Olympiáda nekončí: Když ne Záhrobská, tak zazáří Bauer

Martin Jůzek
26. 2. 2010 10:33
Sledovat olympiádu? Ano, kvůli Bauerovi i Záhrobské
Foto: Aktuálně.cz

Vancouver - Nejúspěšnější olympiáda v historii samostatné České republiky se chýlí ke konci.

Ano, hokejová reprezentace sice skončila svou pouť ve čtvrtfinále a Jágr a spol. jedou domů. Ale ruku na srdce: Vy jste věřili, že hráči mohou zopakovat památné Nagano?

Ukázali se jiní, od kterých se to čekalo: Martina Sáblíková získala tři medaile a dvakrát jí hrála česká hymna. Lukáš Bauer po úspěchu na volné patnáctce vybojoval díky štafetě už druhý bronz.

Čtěte dále: Hořký konec. Češi prohráli s Finskem a jedou domů

Jenže pozor: Pořád nemusí zůstat jen u toho, medailová sbírka české výpravy se možná rozroste. Zatímco prvně jmenovaná už má své závody za sebou, největší šance lyžaře z Božího Daru teprve přijde.

I proto by i ortodoxní hokejový fanoušek neměl po krachu českého národního týmu na olympiádu zanevřít.

Nejdříve v brankách Záhrobská...

Kromě Bauera se rozhodně vyplatí sledovat i Šárku Záhrobskou, která bude na sjezdovce ve Whistleru bojovat o svou první olympijskou medaili. Slalom speciál je na programu už v pátek večer našeho času.

"Skončit na stupních vítězů? To není nereálné," vzkázala pětadvacetiletá reprezentantka z dějiště olympijských her.

Čtěte také: Záhrobská ovládla slalom. V kombinaci skončila sedmá

Právě na závěrečnou disciplínu ženského lyžování se Záhrobská koncentruje, a proto dokonce vynechala odložené druhé kolo obřího slalomu, které se jelo ve čtvrtek. Chtěla mít klid na trénink.

Rodačka z Benecka skončila před čtyřmi roky v Turíně až třináctá, tentokráte pomýšlí mnohem výše.

"Přijíždím s většími ambicemi, což se váže na výsledky, které mám. Slalom je o jedné chybě, já ale odvedu maximum," dodala Záhrobská, jež moc chce přidat do své medailové sbírky i cenný kov z olympiády.

Zatím si na světových šampionátech vyjela ve slalomu zlato, stříbro a bronz.

Čtěte také: Svět chválí zlatou Záhrobskou. Píše českou historii

Na olympiádě to ale nebude mít snadné. Velkou favoritkou je Marlies Schildová, jež vynechala všechny předchozí závody a nastoupí jen do slalomu. Na medaile pomýšlejí i další Rakušanka Zettelová, Francouzka Aubertová a také sestry Rieschovy.

...A potom ve stopě Bauer

Neděle potom bude ve znamení Lukáše Bauera, jenž se pustí na padesátikilometrovou trať klasickou technikou.

Také jeho čeká podobný souboj jako Záhrobskou. Do stopy se totiž vedle něj postaví Andrus Veerpalu. Estonský reprezentant, který lyžaře z Božího Daru porazil v Turíně a tam bral zlatou medaili, ve Whistleru zatím jen trénoval.

Dvaatřicetiletý Čech ovšem ukázal, že má formu jako hrom. Nevěříte?

Při volné patnáctce bral bronz, potom ve skiatlonu "vyhrál" úvodní klasickou část, kdy patnáct kilometrů táhl celé startovní pole. A při štafetě se mu (také v klasice) povedlo zlikvidovat ztrátu z prvního úseku.

Čtěte více: Bauer plakal. Zázraky se dějí, řekl po skvělé štafetě

"Nebojím se říct, že patřím k favoritům padesátky. Ale bude rozhodovat samotný závod a počasí. Je šest lidí, s kterými musím stoprocentně počítat. A někdo může překvapit," poznamenal český reprezentant, druhý v pořadí Světového poháru.

Kromě Veerpala by měl počítat i s zkušeným německým reprezentantem Angererem, dalším klasikem Hjelmesetem z Norska. Těžko říct, co předvedou Italové, slušnou formu mají Švédové, z nichž asi nejlépe na tom bude Olsson.

Bauerovou nevýhodou je ale především fakt, že jde o závod s hromadným startem.

S velkou pravděpodobností to bude on, kdo se bude snažit vysokým tempem roztrhat široké pole závodníků. "Výsledek na padesátce nebude rozhodující pro výsledek celý olympiády. Jezdím tady výborně," uzavřel.

...Vše zakončí hokejové finále

Kromě lyžařského maratonu se v neděli rozdá už jen jedna "sada" medailí.

O zlato a stříbro si to rozdají dva nejúspěšnější hokejové týmy - bohužel, Češi jsou už ze hry. Na cenný kov ale určitě pomýšlejí na Slovensku, které po čtvrtfinálovém vítězství nad Švédskem zasáhla vlna euforie.

Čtěte dále: Slováci v euforii: Historická výhra a hokejový orgasmus

Naši východní sousedé se těší na pátek - kromě jejich slalomářky Zuzulové budou tamní reprezentanti pod vedením trenéra Jána Filce hrát proti domácí Kanadě - proti hvězdným hráčům v čele s Crosbym, Heatleym a Nashem.

"Budeme hrát proti nejlepším hokejistům na světě, proti nejlepšímu týmu," uvědomuje si brankář Jaroslav Halák. "Nic Kanadě neřeknu. Držíme se při zemi," dodal Pavol Demitra, když po něm novináři chtěli vzkaz pro domácí výběr.

První semifinále obstará Finsko proti Spojeným státům (v 21 hodin našeho času). Slováci nastoupí k bitvě o finále v noci středoevropského času a kolem šesté hodiny ráno už budeme vědět, zda jejich sen pokračuje.

 

Právě se děje

Další zprávy