, Korea - Japonsko 8:7 po dodatečném endu.

15:31

Semifinále Kanady s Německem vrcholí, javorové listy zkouší za stavu 3:4 power play. Zbývá minuta.

15:33

Němci ale vedení 4:3 udrželi a postupují do finále proti Rusku! Češi tedy narazí v boji o bronz znovu na Kanadu.