Historie spartakiád v barvě: Exhibice komunismu, hromadné osahávání i náctiletý vrah

Historie spartakiád v barvě: Exhibice komunismu, hromadné osahávání i náctiletý vrah
První spartakiáda se konala už v roce 1921 na Maninách. Uspořádala ji Federace dělnických tělocvičných jednot, komunistická frakce, jež se krátce před tím odštěpila z Dělnické tělocvičné jednoty. Spartakiáda tak převzala koncept I. dělnické olympiády, jež začala o týden dřív na Letné a za jejíž organizací stáli funkcionáři sociální demokracie.
První spartakiáda v totalitním Československu se konala v roce 1955. Pro cvičence bylo vyrobeno 900 000 tenisek, 600 000 tílek, stejný počet trenýrek a kalhot, 70 000 sukének. Na stadionu bylo celkem 65 šaten, které pojaly neuvěřitelných 65 000 cvičenců.
Už jen proto, že se do hlavního města a jeho okolí sjížděly statisíce mladých lidí a v době spartakiády zde podle dobového tisku panoval "neobvyklý ruch". Jak dokládají údaje z matrik, výsledkem "neobvyklého ruchu" byl signifikantně vyšší nárůst interrupcí i porodnosti devět měsíců po akci.
Poupata se následně stala velmi populární...
Foto: ČTK
Dan Poláček Jiří Škuba Dan Poláček, Jiří Škuba
Aktualizováno 22. 6. 2021 11:32
Velkolepá, celonárodní oslava socialistické společnosti. Tak komunisté pojímali spartakiády, monstrózní hromadná cvičení, kterých se na různých úrovních účastnily miliony lidí. Od zahájení první spartakiády na Strahově 23. června uplynulo 68 let.
 

Právě se děje

Další zprávy