Nové snímky dokazují Phelpsův triumf ve sporném finále

mp
19. 8. 2008 12:36
Fotografie přinesl časopis Sports Illustrated
Foto: Reuters

Peking - Vyhrál Michael Phelps skutečně všech osm olympijských závodů? Nejspíše ano.

Renomovaný časopis Sports Illustrated přinesl nové, a průkaznější fotografie tolik přetřásaného finiše stometrového motýlka, v němž Američan o pouhou setinu vteřiny porazil Srba Milorada Čaviče.

Alespoň to tak ukázala měřící technika. Jenže první záběry duelu obou plavců spíše nasvědčovaly tomu, že první dohmátl srbský závodník. Srbská výprava také podala proti oficiálnímu výsledku protest.

Pochybnosti pak ještě více rozdmýchala plavecká federace FINA, která odmítla zveřejnit záběry podvodní kamery - ty jediné by s jistotou ukázaly, kdo je skutečným olympijským vítězem.

Rozhodl razantní dohmat

Nové světlo vnesl do sporu americký sportovní časopis Sports Illustrated, který na svých internetových stránkách zveřejnil osm fotografií ze dna bazénu zachycujích závěr souboje mezi Phelpsem a Čavičem.

Čtvrtý z osmi snímků zabírá Čavičovy ruce splývající k hmatníku. K cíli má mnohem blíže než Američan a zdá se, že tomu ani poslední mocné tempo už nemůže pomoci.

Hned další záběr ale ukazuje úplně jiný poměr sil. Phelps se díky závěrečnému mocnému tempu pravou rukou dotýká hmatníku, kdežto srbský reprezentant se ho dotýká jen letmo konečky prstů.

A to je pravděpodobně důkaz toho, že Phelpsovi v honbě za medailovým rekordem jeho krajana Marka Spitze nikdo nepomohl. Měřící zařízení na koncové stěně bazénu totiž nereaguje na letmé dotyky, závodník musí razantně dohmátnout.

Sedmé místo - a pak vítězství

Sobotní závod na 100 metrů motýlka se přitom pro největšího hrdinu her nevyvíjel vůbec dobře. Ještě na obrátce byl sedmý a sen o osmi nejcennějších kovech ležel někde hodně u dna pekingské Vodní kostky. Pak ale Phelps zázračně přidal a ve finiši byl o zlomek vteřiny úspěšnější než Srb Čavič.

"Na konci jsem byl šokován. Jsem šťastný a nenacházím slov," řekl po závodě Michael Phelps. Mohl tak pokračovat v boji o vysněný rekord.

 

Právě se děje

Další zprávy