Olympiáda je bordel, zní z Ruska. Může za krach jídlo?

Martin Jůzek
19. 2. 2010 13:15
Může za ruskou porážku se Slovenskem jídlo?

Vancouver - Rusko před začátkem olympiády do světa vyhlásilo, že ani jeden jeho sportovec nebude mít ve Vancouveru problém s dopingem. Zatím je to pravda, jenže nepřicházejí očekávané výsledky.

Poslední krach ruských olympioniků "zařídili" hokejisté, kteří prohráli se Slovenskem.

Už předtím ale v Moskvě začali řešit, co se to v Kanadě děje. "To je urážka naší země," řekl k (ne)úspěchům šéf stranické poslanecké frakce Igor Lebeděv, jenž volá po odvolná ministra sportu Vitalije Mutka.

Čtěte dále: Olympijskou krizi Rusů podtrhli Pljuščenko a hokejisté

Po šesti dnech, kdy se na olympiádě rozdávaly medaile, získali Rusové jen čtyři cenné kovy. Pro srovnání - Amerika jich má osmnáct a Německo jedenáct. Vůbec se nedaří biatlonistům a lepší výsledky se také čekaly v krasobruslení.

Nechutná nám, stěžovali si Rusové

Problém třetí nejpočetnější výpravy možná nezpůsobilo to, že do Vancouveru nejeli někteří dopingoví hříšníci.

Rusové se totiž za oceánem necítí dobře. Nelíbí se jim organizace olympiády, bydlení v "chudé" olympijské vesnici a také stravování, kvůli němuž si dokonce vymohli vlastní a jiné jídlo než mají ostatní.

Čtěte také: Kiksy na olympiádě: Saně, rolby i mizerní rozhodčí

Ačkoliv například ve Whistleru připravili sportovcům velkou jídelnu, kde si mají možnost vybrat jídlo z nejrůznějších světových kuchyní, podle hokejistů je to ve Vancouveru mnohem horší.

"Strašné," řekl gólman hokejového týmu Ilja Bryzgalov.

Vzhledem k tomu, že nebyl sám, kdo si stěžoval, rozhodlo se vedení ruského týmu apelovat na pořadatele, aby hvězdám zvyklým na luxus dopřáli něco zvláštního. "Většina hráčů radši jedla hamburgery," dodal další gólman Semjon Varlamov.

Alexej Morozov dokonce prohlásil, že to tak udělali i před zápasem s Lotyšskem (8:2).

Bryzgalov: Je tu pořádný bordel

Servítky si nebral především Bryzgalov, který před utkáním se Slovenskem nemluvil o soupeři, ale o organizátorech.

"Jsem rozčarovaný z toho, jak to tu připravili. Není tu žádná doprava pro sportovce a když tedy chcete jít pěšky čert ví kam, tak dobrovolníci nic neví a vy se musíte spolehnout na směrové tabule. Prostě pořádný bordel," řekl ruskému deníku Sport-Express.

Možná se ale měli poslední světoví šampioni soustředit jen na sebe, na tréninky a na první důležitý zápas.

Po snadném vítězství nad Lotyšskem očekávali fanoušci, že si poradí také se Slováky. Jenže chyba lávky. Ačkoliv měli svěřenci kouče Filce po porážce s českým výběrem jediný den k regeneraci, povedlo se jim favorita zaskočit a vybojovali dva body.

Čtěte více: Úžasní Slováci. Svět se ptá: Jak mohli prohrát s Čechy?

Rusko pak mohlo jen hledat příčinu neúspěchu.

"Nájezdy jsou o štěstí a to měli oni. Navíc jejich brankář chytal dobře," konstatoval útočník Alexander Ovečkin, který do rozstřelu zasáhl celkem třikrát. Nejdříve sice překonal Haláka, ale poté dvakrát neuspěl.

 

Právě se děje

Další zprávy