O ruském dopingu musel vědět i Coe. Zpráva WADA naznačuje možnou roli Putina

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 14. 1. 2016 15:25
Druhá část zprávy WADA o dopingu ve světové atletice možná otřese světem sportu ještě více než ta první.
Věděl o ruském národním dopingu také prezident Vladimir Putin?
Věděl o ruském národním dopingu také prezident Vladimir Putin? | Foto: Reuters

Washington/Londýn - Dlouho očekávaná druhá zpráva Mezinárodní antidopingové kanceláře (WADA) naznačuje možné propojení dopingu v ruské atletice až k nejvyšším strukturám IAAF i k politickým špičkám včetně prezidenta Vladimira Putina.

Jen pár hodin před zveřejněním druhé téměř devadesátistránkové zprávy tříčlenného panelu WADA, který zkoumá rozsáhlý dopingový skandál v ruské atletice (VÍCE ZDE!), získali některé podrobnosti z ní reportéři deníku Washington Post.

"Šlo to nad rámec sportovní korupce. IAAF jako organizace naprosto selhala, všechno bylo řízeno odshora a vede k bývalému šéfovi Diackovi. IAAF o všem věděla, nic s tím ale nedělala," zaznělo na následné čtvrteční odpolední tiskové konferenci z úst Richarda McLarena.

"Diack podle všeho vytvořil úzký uzavřený okruh lidí, který fungoval jako neformální a nelegitimní vládní struktura mimo organizaci IAAF. Diack věděl o podvodech a vydírání atletů, kteří se nechtěli podvolit pravidlům této struktury," stojí dále ve zprávě.

Nejde o selhání jednotlivce, ale systému

McLaren je společně s bývalým šéfem WADA Dickem Poundem a Günterem Youngerem v tříčlenném vyšetřovacím panelu. "Šlo o šéfa svazu. Pokladníka, osobní poradce šéfa, jeho dva syny, šéfa lékařské exekutivy i antidopingového oddělení IAAF," řekl Pound. 

Dle něj tak neexistuje šance, že by o všem nevěděl současný šéf světové atletiky Sebastian Coe, který byl na tiskové konferenci mezi novináři, a musel tak čelit osobně kritice nejen na svoji hlavu. Bývalý špičkový britský vytrvalec měl být přitom po svém srpnovém nástupu do funkce symbolem očisty atletiky.

Zmíněný americký list Washington Post přišel dále také s informací, že bývalý prezident federace Lamine Diack měl být napojený dokonce na ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého považoval za svého přítele.

"Naši američtí kolegové - a nejen oni - pomalu obviňují našeho prezidenta z dopingu. To je absurdní. Ti, kteří toto tvrdí, by se měli zodpovídat za své lži," reagoval na tento článek pro ruská média Vitalij Mutko, ruský ministr sportu.

Vše začalo už v roce 2009

Podezření způsobuje především světový šampionát z roku 2013, který se konal v Moskvě a kde došlo k navýšení ceny vysílacích práv z původně šesti milionů na 25 milionů dolarů. Ve stejné době bylo pozitivně testováno devět ruských atletů, kteří se šampionátu nezúčastnili, následně ale nebyli žádným způsobem potrestáni. Počátky celé kauzy se ale datují už do roku 2009 (VÍCE ZDE!).

"Problém je prostý. Byly prokázány abnormální hodnoty? Ano, byly. Byly uložené tresty a vše odtajněno? Ano, bylo. Existovalo nějaké další krytí? Ne!" reagoval v tomto týdnu sám Coe, který působí ve vedení atletiky od roku 2008.

Coe má zjevně máslo na hlavě

Nyní je otázkou, nakolik on sám mluvil pravdu a je v celé kauze namočený. "Neexistuje možnost, aby o tom, co Diack dělá, Coe nevěděl," zopakoval během konference několikrát Pound. Je navíc otázkou, jak je to s dalšími šampionáty v tomto sportu. Například MS 2021 dostalo americké Eugene bez řádného výběrového řízení. 

Coe byl tehdy viceprezidentem federace a zároveň pracoval jako poradce pro firmu Nike. Ta má sídlo právě v Eugene a enormně usilovala o získání pořadatelství šampionátu. "O tom musela vědět celá Rada IAAF," stojí ve zprávě WADA.

Korupce také v MOV?

"Hlavním viníkem je Diack, byla kolem něj koncentrovaná veškerá moc. Vše šlo přímými kanály k němu. Takže pokud opakovaně tvrdí, že o korupci nevěděl, nemusí nutně lhát. Pokud to chcete na rovinu, tak tvrdím, Coe nelhal, když popíral vědomí o korupci," dodal poněkud rozporuplně Pound.

Korupce se může týkat také volby pořadatelství olympijských her v roce 2020. Dle zprávy WADA odmítli Turci zaplatit Diackovu synovi Chalilu sponzorský poplatek čtyři až pět milionů dolarů, naopak Japonci s tím problém neměli. Ve výběrovém řízení pak bylo zvoleno Tokio. WADA se tímto ale dále nezabývala, jelikož nešlo o atletiku, ale Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a šlo to tak mimo její působnost.

Pro světovou atletiku jde po zveřejnění první zprávy z listopadu loňského roku, po kterém přišla o licenci WADA ruská antidopingová kancelář, odstoupilo její vedení a Rusové byli dočasně vyloučeni z IAAF, o další tvrdou ránu do vazu. A to vše jen pár měsíců před olympijskými hrami v Riu de Janeiru.

Další problém na nové cestě

V posledních týdnech se přitom zdálo, že se všichni vydali správnou cestou. V Moskvě se setkala pětičlenná komise WADA se zástupci ruské federace, aby zde jednali o tom, jak co nejúčinněji očistit místní atletiku tak, aby mohli Rusové startovat v létě právě pod pěti olympijskými kruhy.

Mezitím zazněl z ostrovů od britské federace návrh, aby byly "zmraženy" všechny současné světové rekordy a začaly se počítat znovu od začátku, aby se tak nastartovala nová "čistá éra" tohoto sportu.

Tříčlenná komise WADA vedená jejím bývalým šéfem Dickem Poundem začala pracovat už na konci roku 2014 po reportáži německé televize ARD "Přísně tajné: Jak v Rusku vytváří své vítěze", po které následovala loni v létě další společná story ARD a britských Timesů.

"Nejsem tím, kdo je vše do problému zapojený, překvapen. Vždycky všichni tvrdí, že jde o pár lidí, ale skutečnost je jiná. Co se týče Ruska a jeho účasti na OH, nejsem skeptický. Pokud splní požadavky na ně kladené, je to na IAAF a WADA, zda je vezmou zpět mezi sebe," dodal na závěr přece jen lehce pozitivně Pound.

 

Právě se děje

Další zprávy