Olympiáda začala. Přečtěte si, jak Číňané fandí

Martin Novák Martin Novák
6. 8. 2008 16:05
Kanaďanky přehrály Argentinky 2:1
Vlaječky vůkol
Vlaječky vůkol | Foto: Reuters

Tiencin /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Olympijské hry začaly.

Slavnostní ceremoniál se sice odehraje až v pátek v pekingském Ptačím hnízdě (centrálním olympijském stadionu), ale turnaj fotbalistek začal už ve středu v základních skupinách mimo Peking.

V Tiencinu se střetly Argentinky s Kanaďankami.

Cesta k zahajovacímu "výkopu" celého turnaje začíná na jižním pekingském nádraží. Jako všechno v tomto městě je obrovské do výšky i šířky, ale po týdnu už tomu člověk docela přivyká.

V mase cestujících se objevuje pár bílých tváří. Kanadští novináři a v pečlivě nažehlených oblecích se stříbrně vyvedeným logem představitelé FIFA (světové fotbalové federace).

Foto: Martin Novák

Všichni usedáme do nového čínského rychlovlaku, který začal jezdit teprve 1. srpna. Kvůli olympiádě.

Připomíná vizáží i rychlostí japonské stroje. Může prý jet až 350 kilometrů v hodině. V sedadle to tak nevypadá, ale když jsem si stoupl do chodby těsně ke dveřím, tak to je o něčem jiném.

Foto: Aktuálně.cz
Zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Martin Novák si v Pekingu vede blog.
Deníčkové zápisy si můžete přečíst zde

Tiencin je vzdálen od Pekingu necelých 200 kilometrů, ale cesta trvá jen něco přes půl hodiny. Skoro tolik, jako taxíkem doprava v Pekingu na nádraží a pak z Tiencinu na tamní olympijský stadion.

Foto: Martin Novák

Město je zároveň přístavem a jako takové bývalo otevřené zámořským vlivům. Žilo tady kdysi dost Evropanů a zůstala po nich poměrně zachovalá historická zástavba takzvaně koloniálního stylu. Kupodivu přežila veškeré zvraty a katastrofy čínské historie 20. století.

Foto: Martin Novák

Foto: Martin Novák

Foto: Martin Novák

Olympijský stadión, kde se bude hrát jen fotbal, ale vypadá spíše jako kosmický objekt, který před chvílí přistál.

Foto: Martin Novák

A ačkoliv Čína hrála až večer, málokterý divák na sobě neměl něco čínského. Vlajku, dres nebo alespoň samolepku na obličeji.

Foto: Martin Novák

Foto: Martin Novák

Foto: Martin Novák

Foto: Martin Novák

Zápas vyvrátil naděje, že hry budou jako první v historii beznadějně do posledního lístku vyprodané.

Stadion pro 80 tisíc diváků byl zaplněn z poloviny. Ale i 40 tisíc lidí na ženský fotbal v základní skupině - co by za to jinde dali?

V pětatřicetistupňovém horku a za vysoké vlhkosti se všichni ovívají vstupenkami, které jsou na to dost dlouhé. Každá povedená přihrávka nebo náznak akce jsou odměněny sborových nadechnutím.

Foto: Martin Novák

Foto: Martin Novák

Foto: Martin Novák

V mužích by asi Argentina Kanadu jasně porazila a předpokládal jsem, že něco podobného uvidím i v Tiencinu.

Ale ženský fotbal má zřejmě vlastní zákonitosti. Kanaďanky byly minimálně v první půli jasně lepší a zaslouženě vedly 1:0. A zaslouženě nakonec vyhrály 2:1.Večer pak domácí Číňanky na stejném stadionu porazily Švédsko stejným výsledkem.

Olympiáda byla zahájena.

Foto: Aktuálně.cz
Nepřehlédněte další reportáže živě z Pekingu:
První hodiny v Pekingu: Architektonická tsunami
Víme, jak bydlí čeští olympionici. Podívejte se sami
Živě z Pekingu: Z města je pevnost. Bojí se Ujgurů
Obrazem: Vodní kostka, místo pro olympijské rekordy
Olympiáda je super i bez lístků, tvrdí mladé Číňanky
Přímo z Pekingu: Města, kde nelze najít kritika her
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Režim dodavatele poslední instance se má zkrátit z šesti měsíců na polovinu

Záchranný režim dodavatele poslední instance (DPI) u elektřiny a plynu se má zkrátit o polovinu. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou ministerstvo průmyslu a obchodu předkládá vládě. Ta ho má projednat ve středu. V současnosti trvá režim DPI šest měsíců. Za tu dobu si musí zákazník, jehož předchozí dodavatel mu přestal dodávat energie, najít nového dodavatele a uzavřít s ním smlouvu. Po uplynutí půlroční lhůty se zákazník dostává do neoprávněného odběru a hrozí mu odpojení od energií.

I to by měla novela energetického zákona změnit. Pokud zákazník, který skončil v DPI, nově během tří měsíců nezmění dodavatele a bude za dodávku elektřiny a plynu v režimu DPI řádně platit, vznikne mu po uplynutí tříměsíční lhůty závazek na dobu neurčitou právě u dodavatele poslední instance. Dodavatel o tom zákazníka informuje prostřednictvím dopisu zaslaného na adresu zákazníka.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Na Masarykově univerzitě skončil pedagog kvůli obtěžování studentky

Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity letos v únoru na hodinu skončil docent politologie kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování studentky po večírku. Pedagog ve vyjádření pro dnešní Deník N "intimní sblížení" s mladou ženou nepopřel, tvrdí ale, že k němu došlo za oboustranného souhlasu. Rektor univerzity Martin Bareš v obecném stanovisku uvedl, že škola nebude případy obtěžování tolerovat. Ve středu se uskuteční první workshop pro zaměstnance, který jim pomůže podobným situacím předcházet, případně je řešit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy